RTV KLAN
RTV KLAN
  • 58 036
  • 1 019 353 170
  • Iscritto il giorno 25 feb 2011
KANALI ZYRTAR I TVKLAN (TELEVIZIONI KOMBETAR KLAN)
Official channel of TVKLAN Sh.a
Televizioni Kombetar Klan
Televizioni privat me i madh ne Shqiperi
Aleksander Moisiu Str. no.97
Tirana 1007, Albania
+35542347805/6/7
+35542347808

Video
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 09 Dhjetor 2019, ora 15:30
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 09 Dhjetor 2019, ora 15:30
16 ore fa
WEB: tvklan.al/ Facebook: facebook.com/tvklan
5 viktima dhe 20 te zhdukur nga shperthimi i vullkanit
5 viktima dhe 20 te zhdukur nga shperthimi i vullkanit
16 ore fa
Shpërthimi i vullkanit në Ishullin e Bardhë në veri të Zelandës së Re, u mori jetën 5 personave, ndërsa 22 të tjerë rezultojnë të zhdukur. Shpërthimi ndodhi rreth orës 14:00 të kësaj të hëne me orën lokale. Autoritetet thanë se rreth 50 persona ndodheshin në atë ishull në momentin e shpërthimit, ndërsa u evakuuan të gjithë ata që u gjetën të gjallë, ndaj dhe nuk ka më shpresa për gjetjen e të mbijetuarve. Turistët postuan në rrjetet sociale rrëfimet me përjetimet e tyre teksa evakuoheshin nga ishulli i vogël. “Është gjëja më e çmendur që na ka ndodhur në jetë. U larguam me varkë 1 orë e 10 minuta para shpërthimit por u kthyem për të shpëtuar njerëz. Nuk jemi të sigurtë nëse njerëzit që kanë mbetur atje janë të gjallë”. “Të gjithë kishin djegie, disa i kishin të rënda. Nuk e di a u shpëtuan të gjithë, por shpresoj të ketë ndodhur kështu”. Shpërthimi ngriti në rreth 4 kilometra në ajër një re të dendur pluhuri e tymi, që detyroi autoritetet të shpallin zonën e ndalim fluturimit në veri të Zelandës së Re. Ishulli i Bardhë është zona më aktive vullkanike e botës.
Roma ndez dritat e pemes se Vitit te Ri
Roma ndez dritat e pemes se Vitit te Ri
16 ore fa
Roma ka nisur zyrtarisht sezonin festiv të fundvitit me ndezjen e dritave të pemës së Vitit të Ri. Pema më e debatuar dhe politizuar në Itali, me nofkën “spelacchio”, në shqip qerose, është vendosur në sheshin Venecia. Me qindra njerëz ishin të pranishëm për të parë nga afër spektaklin. Pas pemës që kryetarja e bashkisë Virxhinia Raxhi e quajti më të famshmen ne botë, u ndezën edhe dritat e rrugës Corso, e njohur për dyqanet e luksit, por e mbipopulluar tashmë nga të pranishmit në festë. Spelacchio do të qëndrojë e ndezur 24 orë në ditë deri më 6 Janar.
Reja takohet me Duken
Reja takohet me Duken
16 ore fa
Edy Reja takoi Presidentin Armand Duka të hënën në selinë e Federatës për të diskutuar për projektin e ri të Kombëtares para se të bëhet zyrtarizimi për marrëveshjen e re. Asnjë dyshim për vijueshmërinë e bashkëpunimit. “Parimisht nuk kemi ndonjë gjë që na ndan, thjeshtë po hedhim në letër strategjinë për vitin e ardhshëm”, u shpreh Presidenti i FSHF, Armand Duka. “Nuk ka rëndësi kohëzgjatja e kontratës. Nëse jam mirë mund të vazhdojmë edhe për10 vite. Duhet të programojmë, të shohim dhe rezultatet që do të arrijmë. Mua më intereson projekti dhe këtu ka për të punuar shumë. Presidenti e ka të qartë çfarë duhet bërë”, tha tekniku Reja.Qëllimi është rritja e nivelit të futbollit shqiptar në të gjitha përfaqësueset dhe natyrisht të tentohet kualifikimi në Botërorin e vitit 2022. Edy Reja bisedoi më herët me trajnerët e përfaqësueseve të moshave.
OSBE rekomandon ndryshime ne ligjin per shpifjen
OSBE rekomandon ndryshime ne ligjin per shpifjen
16 ore fa
Vetëm pak ditë përpara se të miratohet në Parlament, përfaqësuesi i Lirisë së Mediave të OSBE-së i ka rekomanduar qeverisë shqiptare të bëj ndryshime të tjera në paketën ligjore, të njohur si paketa antishpifje ku përfshihen 2 ligje, ai për median online dhe mediat audiovizive. Harlem Désir pavarësisht se vlerëson amendimet e bërë, në mënyrë të veçantë propozimin e bërë nga OSBE, e cilëson si tepër të rëndësishme që AMA të mos ketë të njëjta kompetenca për monitorimin e mediave online si ka aktualisht për sistemin e transmetimit të mediave audiovizive. Përfaqësuesi i OSBE kërkon që të sqarohen masat mbrojtëse të lirisë së shprehjes dhe të shmangen ndonjë rrezik të kufizimeve ose sanksioneve të padrejta për ofruesit e mediave elektronike. Sipas tij kërkohet një dispozitë që garanton që të gjitha vendimet e AMA-së mund të apelohen para gjykatësit kompetent menjëherë pas miratimit të tyre. Po ashtu sa i takon gjobave të parashikuara në ligj, sipas tij ato janë shumë të larta dhe të tepërta në rastet e shkeljeve. Gjobat e tilla mund të çojnë në mbylljen e mediave dhe të shihen si presion indirekt. Në përputhje me parimet e proporcionalitetit dhe domosdoshmërisë, sanksionet duhet të miratohen sipas tij vetëm pasi të merren parasysh përmasat dhe kapacitetin ekonomik të mediave në fjalë. Shqetësim sa i takon draftit për OSBE mbeten dhe kompetencat që i janë dhënë AKEP në lidhje me miratimin e masave për të mbrojtur një gamë të gjerë interesash, përfshirë interesat e vendit, sigurinë publike, të drejtat themelore dhe çdo dispozitë të përfshirë në sistemin juridik shqiptar. Këto nocione mbeten shumë të përcaktuara dhe nuk përfshijnë rregulla specifike se si të sigurohet mbrojtja për lirinë e shprehjes. Kjo është arsyeja pse shqyrtimi ligjor rekomandon ndryshimin e nenit përkatës të projektligjit. Sipas përfaqësuesit të OSBE zyra e tij do të jetë e vëmendshme në monitorimin e zbatimit të këtij ligji në Shqipëri pasi për të është shumë e rëndësishme të sigurohet që agjensia rregullatore, AMA, të mund të kryejë kompetencat dhe detyrat e saj në një mënyrë plotësisht të pavarur, pa asnjë lloj ndërhyrje politike.
Eksperte nga Maqedonia te angazhuar per vleresimin e demeve ne Shqiperi
Eksperte nga Maqedonia te angazhuar per vleresimin e demeve ne Shqiperi
16 ore fa
Instituti i sizmologjisë, inxhinierisë, dhe tërmetit të Maqedonisë së Veriut si dhe byroja për ekpertizë ligjore, por edhe gjithë institucionet tjera të nivelit lokal, komunat e ndryshme si dhe dhoma e vlerësuesëve të Maqedonisë së Veriut janë organizuar në korpusin e ekspertëve të cilët do të bëjnë vlerësimim dhe rehabilitimin e objekteve nga zonat e prekura nga tërmeti në Durrës. Sipas Xhaferit bashkëpunimi ndërshtetëror në mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë do të vazhdojë edhe në fazën e tretë të vlerësimit. Në pyetjen se a janë të ndërtuara objektet sipas standardeve, Xhaferi theksoi që fjalën e fundit do të duhet ta japin ekspertët e Shqipërisë, ku janë paralajmëruar edhe përgjegjësi për të gjithë ata që kanë shkelë procedurat.
Arrestohet ne Kosove Eldin Dergjini, dhunoi nje person
Arrestohet ne Kosove Eldin Dergjini, dhunoi nje person
16 ore fa
Eldin Dergjini, vëllai i deputetes së Partisë Lëvizja Socilasite për Integrim, Amra Borova, është arrestuar në Kosovë pasi ka dhunuar fizikisht një person. Ndaj 34-vjeçarit është caktuar masa e sigurisë arrest me burg për 30 ditë. Sipas mediave kosovare, pas arrestimit të të riut është zbuluar se ai mbante një tjetër identitet. Emri i tij, është Ferdi Berisha, i lindur më 10 janar 1986 në Obiliç. Autoritet kosovare po hetojnë për të zbuluar përse Dergjini mbante një tjetër identitet dhe si e ka siguruar atë. Dergjini është një emër i njohur edhe për policinë shqiptare pasi rezulton me precedente të mëparshme penale. Në vitin 2014 është arrestuar në Tiranë dhe më pas gjykata ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për veprën penale “Kundërshtim i punonjësit të rendit publik”. Ai u bë i njohur për opinion më 12 shtator të këtij viti, pasi mjeti i blinduar me të cilin udhëtonte, u aksidentua pranë rreth rrotullimit Shqiponja në kryeqytet. Pas aksidentit, Dergjini u largua nga vendi i ngjarjes, ndërsa policia dyshoi se ndaj tij mund ishte organizuar ndonjë atentat.
Moti sot dhe neser ne Tv Klan (9 Dhjetor 2019)
Moti sot dhe neser ne Tv Klan (9 Dhjetor 2019)
16 ore fa
Moti sot dhe parashikimi i tij për nesër nga Meteoalb nën prezantimin e Alba Hoxha.
Dosja per atentatin ndaj Ndojes i kalon SPAK
Dosja per atentatin ndaj Ndojes i kalon SPAK
16 ore fa
Pas emërimit të 8 prokurorëve në Prokurorinë e Posaçme anti-korrupsion, pritet që prokuroria e Krimeve të Rënda të pushojë së funksionuari. Për këtë 300 dosje pritet t’i kalojnë SPAK mes të cilave edhe atentati i 1 nëntorit ku mbeti i plagosur prokuroria Arjan Ndoja, miku i tij Pëllumb Muharremi dhe humbi jetën shoferi Andi Maloku. Për këtë ngjarje është arrestuar vetëm Redjan Rraja pasi dyshohet se është një nga personat që ka marrë pjesë në atentat. Mësohet se deri tani janë transferuar rreth 120 dosje pranë SPAK, ndërsa pritet që ky institucion të zgjedhë edhe kreun e saj. Deri tani kanë shprehur interes 3 prokurorët, Altin Dumani, Arben Kraja dhe Ervin Kondili. Të tre që i kanë kaluar të dyja shkallët e Vetingut. Më pas Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të miratojë metodologjinë për përcaktimin e kandidatit fitues, të cilët ashtu siç ndodhi edhe me Prokurorin e Përgjithshëm do ti nënshtrohen një seance publike dëgjimore ku do të paraqesin platformën e tyre. Struktura e Posaçme Antikorrupsion do të nisë detyrën pas zgjedhjes së kryetarit duke marrë në dorëzim rreth 300 dosje nga Krimet e Rënda, ndërsa betimi I 8 prokurorëve do të bëhet më 19 dhjetor përballë presidentit të republikës. Struktura e Posaçme Anti-korrupsion do të hetojë dhe çojë në gjykatë dosjet e korrupsionit dhe krimit të organizuar si dhe krimet e kryera nga zyrtarë dhe ish-zyrtarë të nivelit të lartë.
Kadri Veseli niset drejt Hages
Kadri Veseli niset drejt Hages
16 ore fa
Ish kryetari i Kuvendit të Kosovës njëherësh kryetar i Partisë Demokratike, Kadri Veseli ka udhëtuar në Hagë. Ai nesër pritet të intervistohet nga Dhomat e Specializuara, lidhur me luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Veseli para nisjes tha se është një moment ndërkombëtarë për të rikonfirmuar pastërtinë e luftës së popullit të Kosovës. “Gjykata Speciale është sfidë përballë krimeve makabre serbe, por në të njëjtën kohë është një moment ndërkombëtarë për të rikonfirmuar pastërtinë e luftës së popullit të, luftës së UÇK-së”. Ai tha se ndihet krenar që ka pasur fatin ti shërbej popullit për liri e pavarësi. “Dua të them të rikonfirmojë edhe një herë me asnjë gjë nuk e ndërroj asnjë pjesë të asaj jetës sime krenare. Historia e UÇK-së është historia e të drejtës së popullit të Kosovës për liri dhe pavarësi”. Gjykata Speciale është duke hetuar krimet e luftës si dhe ka mandate të merret edhe me krimet e fazës së parë të pasluftës. Deputetët e Kuvendit të Kosovës më 3 gusht të vitit 2015 me 82 vota për i patën thënë po themelimit të kësaj gjykate.
Tirana i kthehet jetes normale
Tirana i kthehet jetes normale
16 ore fa
Tirana i është rikthyer normalitetit pas ditëve të vështira që shkaktoi tërmeti i 26 Nëntorit. Pas sistemimit në banesat e reja të 1000 familjeve, nxënësit i janë rikthyer procesit mësimor. Kryebashkiaku Veliaj, nga shkolla “Kosova” theksoi se Tirana ka nisur rimëkëmbjen. “Sot është ndierë pak si dita e parë e shkollës, pas një shkëputje prej tërmetit dhe fazës së emergjencave.... Shoh se përveç 1-2 mungesave për gripin e stinës, shumica dërrmuese e nxënësve ka ardhur në shkollë, ka filluar ora e parë dhe do të doja që kjo zile e orës së parë të ishte një zile kujtese se jeta vazhdon, se duhet të fokusohemi në rutinën tonë, në normalizimin e gjendjes në Tiranë”. Vetëm 9 shkolla në kryeqytet nuk janë hapur për shkak të dëmtimeve, ndërsa po punohet për riparimin e tyre. “Do mundohemi që t’i mbarojmë deri në fund të Dhjetorit, që më pas viti i ri të rifillojë edhe aty, por në mbi 90% të shkollave në Tiranë kemi nisur rregullisht mësimin dhe pastaj për shkollat e tjera do jemi gati për t’u hapur në Janar”. Ndërtimi i shkollave të reja dhe të sigurta është një nga pikat e përcaktuara në buxhetin e vitit 2020, ndërsa në fokus do të jenë zonat rurale.
Rusia perjeshtohet prej dopingut
Rusia perjeshtohet prej dopingut
16 ore fa
Rusia është penalizuar për 4 vjet duke u ndaluar që të marrë pjesë në të gjitha ngjarjet kryesore sportive. Vendimi është dhënë nga Agjencia Botërore e Anti-Dopingut në Lozanë të Zvicrës. Kjo do të thotë që flamuri dhe himni i Rusisë nuk do të lejohen në aktivitete sportive të tilla si Lojërat Olimpike në Tokio 2020 dhe Botërori i Futbollit që do të zhvillohet në Katar në vitin 2022. Nga ky vendim përjashtohen atletët të cilët rezultojnë të pastër në testet anti-doping. Megjithatë, këta atletë nuk do të lejohen që të marrin pjesë në aktivitete sportive me flamurin rus, por nën një flamur neutral. Vendimi i Agjencisë Botërore Anti-Doping vjen pasi Rusia kishte manipuluar të dhënat laboratorike të doping në Janar të vitit 2019. Rusia ka 21 ditë afat për të apeluar këtë vendim, që nëse ndodh, do të shqyrtohet nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv, CAS.
Varhelyi: E gabuar shtyrja e negociatave per Tiranen dhe Shkupin
Varhelyi: E gabuar shtyrja e negociatave per Tiranen dhe Shkupin
16 ore fa
Komisioneri europian për Zgjerimin Oliver Varhelji thotë se synimi i tij është hapja e negociatave të antarësimit për Tiranën dhe Shkupin, brenda pranverës 2020. Përpara nisjes së takimit të ministrave të jashtëm të unionit në Bruksel, i pari ku ai merr pjesë pas nisjes së detyrës, Varhelji e quajti të gabuar shtyrjen e këtij procesi. “Patëm një mëngjes të shkurtër pune me ministrat e jashtëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Debati ishte inkurajues. Besoj se duhet të korrigjojmë gabimin që u bë në tetor dhe të jemi gati të nisim negociatat e antarësimit me të dy vendet, brenda pranverës së ardhshme”. Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së janë mbledhur në Bruksel për të diskutuar krahas disa çështjeve ndërkombëtare edhe për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në Bruksel ndodhen edhe ministrat e jashtëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut të ftuar nga homologu grek Nikos Dendias në mëngjesin e punës me zyrtarët europianë.
Ekspertet izraelite verifikojne pallatet ne Durres
Ekspertet izraelite verifikojne pallatet ne Durres
16 ore fa
Këto dëmtime të mëdha që ka pësuar ky pallat në Durrës nga tërmeti i 26 Nëntorit nuk kanë prekur strukturën e tij. Këtë garanci e japin ekspertët e ardhur nga Izraeli të cilët përmes kësaj kamere termike arrijnë të skanojnë të gjithë strukturën e ndërtesës. Kryeministri gjatë kësaj të hëne ishte me këtë grup në disa lagje ku ata kryen akt-ekspertimin e tyre dhe garantoi banorët për rezistencën e pallatit ku ata banojnë. Por jo të gjithë duken të kënaqur dhe shumë prej tyre shqetësimin e kanë ndarë dhe me Kryeministrin. Paradite Rama së bashku me kryebashkiakun e Tiranës Veliaj takuan disa banorë të prekur më rëndë nga goditja sizmike e shkallës 6.3 Rihter. Në Arbanë, falë mbështetjes së bizneseve, një familjeje i është siguruar një banesë e re. Ndërsa 1120 familjeve të tjera në kryeqytet i është siguruar bonusi i qirasë për 1 vit.
Sizmiologet: Studimi sizmiologjik per ndertesat mbi 8 kate nuk kryhet nga IGJEUM prej 2006
Sizmiologet: Studimi sizmiologjik per ndertesat mbi 8 kate nuk kryhet nga IGJEUM prej 2006
16 ore fa
Edhe pse i detyrueshëm me ligj për çdo kompani ndërtimi, studimi sizmiologjik për godinat mbi 8 kate nuk kryhet nga Instituti i Sizmiologjisë apo nga Instituti i Gjeoshkencave që prej vitit 2006. Sipas shefit të Departamentit të Sizmologjisë për këtë janë licencuar subjekte private, ndërkohë që nuk ka asnjë autoritetet shtetëror që bën monitorimin e tyre. Llambro e sheh të nevojshme ndërtimin e një harte të re sizmike si kusht teknik për ndërtimet, por për këtë nevojitet ndryshim ligjor. Problem mbetet edhe infrastruktura teknike e këtij departamenti për të realizuar studime.
Rinis mesimi ne Tirane, Durres, Vore dhe Laç
Rinis mesimi ne Tirane, Durres, Vore dhe Laç
16 ore fa
Në Bashkitë e Tiranës, Durrësit, Vorës dhe Laçit rifilloi mësimin këtë të hënë. Dy javë pas ndërprerjes së procesit mësimor ka filluar mësimi edhe në qarkun e Tiranës. Nxënësit janë ulur në bankat e shkollës, por më shumë sesa një proces i rregullt mësimor, ata kanë mësuar se si duhet të veprojnë në rast tërmeti, madje edhe janë argëtuar gjatë orëve të mësimit. “Mësuam për tërmetin dhe u kënaqëm, dëgjuam muzikë, takuam shokët”. Nga 42 mijë nxënës që ka Qarku i Tiranës, rreth 6 mijë janë transferuar në shkolla pritëse, pasi shkollat e tyre kanë pësuar dëmtime nga tërmeti i 26 Nëntorit. Janë nëntë shkolla 9-vjeçare dhe të mesme që kanë pësuar dëmtime, për të cilat është vendosur shiriti dhe nuk lejohet zhvillimi i mësimit. Ndërsa në të gjitha shkollat ku është zhvilluar mësim, Ministria e Arsimit ka marrë akt-ekspertizën dhe certifikimin e godinës për qëndrueshmërinë dhe sigurinë e saj.
Universitetet rifillojne te marten
Universitetet rifillojne te marten
16 ore fa
Universiteti i Tiranës do të rinisë procesin mësimor në 10 dhjetor. Ekspertët kanë konstatuar se godinat dhe auditorët nuk kanë dëmtime dhe janë gati për të mikpritur studentët. Në universitetin e Tiranës nuk ka studentë që kanë humbur jetën gjatë tërmetit të 26 nëntorit, por disa prej tyre kanë humbur të afërmit apo dhe të tjerë që u janë prishur banesat. “Nuk kemi humbje jete, kemi 3 me shtëpi të prishura”, shprehet dekani i fakultetit të Juridikut. “Universiteti i Tiranës dhuron 50 milion lekë të vjetra për situatën post tërmet”, shprehet Dhori Kule. Ndërkohë edhe vetë studentët vijojnë të kontribuojnë për personat e dëmtuar nga tërmeti.
2 mije apartamente te pashitura vetem ne Durres
2 mije apartamente te pashitura vetem ne Durres
16 ore fa
Vetëm në qarkun e Durrësit stoku i apartamenteve të pashitura arrin në 2000. Arben Dervishaj, nënkryetar i Shoqatës së Ndërtuesve sqaron në një intervistë për televizionin Klan ofertën që shoqata i ka bërë në tryezë qeverisë. Ai thotë se qëllimi nuk është fitimi, por shitja në kosto e banesave që kanë vite pa u shitur dhe gjetja e një zgjidhjeje të shpejtë për familjet që janë jashtë. Ndërtuesit shprehen të hapur jo vetëm për të negociuar çmimet, por edhe mënyrën e pagesës së qeverisë, e cila mund të jepet me këste brenda një afati prej 5 deri në 7 vjet. Kjo për të ulur nevojat për financim të shpejtë dhe rritjen e borxhit publik. Shoqata thotë se po ashtu edhe ekspertimet e ndërtesave duhet të bëhen me kujdes dhe të mos shpallen të gjitha të pabanueshme. Për Arben Dervishaj, vetëm ato që kanë dëmtime në strukturë duhet të prishen, ndërsa për të tjerat përdoren përforcime. Propozimi për të blerë banesa për banorët që kanë mbetur të pastrehë nga tërmeti të apartamenteve stok që kanë mbetur të pashitura prej vitesh është pranuar edhe nga kryeministri Edi Rama, i cili njoftoi në mbledhjen e fundit të qeverisë se do të diskutohet me këtë grup për të gjetur një zgjidhje.
Olimbi Hoxhaj: Gruaja vuan nga AIDS, por refuzon te kerkoje ndihme nga frika e paragjykimeve
Olimbi Hoxhaj: Gruaja vuan nga AIDS, por refuzon te kerkoje ndihme nga frika e paragjykimeve
16 ore fa
E ftuar në programin “Historia ime” ka qenë Olimbi Hoxhaj, drejtore e shoqatës së personave të prekur me virusin HIV/AIDS. Kjo shoqatë është themeluar në vitin 2004, një vit pasi ajo kishte zbuluar se kishte virusin HIV. Pas vdekjes së bashkëshortit, ajo kuptoi lajmin e trishtë se jo vetëm ajo, por edhe 3 djemtë e saj ishin bartës të virusit. Vajza e saj e madhe nuk është infektuar, për shkak se ka lindur para se bashkëshorti i saj të infektohej me virusin, nga një tranfuzion gjaku në spital në vitin 1993. Jeta për të dhe fëmijët ka qenë tejet e vështirë sepse janë përballur me refuzim dhe janë përjashtuar nga gjithçka. Sipas saj, numri i të prekurve me HIV në Shqipëri është rreth 1300, por prej tyre rreth 200 prej tyre kanë ndërruar jetë. Më tej, Hoxhaj tregon se në shoqatën e tyre është paraqitur një rast nga një zonë rurale, ku e gjithë familja është e prekur nga virusi. Kryefamiljarja ka nevojë për një ndërhyrje kirurgjikale, por nuk ka mundësi ekonomike.
Drama e familjes qe jeton me AIDS, rrefehet nena e 4 femijeve qe humbi bashkeshortin
Drama e familjes qe jeton me AIDS, rrefehet nena e 4 femijeve qe humbi bashkeshortin
16 ore fa
“Historia ime” ka sjellë ditën e sotme një rrëfim të guximshëm, të një gruaje po aq të guximshme. Olimbi Hoxhaj është drejtore e shoqatës së personave të prekur me virusin HIV/AIDS, e cila është themeluar në vitin 2004. Pikërisht një vit, pasi vetë Olimbia zbuloi se ishte prekur nga virusi vdekjeprurës. Ajo e mësoi këtë fakt, vetëm pak ditë pas ndarjes nga jeta të bashkëshortit të saj, i cili asnjëherë nuk i kishte treguar se ishte i prekur nga virusi. Olimbia është nënë e 4 fëmijëve, 3 djemtë e saj janë mbartës të këtij virusi, ndërsa vajza nuk është e prekur nga HIV/AIDS. Jeta e Olimbisë dhe e fëmijëve të saj ka qenë tepër e vështirë, jo vetëm për të jetuar me këtë sëmundje, por edhe për t’u përballur me refuzimin e njerëzve. Megjithatë, ajo ia ka dalë dhe ka themeluar shoqatën, që edhe sot vijon dhe e drejton me mjaft përkushtim.
Aldo Morning Show - Emisioni dt. 09 dhjetor 2019
Aldo Morning Show - Emisioni dt. 09 dhjetor 2019
16 ore fa
www.tvklan.al Emision nga Aldon Lipe
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 09 Dhjetor 2019, ora 12:00
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 09 Dhjetor 2019, ora 12:00
16 ore fa
WEB: tvklan.al/ Facebook: facebook.com/tvklan Spiker: Redi Prifti
Sfida e gatimit - Emisioni 79 - Sezoni 2 (09 dhjetor 2019)
Sfida e gatimit - Emisioni 79 - Sezoni 2 (09 dhjetor 2019)
16 ore fa
Sfida e gatimit nga shefat e kuzhines Alfio & Indriti www.tvklan.al
Termeti godet Toskanen me magnitude 4.5
Termeti godet Toskanen me magnitude 4.5
16 ore fa
Çarje si kjo në kishën e qytezës së Mugello shkaktuan lëkundjet e shumta të tërmetit që goditën gjatë natës zonën përreth Firences në Itali. Lëkundja më e fortë ishte ajo me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter, e regjistruar rreth orës 4 e gjysmë të mëngjesit të kësaj të hëne, me epiqendër 30 kilometra në veri të Firences. Autoritetet thanë se nuk pati të plagosur përveçse dëme të lehta materiale, si krisje të mureve, apo dëme të tjera. Ajo e orës 4 e gjysmë ishte lëkundja më e fortë e shënuar, që shkaktoi panik tek banorët të cilët u dyndën rrugëve. Qarkullimi hekurudhor u pezullua për disa orë duke shkaktuar radhë të gjata nëpër stacione. Për këtë të hënë, shkollat dhe disa institucione publike janë mbyllur. Lëkundjet e tokës nisën në orën 20:38 të së dielës, kur u regjistrua një tërmet me magnitudë 2.6 të shkallës Rihter. 36 lëkundje në total janë regjisturar deri më tani. E njëjta epiqendër ka shkaktuar lëkundje të forta 100 vite më parë me mangitudë 5, kur humbën jetën 40 persona.
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 09 Dhjetor 2019, ora 09:00
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 09 Dhjetor 2019, ora 09:00
16 ore fa
WEB: tvklan.al/ Facebook: facebook.com/tvklan Spiker: Brikena Prifti
"Kurre mos te paça çun xhaje, ik ore mashtrues"
"Kurre mos te paça çun xhaje, ik ore mashtrues"
16 ore fa
Në seancën e ndërmjetësimit në “Shihemi në gjyq”, përballë njëri-tjetrit janë vënë dy kushërinj nga Elbasani, djem xhaxhallarësh, të cilët kanë një konflikt për një pronë. Pëllumb Elezi në vitin 2003 përmes një aktmarrëveshjeje i ka shitur një truall xhaxhai të tij, aktmarrëveshje të cilën e kanë ribërë edhe në vitin 2013. Sot në pamundësi për të ardhur Foti Elezi, xhaxhai i tij, ka ardhur i biri, Ndriçimi, i cili deklaron se tashmë Pëllumbi nuk pranon që të bëjnë certifikatën e tokës dhe ta kalojë në emër të xhaxhait, sipas aktmarrëveshjes, duke deklaruar se është ai pronar. Përballë zonjës Eni Çobani, Pëllumbi shprehet se nuk e njeh fare Ndriçimin dhe se marrëveshjen e ka bërë me Fotin, ndërsa deklaron se toka është e tij dhe se për vite me radhë ka paguar taksën e tokës, gjë që kundërshtohet nga kushëriri i tij. Ngatërresa që është bërë mes tyre, rezulton se në përditësimin e dytë të të dhënave për këtë tokë, është regjistruar si pronar Foti Elezi, por ndërkohë duhej të ishte ende Pëllumbi, e më pas duke respektuar aktmarrëveshjen, përmes një noteri, ai duhej t’ia kalonte pronën xhaxhait, i cili ia ka paguar këtë të fundit që në 2003. Si rezultat i kësaj ngatërrese, tashme për këtë tokë nuk mund të bëhet certifikata. Kushërinjtë grinden dhe fyejnë njëri -tjetrin në studio, por më pas me ndërhyrjen e zonjës Eni Çobani, Pëllumbi merr një vendim.
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 08 Dhjetor 2019, ora 23:30
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 08 Dhjetor 2019, ora 23:30
Giorno fa
WEB: tvklan.al/ Facebook: facebook.com/tvklan
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 08 Dhjetor 2019, ora 15;30
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 08 Dhjetor 2019, ora 15;30
Giorno fa
WEB: tvklan.al/ Facebook: facebook.com/tvklan
E diela shqiptare - Kenga magjike! (8 dhjetor 2019)
E diela shqiptare - Kenga magjike! (8 dhjetor 2019)
Giorno fa
www.tvklan.al Talk-show LIVE nga Ardit Gjebrea ne KLANHD & TVKLAN
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 08 Dhjetor 2019, ora 12:00
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 08 Dhjetor 2019, ora 12:00
Giorno fa
WEB: tvklan.al/ Facebook: facebook.com/tvklan
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 08 Dhjetor 2019, ora 19:30
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 08 Dhjetor 2019, ora 19:30
Giorno fa
WEB: tvklan.al/ Facebook: facebook.com/tvklan
E diela shqiptare - Kujdes shendetin! (8 dhjetor 2019)
E diela shqiptare - Kujdes shendetin! (8 dhjetor 2019)
Giorno fa
www.tvklan.al Talk-show LIVE nga Ardit Gjebrea ne KLANHD & TVKLAN
Debatet per ligjin e dy-gjuhesise
Debatet per ligjin e dy-gjuhesise
Giorno fa
Apeli nga Komisioni i Venecias për Qeverinë në Shkup “që të rishikohet Ligji i ri për gjuhët dhe të hidhet poshtë dispozita për dygjuhësi në procedurat gjyqësore”, siç shkruan në vetë titullin e përmbledhjes së ekspertëve juridikë në Këshillin e Evropës, sipas zv/kryeministrit Bujar Osmani në fakt është lënie e hapësirës që qeveria vetë të vlerësojë në qoftë se ka ose jo ngadalësim të punës në sistemin gjyqësor, edhe pse në përmbledhje shkruan se “kjo qasje mund të ngadalësojë funksionimin e sistemit gjyqësor në tërësi, duke rrezikuar shkeljen e të drejtës për gjykim - fer”. “ Komisioni i Venecias nuk thotë që të hidhet poshtë dygjuhësia në sistemin gjyqësor, thotë se ndoshta për momentin nuk ka kapacitete, kështu që qeveria, përkatësisht shteti të mendojë që përkohësisht ta prolongojë zbatimin, derisa të krijohen kapacitete ose të krijojë kapacitete. Të menduarit shëndetshëm është - të krijojmë kapacitete”. Sipas Osmanit, Komisioni i Venecias ka qëndrim pozitiv rreth çështjes së dygjuhësisë në uniformat e ushtrisë dhe të policisë, si dhe të parave në vend, për çka kryesisht u kërkua mendim nga ky organ. Megjithë këtë, konsideron se përveç kyçjes eventuale të kësaj pjese në nenin 8, nuk duhet të ketë ndryshime tjera në ligjin i cili tashmë është në fuqi. Në të kundërt, siç tha, çdo përpjekje e njëanshme për zhvendosje të ekuilibrit në marrëdhëniet ndëretnike do të jetë në dëm të shtetit. “ Për shembull, a do t’i mbivotojnë gjykatësit kushtetues maqedonas ata shqiptarë, Ministria e Drejtësisë pa pëlqimin e tërë qeverisë, Kuvendi pa pëlqimin e bashkësive etnike, kushdoqoftë në vend, në qoftë se përpiqet që në çështjen më të ndjeshme të ketë qasje të njëanshme, e thyen boshtin që mban ekuilibrin e marrëdhënieve maqedono-shqiptare në vend. Çdo qasje duhet të jetë gjithëpërfshirëse”. Kjo pasi mbrëmë kryeministri Zoran Zaev theksoi se do të zbatohen rekomandimet e Komisionit të Venecias, ministrja e Mbrojtjes Radmila Sheqerinska sot shtoi se së pari do ta presin mendimin e plotë të Komisionit, që pritet të publikohet gjatë ditës së nesërme. “ Ligji është në fuqi qe një kohë të gjatë, askush nuk paguajti dënim pse nuk e njeh gjuhën shqipe, siç na kritikonin, askush nuk është i detyruar të përdorë diçka që nuk e di ose nuk dëshiron ta përdorë, ashtu siç pohonin disa. Treguam se kjo çështje nuk është tabu, dhe se këtë çështje duam ta zgjidhim si shtet që ndërton një shoqëri për të gjithë. Me frymë të këtillë dhe argumente do ta shohim mendimin e Komisionit të Venecias dhe do të dalim me qëndrim të përbashkët. Nuk besojmë në ndryshimin e menjëhershëm të këtyre ligjeve të rëndësishme. Megjithatë besojmë se të gjithë partnerët në koalicion do ta respektojmë atë që e kemi marrë si obligim”. Zv/kryeministri Bujar Osmani në konferencën e sotme për shtyp në më shumë drejtime theksoi se një pjesë e formulimeve në mendimin e Komisionit të Venecias janë të përfunduara, “nën presionin e anëtarëve nga Maqedonia e Veriut në këtë organ”. Profesoresha Tanja Karakamisheva, anëtare e Komisionit nga viti 2016, dje u bëri thirrje publike kolegëve të saj nga bota akademike ta mbështesin iniciativën për rishikim të kushtetueshmërisë së Ligjit për gjuhët, miratimin e së cilës e kundërshtoi ashpër opozitarja VMRO-DPMNE dhe ish-presidenti Gjorge Ivanov. Disa muaj para zgjedhjeve parlamentare në Maqedoninë e Veriut, çështja për marrëdhëniet ndëretnike kthehet në debat. Tv Klan
"Nuk ka rendesi ku punon, e rendesishme eshte te punosh me njerezit e duhur”
"Nuk ka rendesi ku punon, e rendesishme eshte te punosh me njerezit e duhur”
Giorno fa
E ftuar në programin “Jo vetëm modë”, ka qenë gazetarja e njohur Mirela Milori, e cila prej javësh është pjesë e Tv Klan me “Historia ime”. Ajo ka ndarë momente nga përditshmëria e saj, por edhe përjetimi i saj për dy javët e vështira, që kanë qenë tejet të vështira për të gjithë shqiptarët brenda dhe jashtë vendit, si pasojë e tërmetit që tronditi vendin tonë. Historia e boksierit, Klevis Çelaj, i cili fitoi titullin kampion, me barkun bosh dhe me vetëm 14 mijë lekë shpërblim, u bë publike në programin e drejtuar nga Milori. Historia e tij ngjalli reagime të shumta nga ana e publikut. Mirela shprehet se “Historia ime” i ndryshoi jetën dhe tani është në dorën e tij si do ta vazhdojë jetën. “Historia ime” nuk është përvoja e parë e saj, në një format ku trajtohen histori që kanë nevojë për vëmendje. 20 vite më parë në vitin 1999, Klan i dedikoi një emision të përditshëm të larguarve nga Kosova që ishin strehuar në Shqipëri. “Shtëpia e të ardhurve” e drejtuar nga Mirela Milori kishte për qëllim të ndihmonte shqiptarët nga Kosova të gjenin të afërmit e humbur gjatë kaosit të luftës. Më tej, Klani zgjodhi përsëri Milorin, për një tjetër format që iu vinte në ndihmë njerëzve, maratonë për jetën.
Jo vetem mode - Emisioni 15 - Sezoni 8! (8 dhjetor 2019)
Jo vetem mode - Emisioni 15 - Sezoni 8! (8 dhjetor 2019)
Giorno fa
www.tvklan.al Emision lifestyle-entertainment nga Orinda Huta
E diela shqiptare - Ne jemi cfare hame! (8 dhjetor 2019)
E diela shqiptare - Ne jemi cfare hame! (8 dhjetor 2019)
2 giorni fa
www.tvklan.al Talk-show LIVE nga Ardit Gjebrea ne KLANHD & TVKLAN
E diela shqiptare - Shihemi ne gjyq! (8 dhjetor 2019)
E diela shqiptare - Shihemi ne gjyq! (8 dhjetor 2019)
Giorno fa
www.tvklan.al Talk-show LIVE nga Ardit Gjebrea ne KLANHD & TVKLAN
“Dua të ha bukë me atë këngë”, Fifi: Mund të tingëllojë e vrazhdë, por…
“Dua të ha bukë me atë këngë”, Fifi: Mund të tingëllojë e vrazhdë, por…
Giorno fa
Pas mbrëmjes finale të “Kënga Magjike” në Pallatin e Koncerteve, ku fituesja e këtij edicioni u shpall Eneda Tarifa, këngëtarët janë mbledhur si çdo vit në emisionin “E diela Shqiptare” për të diskutuar për rezultatet apo mënyrën e votimit. Gjatë diskutimit, Alban Kondi i cili mori pjesë me këngën “7 Ditë”, së bashku me “West Side Family”, u shpreh se kënga e tyre nuk pati shumë kohë që të promovohet tek publiku, pasi u lancua një ditë para tërmetit. “Duhet gjetur një formë tjetër,që të lihet më tepër kohë, që ata (publiku) të fillojnë të ambientohen, sepse një këngë e bukur mund të lancohet në javën e fundit dhe nuk do të ketë atë kohën e duhur për tu votuar”. Por nga ana tjetër ka qenë Fifi ajo e cila iu përgjigj, duke u shprehur se nëse një këngë është e mirë, dëgjohet nga publiku kurdo që të lancohet. “Më fal, nuk dua të tingëllojë e vrazhdë… OK ka ndodhur tërmeti, mund të tregohem shumë egoiste, por një këngë e bukur është e bukur dhe njerëzit kanë për ta dëgjuar. Mendoj se njerëzit e kanë pasur të gjithë kohën e duhur për të dëgjuar të gjitha këngët e festivalit”. Ndërkaq, ajo u shpreh se artistët nuk duhet të garojnë për të fituar çmime me doemos, por këngët kur t’i shkruajnë, t’i shkruajnë për publikun, duke hasur paksa në kundërshtinë e Eneda Tarifës në këtë argument. Kjo e fundit u shpreh se këngët me të cilat “hahet bukë”, janë ato ritmike dhe jo balada, gjë që Fifi e ka kundërshtuar. Fifi: Artistët dhe festivali i Kënga Magjike, bëhet për publikun, dhe ne si artistë kur i bëjmë këngët, i bëjmë për publikun. Nesër unë dua të ha bukë prej asaj këngë, dua të kem koncerte prej asaj këngë, dhe secili artist duhet ta këtë këtë synim… Arditi: Jo bukë, por në restorant me 5 yje do hash me atë këngë që ke sjellë… Eneda: Tashi me thonë të drejtën, se kemi dhe Rovena Dilo këtu… O ha bukë Rovena më këngën që ka sjellë, o nuk hamë unë e ti, këngë me të qara, me të vuajtura. Rovena solli një këngë shumë të bukur, shumë interesante për vendet që ne shkojmë dhe argëtojmë njerëzit që kemi. Por ka një gjë tjetër, këngët balada prekin njerëzit, Fifi ka prek, edhe unë, të gjithë ata që kanë balada dhe një falënderim për kompozitorët… Fifi :Mua dhe baladat më janë dëgjuar në klube. Eneda: Por ama stil për klubet është kënga e Rovenës. Fifi: Asgjë kundër, por dua ta mbyll me fjalinë: sa më shumë dashuri, respekt dhe sinqeritet… /tvklan.al
Dendias: Negociatat me Tiranen, pas situates se termetit
Dendias: Negociatat me Tiranen, pas situates se termetit
Giorno fa
Negociatat mes Tiranës dhe Athinës, të ngrira prej më shumë se një viti do të nisin pas normalizimit të gjendjes në Shqipëri të krijuar nga tërmeti i fuqishëm të 26 nëntorit. Kështu la të kuptohet ministri i jashtëm grek Nikos Dendias, i cili në një intervistë për mediat greke tha se në Tiranë kishte mbërritur menjëherë pas lëkundjeve të tërmetit, për të shprehur solidaritetin e Greqisë. “Shefi i diplomacisë greke ka deklaruar se ditët e ardhshme do të takohet me homologët e tij nga Franca dhe Holanda, në një përpjekje për t’i bindur se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut meritojnë hapjen e negociatave për anëtarësim. Dendias e ka cilësuar si objektiv strategjik të Athinës anëtarësimin në BE të vendeve të rajonit”. Dendias garanton se Athina do ta vazhdojë politikën mbështetëse për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave të anëtarësimit, që në tetor u shtynë për një afat të pacaktuar. Dendias njoftoi se të hënën, më 9 dhjetor, ai ka ftuar homologët e tij nga Tirana dhe Shkupi në një mëngjes pune, për të diskutuar bashkarisht mbi këtë çështje. Tv Klan
Nis shembja e godinës 15 në Qytetin Studenti
Nis shembja e godinës 15 në Qytetin Studenti
Giorno fa
“67 familje kanë banuar në këtë godinë të Qytetit Studenti por u zhvendosën nga këtu që pas tërmetit të 26 nëntorit... Banorët do të trajtohen me bonus qiraje për 1 vit nga bashkia. Godina numër 15 u shpall e pabanueshme nga ekspertet dhe për ketë arsye inpsektoriati kombëtar i mbrojtjes se territorit e ka shkatërruar plotësisht në mënyrë të kontrolluar. Ndërsa në qarkun e Durrësit ka arritur në 39 numri i godinave të shembura. Pas akt-eksperizmit të bërë, ato u shpallët në pabanueshme dhe të rrezikshme për jetën e qytetarëve. Numrin më të madh në godinave të shembura e mban bashkia e Durrësit me 27 objekte e ndjekur nga Thumana dhe Kruja. Ndërkohë në terren vijon puna për të verifikuar sigurinë e objekteve të dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Sipas të dhënave që jep Shtabi i emergjencave i ngritur në Durrës ku 182 banesa dhe pallate janë vlerësuar me dëme, por të banueshme për qytetarët. Ekspertët kanë vlerësuar në 24 orët e fundit edhe 36 banesa të tjera të pabanueshme dhe 9 pallate. Edhe në Krujë janë 104 banesa ku është ndaluar hyrja e qytetarëve. Godina të pabanueshme ka edhe në Shkodër dhe Lezhë. Shtabi i Emergjencave raporton se 4200 banorëve që janë të akomoduar në hotele, po u dorëzohen nga ekspertët akt-konstatimet e objekteve për shtëpi dhe apartamente të cilat janë të banueshme. Në Manzë 81 banorë janë akomoduar në njësi lëvizëse ndërsa disa banorë kanë ofruar shtëpitë e tyre për të pastrehët. Tv Klan
Basha: Shtetin prej kartoni e shembi termeti i korrupsionit
Basha: Shtetin prej kartoni e shembi termeti i korrupsionit
Giorno fa
Nga Fushë Mamurrasi ku pa nga afër gjendjen e banorëve të prekur nga tërmeti, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha tha se situata ka nxjerrë në pah mangësitë institucionale dhe shtetërore, korrupsionin dhe ndihmën selektive që u është bërë këtyre familjeve. “Në shtëpitë ku jam futur këto dy javë kam parë që para se t’i godiste tërmeti i 26 nëntorit, i kishte goditur tërmeti i varfërisë. Për fat të keq, mangësitë institucionale dhe shtetërore kanë dalë në pah më shumë se kurrë bashkë me korrupsionin dhe bashkë me atë që njerëzit po e dallojnë se po i ndajnë në të nënës dhe të njerkës". Basha vlerësoi punën e bërë nga të rinjtë e partisë së tij për tu ardhur në ndihmë këtyre banorëve. “Pavarësisht se shtetin prej kartoni e shembi tërmeti i korrupsiont, pasojat e tërmetit të vërtetë i përballuam me solidaritet dhe me bashkim të njerëzve më të pastër të këtij vendi që shpeshherë janë njerëzit që kanë vuajtur më shumë”. Basha akuzoi qeverinë se ka lënë pa mbështetje njerëzit e pastrehë. “Po hyjmë në javën e tretë të fatkeqësisë dhe nuk kanë parë asnjë njeri me sy, jo më ndihmë. Janë familje nga më të varfrat në Shqipëri". Basha tha se në këtë 8 dhjetor nuk pati vend për të festë pasi të rinjtë demokratë janë angazhuar në ndihmë të familjeve të prekura nga tërmeti. TV Klan
Hengri bananen qe kushton 120 mije Dollare
Hengri bananen qe kushton 120 mije Dollare
Giorno fa
Një banane në mur e ngjitur me shirit izolues, është vepra më e fundit e artit e artistit të famshëm Mauricio Katelan. Instalacioni i veçantë i quajtur “Komediani” i ekspozuar në Majemi iu shit një koleksionisti francez për 120 mijë Dollarë. Por të shtunën ndodhi një incident që e shkatërroi këtë vepër kaq të çmuar. Artisti amerikan i performancave, David Datuna e shkuli nga muri, e qëroi dhe e hëngri bananen 120 mijë Dollarëshe. Veprimi i tij shkaktoi habinë e dhjetëra vizitorëve të pranishëm në sallën e ekspozitave, ku ishte vendosur banania. Ata nisën t’a xhironin me celularë këtë ngjarje, si dhe momentin kur punonjëset e ekspozitës shtangën dhe e quajtën të çmendur Datunën. Ai vetë tha se adhuronte këtë vepër, të cilën pasi e hëngri e quajti “tepër të shijshme”. Kjo nuk është hera e parë që veprat e Katelanit prishen gjatë ekspozimit. Në Shtator, tualeti i tij i artë me vlerë 6 milionë Dollarë i ekspozuar në pallatin Bleinheim në Britaninë e Madhe, u grabit dhe ende nuk është gjetur. Tv Klan
Post-Kenga Magjike, a i penalizoi termeti konkurrentet? Fifi: Mund te tingelloje e vrazhde, por…
Post-Kenga Magjike, a i penalizoi termeti konkurrentet? Fifi: Mund te tingelloje e vrazhde, por…
Giorno fa
Pas mbrëmjes finale të “Kënga Magjike” në Pallatin e Koncerteve, ku fituesja e këtij edicioni u shpall Eneda Tarifa, këngëtarët janë mbledhur si çdo vit në emisionin “E diela Shqiptare” për të diskutuar për rezultatet apo mënyrën e votimit. Gjatë diskutimit, Alban Kondi i cili mori pjesë me këngën “7 Ditë”, së bashku me “West Side Family”, u shpreh se kënga e tyre nuk pati shumë kohë që të promovohet tek publiku, pasi u lancua një ditë para tërmetit. “Duhet gjetur një formë tjetër,që të lihet më tepër kohë, që ata (publiku) të fillojnë të ambientohen, sepse një këngë e bukur mund të lancohet në javën e fundit dhe nuk do të ketë atë kohën e duhur për tu votuar”. Por nga ana tjetër ka qenë Fifi ajo e cila iu përgjigj, duke u shprehur se nëse një këngë është e mirë, dëgjohet nga publiku kurdo që të lancohet. “Më fal, nuk dua të tingëllojë e vrazhdë… OK ka ndodhur tërmeti, mund të tregohem shumë egoiste, por një këngë e bukur është e bukur dhe njerëzit kanë për ta dëgjuar. Mendoj se njerëzit e kanë pasur të gjithë kohën e duhur për të dëgjuar të gjitha këngët e festivalit”. Ndërkaq, ajo u shpreh se artistët nuk duhet të garojnë për të fituar çmime me doemos, por këngët kur t’i shkruajnë, t’i shkruajnë për publikun, duke hasur paksa në kundërshtinë e Eneda Tarifës në këtë argument. Kjo e fundit u shpreh se këngët me të cilat “hahet bukë”, janë ato ritmike dhe jo balada, gjë që Fifi e ka kundërshtuar. Fifi: Artistët dhe festivali i Kënga Magjike, bëhet për publikun, dhe ne si artistë kur i bëjmë këngët, i bëjmë për publikun. Nesër unë dua të ha bukë prej asaj këngë, dua të kem koncerte prej asaj këngë, dhe secili artist duhet ta këtë këtë synim… Arditi: Jo bukë, por në restorant me 5 yje do hash me atë këngë që ke sjellë… Eneda: Tashi me thonë të drejtën, se kemi dhe Rovena Dilo këtu… O ha bukë Rovena më këngën që ka sjellë, o nuk hamë unë e ti, këngë me të qara, me të vuajtura. Ravena solli një këngë shumë të bukur, shumë interesante për vendet që ne shkojmë dhe argëtojmë njerëzit që kemi. Por ka një gjë tjetër, këngët balada prekin njerëzit, Fifi ka prek, edhe unë, të gjithë ata që kanë balada dhe një falënderim për kompozitorët… Fifi :Mua dhe baladat më janë dëgjuar në klube. Eneda: Por ama stil për klubet është kënga e Rovenës. Fifi: Asgjë kundër, por dua ta mbyll me fjalinë: sa më shumë dashuri, respekt dhe sinqeritet... /tvklan.al
Nisma boterore, 60 mijë njerez flene jashte
Nisma boterore, 60 mijë njerez flene jashte
Giorno fa
Banorët e Londrës fjetën shesheve në qendër të kryeqytetit britanik, natën mes të shtunës dhe të dielës. Ata u bënë pjesë e një aktiviteti global bamirësie për grumbullimin e fondeve në ndihmë të të pastrehëve. Ata ishin pjesë e aktivitetit të quajtur “Fjetja jashtë më e madhe në botë” që u shtri në disa metropole të globit, përfshirë Nju Jorkun, Brisbejnin e Dublinin me pjesëmarrjen e rreth 60 mijë njerëzve. Aktivitetit iu bashkuan edhe emra të njohur të artit dhe muzikës. Muzikantia britanike, Jake Bugg u shpreh: Doja të isha pjesë e këtij aktiviteti sepse është një çështje e rëndësishme. Gjerat nuk po përmirësohen. Po ndodh e kundërta, ndaj mendoj se duhet të ketë ndryshim. Përmes këtij aktiviteti të mbështetur edhe nga Kombet e Bashkuara, synohet grumbullimi i të paktën 50 milionë dollarëve për të ndihmuar të pastrehët në gjithë botën, të cilët përllogariten të jenë të rreth 100 milionë, me tendenca rritjeje nga viti në vit. Shkaqet kryesore janë varfëria dhe konfliktet. Tv Klan
Moti sot dhe nesër në Tv Klan (8 Dhjetor 2019)
Moti sot dhe nesër në Tv Klan (8 Dhjetor 2019)
Giorno fa
Moti sot dhe parashikimi i tij për nesër nga Meteoalb, nën prezantimin e Alba Hoxha. /tvklan.al
Eneda Tarifa triumfon në “Kenga Magjike”
Eneda Tarifa triumfon në “Kenga Magjike”
Giorno fa
Me standardet e festivaleve të njohur ndërkombëtarë, ‘Kënga Magjike’ mbylli një tjetër edicion të suksesshëm. Si një surprizë për të gjithë, në këtë mbrëmje të madhe nuk pati nominime dhe çmimet ishin organizuar ndryshe. Me një tekst rrënqethës dhe një interpretim që i drithëroi zemrat jo vetëm publikut, por edhe artistëve të tjerë që e votuan, çmimi i madh u rrëmbye nga Eneda Tarifa me “Ma zgjat dorën”. Pas një pune intensive e arritjes së trofeut, emocionet i ka edhe më të forta. “Ndihem shumë e kënaqur që i gjithë mundi edhe puna që kam bërë për këtë këngë u kurorëzua me një çmim. Çuditërisht u përshtat edhe me situatën që po kalonim dhe njerëzit e kanë bërë le të themi si kolonë zanore të asaj që ndodhi. Jam e emocionuar, më vjen për të qarë, nuk e di si po e mbaj”. Në vend të dytë, kënga që mori brohoritjet pa ndërprerje të publikut në sallë, “Marova” e kënduar nga Fifi. Ndërsa vendi i tretë shkoi për Anxhela Peristerin, “Dikush i imi”. Nga skena e Eurovisionit në skenën e festivalit ‘Kënga Magjike’, me energjinë e saj Tamara Todevska triumfoi në kategorinë e “Big International Artist”. E rezervuar për të na treguar detaje, por duke vlerësuar këtë festival, Todevska zbuloi se po mendon për një rikthim në Shqipëri. “Faleminderit ‘Këngës Magjike’ për këtë çmim dhe Arditit. Pata mundësinë të njoh këtu shumë artistë të mirë dhe i vlerësoj me gjithë zemër. Mezi pres të rikthehem. Po mendoj të regjistroj diçka në Shqipëri”. Në kategorinë “New International Artist” trofeu shkoi për notat e muzikës italiane të grupit Sisma. “Jemi shumë shumë të kënaqur, nuk e prisnim, ishtë vërtet bukur. Artistët ishin të gjithë të jashtëzakonshëm, artistë ndërkombëtarë nga e gjithë bota. Ishte një nder për ne të merrnim pjesë e mbi të gjitha të fitonim. Mendoj që ky festival është vërtetë një makinë e drejtuar nga një lider si Arditi dhe stafi i madh i tij”. Historia e tij personale e sjellë në skenë i dha këngëtarit nga Kosova Khuba çmimin që nuk e priste: “New Artist”. “Hiç nuk e kam prit. Njëherë nuk e kam prit me hy në finale e veç shijova skenën”. Një festival plot gjurmë dhe histori, që Ardit Gjebrea di si ta ngrejë artistikisht vit pas viti. ‘Kënga Magjike’ në këtë edicion të 21 erdhi si një urë lidhëse e artit dhe humanitetit, duke bërë që e gjithë vëmendja t’i dedikohej vetëm një qëllimi, misionit “këndo për të ndërtuar”. “Nuk ishte një vit i lehtë, ishte një vit i vështirë dhe unë jam shumë i lumtur që ja dolëm dhe ja dolëm të gjithë bashkë. E rëndësishme është që ‘Kënga Magjike’ solli gëzim, solli lumturi, rifillimin e asaj për çka ne kishim nevojë. Unë vetëm kësaj gjëje i jam dedikuar. Nëse për 20 vite kam menduar për festivalin, këtë herë kam menduar diçka tjetër, kam menduar gjatë gjithë kohës për ata njerëz atje, për të dhënë një kontribut dhe jo vetëm për ata që kanë pësuar fatkeqësinë por për të gjithë ata që kishin nevojë për këtë gjë që bëmë ne sepse nuk jemi thjesht argëtim. Jemi ata që duhet të nxisim shpresën, energjinë të japim të vërtetën pa gënjyer”. As këtë vit, magjia e këtij i festivalit të madh nuk i shpëtoi përfaqësuesve të rrjeteve sociale të EuroSong dhe Wiwi Bloggs që e çuan këtë arritje përtej kufijve të Shqipërisë. Me regji të Aldon Lipes, skenografi të Gaetano Castellit dhe punën e një stafi të gjerë që e pasuruan Pallatin e Kongreseve me elemente të ledwallit, të ndriçimit dhe zërit, ‘Kënga Magjike’ dhuroi spektakël dhe emocion për tre netë me radhë, në transmetim të drejtpërdrejtë në ekranin e Televizionit Kombëtar Klan. Gjithçka për të vulosur çdo fundvit një histori suksesi. Tv Klan
Rama kerkon mbeshtetjen e donatoreve te thirrur nga Erdogan
Rama kerkon mbeshtetjen e donatoreve te thirrur nga Erdogan
Giorno fa
Edi Rama ju drejtua disa herë librit të shenjtë të myslimanëve, Kuranit, për t’i shprehur Turqisë falenderimet për mbështetjen e treguar në operacionet e kërkim-shpëtimit pas tërmetit të 26 Nëntorit por dhe ndihmën e premtuar financiare. “Asnjëherë nuk do të harrojmë dedikimin në terren të ekipeve tuaja që vendosën jetën në rrezik për të shpëtuar jetë të tjera. Faleminderit që me kenë krijuar mundësinë të jem këtu. Nuk ka nevojë të shpjegoj se i gjithë ky solidaritet i treguar nga të gjitha anët deri tani është larg të qenit mjaftueshëm për të kapërcyer tragjedinë. Po kërkoj dritën në zemrat tuaja. Drita më e çmuar është ajo që të vjen në orën më të errët. Kjo dritë pa tek Turqia një prej rrezeve të saj. Turqia e provoi edhe njëherë që i përmbahet urtisë së saj dhe nuk braktisi një mik dhe si thotë një shprehje e vjetër, të ecësh me një mik në errësirës është më mirë se i vetëm në dritë”. Në konferencën ndërkombëtare të nivelit të lartë për investimet publike e private, të thirrur nga Presidenti turk Erdogan, Kryeministri ka kërkuar mbështetje nga të gjithë sipërmarrësit pasi dëmet e tërmetit, thotë ai, janë të papërballueshme nga buxheti i vendit. “Kurani na mëson se katastrofat njerëzore janë sprova. Dua që katastrofa që po kalojmë të kthehet në frymëzim, dhimbja të kthehet në forcë. Katastrofa ka përkulur qytetet tona më të rëndësishme. Dua të besoj se edhe me ndihmën tuaj do arrijmë të bëjmë për Durrësin atë që Turqia bëri për Izmirin. Shumica e ndërtesave të shkatërruara janë struktura shumëkatëshe me nja dhjetëra familje. Ne besojmë se dëmi i shkaktuar shkon përtej asaj që është njerëzisht e përballueshme për ne. Përtej debateve tokësore, le të kemi besim se Zoti pranon vetëm atë që është e drejtë”. Dhe gatishmëria e sipërmarrësve turq për të mbështetur financiarisht Shqipërinë, është treguar dhe gjatë konferencës. Ndërkohë, përpara saj, Rama e Erdogan kanë biseduar për më tepër se 3 orë kokë më kokë. Vetë Presidenti turk premtoi se vendi i tij do të merrte përsipër ndërtimin e 500 apartamenteve të cilat, siç tha këtë të dielë në Stamboll, do të jenë të përfunduara brenda një viti. Ministria e Kultures ka nisur kontaktet dhe këto ndërtesa, vetë Rama ka deklaruar se do të ngrihen në zonën e Laçit, edhe ky një qytet shumë i prekur nga goditjet sizmike. Po ashtu, nga Turqia do të plotësohen dhe nevojat për çadra për banorët e zonave rurale të cilët të lidhur me tokën dhe blegtorinë, kanë zgjedhur të mos i braktisin ato. Tv Klan
Tirana i rikthehet normalitetit pas termetit
Tirana i rikthehet normalitetit pas termetit
Giorno fa
Tirana po i rikthehet normalitetit pas situatës emergjente të krijuar nga tërmeti i 26 Nëntorit. Tashmë të gjitha familjet e prekura janë strehuar në banesa apo qendra sociale dhe qendrat provizore janë mbyllur. “Sapo u njoftova që kemi mbyllur edhe qendrën e fundit të emergjencave, që ishte palestra te “Betim Muço”. Jo sepse ka mbaruar emergjenca, ne do të kemi qendra sociale, do të vazhdojë të jepet shërbim, në fshatra do të vazhdojmë të çojmë ndihma. Por, i kemi mbyllur qendrat e emergjencave pasi u shpërndanë edhe 1000 pagesa qirash sepse duam të japim sinjalin që jeta vazhdon dhe nuk mund të vazhdojmë të jetojmë si në rrethim, si në luftë dhe në zi”. Tashmë në kuadër edhe të Ditës së Rinisë, kryabshkiaku u bëri thirrje bizneseve që të hapin vende pune për të rinjtë. “Për të gjithë sipërmarrësit që duan të bëjnë diçka për tërmetin, kriza emergjente mbaroi, por hapni vende pune, punësoni çuna dhe goca që kanë nevojë që duke qenë në punë të mendojmë më pak për tërmetin dhe të mendojnë më shumë për shoqërinë dhe familjen e tyre. Po bëre këtë, është akti më i madh patriotik që ti mund të bësh për ekonominë shqiptare pas tërmetit”. Sa i takon infrostrukturës shkollore të dëmtuar nga tërmeti, kryebashkiaku bëri me dije se disa shkolla do të rihapen pas 10 ditësh, ndërsa nxënësit dot të bëjnë mësim me dy turne në shkollat më të afërta.
Sigurimi i detyrueshem nga katastrofat natyrore
Sigurimi i detyrueshem nga katastrofat natyrore
2 giorni fa
Qeveria planifikon që brenda muajit Janar të vitit 2020 të miratojë një projektligj, i cili do të detyrojë qytetarët që të paguajnë prim të detyrueshëm për sigurimin e banesave të tyre nga katastrofat natyrore, siç janë tërmetet, përmbytjet dhe zjarret. Një ditë më parë, kreu i Komisionit të Ekonomisë dhe Komitetit të Rindërtimit Arben Ahmetaj mblodhi kompanitë e sigurimit për të diskutuar dy nisma ligjore: ndryshimin e ligjit të sigurimit të detyrueshëm të mjeteve motorike dhe mbledhjen e propozimeve për nismën e sigurimit të detyrueshëm të banesave. Mësohet se si draft fillestar mbi të cilin nisën diskutimet teknike është marrë ai i hartuar me asistencën e Bankës Botërore në vitin 2014, ku vendoset si kusht që përpara marrjes së certifikatës së pronësisë, banesa të ketë të paguar edhe siguracionin. Një tjetër nen që është diskutuar është edhe i vendosjes së kufirit se kur kompanitë duhet të paguajnë dëmet. Aktualisht mendohet që kompanitë të nisin zhdëmtimet nëse ka dëme pas 21 ditë reshjesh shiu në rastin e përmbytjeve dhe në dëmtimet që mund të shkaktojë një tërmet me intensitet mbi 5 ballë. Nisma për sigurimin e detyrueshëm të banesave është artikuluar disa herë nga qeveria në rastet kur ka patur katastrofa natyrore, por deri më sot ka mbetur vetëm në letër. Primi i sigurimit mund të kushtojë nga 10 deri në 50 euro për një banesë normale në vit për një familje, por grupet e ekspertëve ende nuk kanë dalë në një metodologji zyrtare. Tv Klan
Ku do te ndertohen lagjet e reja ne Tirane
Ku do te ndertohen lagjet e reja ne Tirane
Giorno fa
Në zonën e njohur si ish-Uzina e Autotraktorëve në Shkozë, është piketuar të ndërtohet një nga 3 lagjet e reja të Tiranës, ku do të zhvendosen familjet që mbetën pa strehë nga tërmeti i 26 Nëntorit. Sipas planit të bërë të ditur nga Kryeministri Edi Rama, lagjet e tjera do të ndërtohen në Kombinat dhe tek blloku “5 Maji” pranë lumit të Tiranës, që janë zonat më shumë dëme nga tërmeti. Objektivi afatgjatë përfshin ndërtimin e 10 mijë apartamenteve dhe ai afatshkurtër 5 mijë. Sipas inxhinieres Luljeta Bozo, edhe pse këto janë zona të ndjeshme nga tërmetet në kryeqytet, rëndësi ka që të zbatohen standardet e ndërtimit. “Kudo mund të ndërtohet, mjafton që cilësia e punimeve të jetë e mirë. Edhe në kënetë mund të ndërtohet, vetëm në grykë të vullkanit jo”. Veç Tiranës, dy lagje të reja janë planifikuar të ndërtohen në Durrës dhe në Laç. Ndërkohë qeveria po përgatit një fond prej afro 20 miliardë Lekësh nga të ardhurat buxhetore dhe nga donacionet e ndryshme.
Shemben 39 objekte ne qarkun e Durresit
Shemben 39 objekte ne qarkun e Durresit
Giorno fa
Shkon në 39 numri i godinave të shembura në qarkun e Durrësit. Pas akt-eksperizmit të bërë, ato u shpallën të pabanueshme dhe të rrezikshme për jetën e qytetarëve. Numrin më të madh në godinave të shembura, e mban Bashkia e Durrësit me 27 objekte e ndjekur nga Thumana dhe Kruja. Ndërkohë në terren vijon puna për të verifikuar sigurinë e objekteve të dëmtuara, nga tërmeti i 26 nëntorit. Sipas të dhënave që jep Shtabi i Emergjencave i ngritur në Durrës, 182 banesa dhe pallate janë vlerësuar me dëme, por të banushme për qytetarët. Ekspertët kanë vlerësuar në 24 orët e fundit edhe 36 banesa të tjera të pabanushme dhe 9 pallate. Edhe në Krujë janë 104 banesa, ku është ndaluar hyrja e qytetarëve. Godina të pabanueshme ka edhe në Shkodër dhe Lezhë. Shtabi i Emergjencave raporton se 4200 banorëve që janë të akomoduar në hotele, po u dorëzohen nga ekspertët akt-konstatimet e objekteve për shtëpi dhe apartamente të cilat janë të banueshme. Në Manzë, 81 banorë janë akomoduar në njësi lëvizëse, ndërsa disa banorë kanë ofruar shtëpitë e tyre për të pastrehët.
E diela shqiptare - Ka nje mesazh per ty - Pjesa 2! (8 dhjetor 2019)
E diela shqiptare - Ka nje mesazh per ty - Pjesa 2! (8 dhjetor 2019)
2 giorni fa
www.tvklan.al Talk-show LIVE nga Ardit Gjebrea ne KLANHD & TVKLAN
"Ka nje mesazh per ty" bashkon pas 22 vitesh, dy familjet qe humben kontaktet
"Ka nje mesazh per ty" bashkon pas 22 vitesh, dy familjet qe humben kontaktet
Giorno fa
Jeta na takon me njerëz të ndryshëm, dhe ndonjëherë nuk është e rëndësishme se sa gjatë qëndron dikush në jetën tonë, por çfarë gjurme lë tek ne. Para 22 vitesh familja e Zonjës Nurie ka strehuar nӕ shtëpinë e tyre një familje nga Kosova. Ata kanë qëndruar vetëm 1 muaj e gjysmë së bashku, por kanë arritur të bëhen një familje. Nuria ishte shumë e lidhur me nusen e asaj familjeje, Elmazen. Ajo i kishte kërkuar të ishte e pranishme në dasmën e saj. Por pas largimit nga shtëpia e tyre, familjet humbën kontaktet. Nuria është përpjekur vazhdimisht ti gjejë ata, por nuk ia ka dalë dot. Pas 22 vitesh, Nuria drejtohet tek “Ka një mesazh për ty” dhe kërkon të gjejë familjen që dikur u strehua tek shtëpia e tyre sepse një peng e ka shoqëruar gjatë gjithë këtyre viteve.
Familja do ta fejoje, 18-vjeçarja kerkon ndihme tek djali i xhaxhait
Familja do ta fejoje, 18-vjeçarja kerkon ndihme tek djali i xhaxhait
Giorno fa
Në qytetet e mëdha koha ecën, në shumë fshatra koha ka ngecur ose ecën ende pas dhe ata që vuajnë janë të rinjtë, të cilët kanë ëndrra që nuk u realizohen dot. Fatbardha vjen nga një fshat i Peshkopisë dhe është vetëm 18 vjeç. Ajo ka shumë dëshira, por më e rëndësishmja të vazhdojë shkollën e lartë. Por familja e saj nuk e pranon diçka të tillë, madje shpeshherë kanë tentuar edhe ta fejojnë, por për shkak të refuzimit të vazhdueshëm nga ana e saj, kjo gjë nuk është arritur. Fatbardha ka ardhur në studion e “Ka një mesazh për ty” dhe ka thirrur, djalin e xhaxhait, Shpëtimin dhe ka një kërkesë për të. Ai i ka ndihmuar dhe mbështetur gjatë sëmundjes së babait të saj, por edhe pas vdekjes së tij, djlai i xhaxhaitka qenë gjithmonë shpëtimi për Fatbardhën.
E diela shqiptare - Ka nje mesazh per ty - Pjesa 1! (8 dhjetor 2019)
E diela shqiptare - Ka nje mesazh per ty - Pjesa 1! (8 dhjetor 2019)
2 giorni fa
www.tvklan.al Talk-show LIVE nga Ardit Gjebrea ne KLANHD & TVKLAN
“Arti i vjedhjes”, shikoni si mamaja meson djalin te vjedhe celularin ne lokal
“Arti i vjedhjes”, shikoni si mamaja meson djalin te vjedhe celularin ne lokal
Giorno fa
Të shumta janë rastet e vjedhjes së celularëve apo sendeve të tjera me vlerë nëpër lokale. Një rast i tillë ka ndodhur në një lokal në zonën e Pazarit të Ri në Tiranë. Një grua, e cila është me djalin e saj të mitur, po e instrukton të birin se si të vjedhë. Kamerat e sigurisë së lokalit kanë filmuar episodin e “leksionit” të së ëmës për djalin e saj, të cilit mesa duket po i mëson “artin e vjedhjes”. Prapa tavolinës ku nënë e bir janë ulur, një qytetar kishte harruar celularin mbi tavolinë dhe ishte larguar. Kur vënë re telefonin e braktisur aty sipër, fillon edhe thurrja e planit. Pasi merr instruksionet nga e ëma, djali ngrihet dhe i afrohet tavolinës që ndodhet prapa krahëve të tyre, zgjat dorë për të marrë celularin e lënë mbi tavolinë dhe e fut në xhepin e xhupit. Ndërkohë që e ëma e tij qëndron pa lëvizur në karrigen e saj. Më pas largohen njëri pas tjetrit nga lokali. E gjithë kjo skenë zgjat 1 minutë e 36 sekonda. Qytetari që kishte harruar celularin, u rikthye në lokal për ta marrë, por nuk e gjeti aty. Pasi pa kamerat e sigurisë, kuptoi çfarë kishte ndodhur. Ai ka bërë denoncim në Komisariatin Nr.1 për gruan që duket qartësisht në video. Pas kallëzimit të bërë në komisariat dhe pas publikimit të videos në media, mësohet se gruaja është paraqitur vetë në Komisariatin Nr.1 për të dorëzuar celularin
Histori shqiptare nga Alma Çupi - Megatek, ku shtepia ndertohet nga themelet tek catia
Histori shqiptare nga Alma Çupi - Megatek, ku shtepia ndertohet nga themelet tek catia
Giorno fa
www.tvklan.al Reportazh nga Alma Cupi ne KLANHD & TVKLAN
Inxhinieret shqiptaro-amerikane: Disa shkolla kane demtime ne strukture
Inxhinieret shqiptaro-amerikane: Disa shkolla kane demtime ne strukture
Giorno fa
Gjashtë të rinj, pjesë e shoqatës shqiptaro-amerikane e arkitekturës dhe inxhinierisë së ndërtimit iu përgjigjën menjëherë thirrjes së Ministrisë së Diasporës për të qenë pjesë e ekipeve të monitorimit në terren për verifikimin e dëmeve që shkaktoi tërmeti i 26 Nëntorit në Shqipëri. Pas një jave inspektimi në shkollat publike në zonën e Durrësit dhe Tiranës, ata arritën në përfundimin se objektet e verifikuara rezultojnë me dëme strukturore. “Pak shkolla janë për t’u rindërtuar, shumica e shkollave janë me dëme strukturore që variojnë nga dëme minimale deri tek ato të thella strukturore që kanë nevojë për ndërhyrje dhe disa nga shkollat janë të sigurta për t’i përdorur”, thotë inxhinieri Sokol Hoda. Pavarësisht këtij konstatimi, ata thonë se autoritetet duhet të mbajnë nën vëzhgim edhe ato shkolla që për momentin nuk përbëjnë rrezik. “Po nuk është e thënë që edhe ato shkolla që kanë pak dëmtime të mos dëmtohen në të ardhmen sepse ka pas lëkundje të shpeshta. Çdo shkollë duhet mbajtur nën vëzhgim të theksuar sepse lëkundjet e vazhdueshme krijojnë dëme që akoma nuk duken. Më shumë dëme kemi parë në shkolla pas goditjes së 26 Nëntorit”. Raportin e detajuar me shifra ata thanë se do t’ia dorëzonin të dielën ministrit fuqiplotë për adresimin e pasojave të tërmetit, Bledi Çuçi, së bashku me zgjidhjet për të gjitha rastet e evidentuara në terren.
Inxhinieri maqedonas: Demet nga cilesia e keqe e ndertimeve
Inxhinieri maqedonas: Demet nga cilesia e keqe e ndertimeve
Giorno fa
Fuqia e goditjes por edhe ndërtimet jokualitative janë dy shkaqet që tërmeti i 26 Nëntorit shkaktoi aq viktima dhe dëme materiale, thotë eksperti i Inxhinierisë së Tërmeteve nga Maqedonia e Veriut, Mihail Garevski, i cili këtyre ditëve kishte vizituar zonat e prekura nga tërmeti. “Ndikim në shembjen e ndërtesave pati lëkundja e fortë, por në shumica e tyre për të mos thënë tek të gjitha, shkaku kryesor ishte gabimi në projektim. Konstatova shtylla të shkurtra, armaturë të pamjaftueshme, beton jocilësor dhe sidomos kate të para të dobëta”. Sipas Garevskit, situatën që e ka gjetur në Durrës, e veçanërisht në Tiranë nuk ka qenë aq e vështirë, për shkak se sipas tij, ndërtesat e rrënuara apo të dëmtuara që duhet të skanohen përbëjnë rreth 1 deri 2% të numrit të përgjithshëm të ndërtimeve. Por ajo që ka rrezikuar ndërtesat kanë qenë materialet jo përkatëse dhe shpeshherë edhe ndryshimet në brendësi të ndërtimeve. “Janë shembur kryesisht ndërtesa të reja, me kolona të holla, kate të para të lartë mbi 4 metra të ndërtuara për të fituar hapësira për restorante. Ky është gabimi karakteristik. Kur projektohet, duhen bërë kolona cilësore dhe trarë të hollë që nëse ka tërmete, të dëmtohet trau, prishja e të cilit nuk e dëmton ndërtesën. Një tjetër problem janë ndërhyrjet në ndërtesa, si heqja e kolonave, mureve, për të fituar hapësirë. Prandaj duhen bërë kontrolle të vazhdueshme nëpër ndërtesa, për të parë këto ndryshime”. Në Maqedoninë e Veriut, sipas Garevskit, respektohen rregullat për ndërtim asizmik, të vendosura pas tërmetit në Shkup në vitin 1963, kurse rregulla të njëjta ka edhe në Shqipëri. Për momentin autoritetet shqiptare, me ndihmë nga jashtë, bëjnë vlerësimin e ndërtesave të dëmtuara, që sipas Garevskit po zhvillohet në mënyrë shumë të efektshme.
Nga Kepi i Rodoni ne Thumane reportazh per gjendjen e banoreve pas termetit
Nga Kepi i Rodoni ne Thumane reportazh per gjendjen e banoreve pas termetit
2 giorni fa
Tërmeti tragjik i 12 ditëve më parë la pas viktima, të plagosur dhe dëme të shumta materiale. Që prej mëngjesit të 26 Nëntorit, tvklan.al ka qenë në terren dhe përgjatë këtyre ditëve ka sjellë dëshmi të shumta të banorëve të prekur nga tërmeti dhe të dëmeve që ata kanë pësuar. Gazetari Spartak Koka vizitoi disa familje, nga Kepi i Rodonit deri në Thumanë. Banesat e tyre kanë pësuar dëmtime të shumta dhe janë shpallur të pabanueshme. Ata tregojnë për kushtet e vështira në të cilat jetojnë. Tërmeti i 26 Nëntorit pjesën më të madhe të këtyre banorëve i gjeti brenda në shtëpi. Fatmirësisht jeta e tyre nuk u rrezikua, megjithatë disa pësuan dëmtime. Ky është edhe rasti i një të moshuare nga fshati Shetaj në Kepin e Rodonit. Ajo tregon se ka qepje në kokë për shkak të dëmtimeve të marra. Ndonëse e plagosur, e moshuara futet brenda mureve të kësaj banese dhe tregon se mbi të kanë rënë tjegullat teksa po përpiqej të dilte nga shtëpia. Një banor tregon sesi arriti t’i shpëtojë mrekullisht tërmetit së bashku me nënën e tij të moshuar. Ata jetonin në një shtëpi gati 100-vjeçare, e cila është shkatërruar tërësisht. Në një prej lagjeve të fshatit Gjuricë, 10 pjesëtarë të 2 familjeve jetojnë prej disa ditësh në një tendë. Banesat e tyre kanë pësuar dëmtime dhe ata janë ende të frikësuar për t’u futur dhe për të jetuar në to, në pritje të një përgjigjeje nga ekspertët. Edhe në Kodër Thumanë shumë familje jetojnë në çadra për shkak të dëmeve që kanë pësuar shtëpitë e tyre. Banorët atje kërkojnë ndihmë. Diku tjetër, 8 pjesëtarët e një familjeje flenë në makinë, sepse të tre katet e vilës së tyre kanë pësuar dëmtime të rënda dhe janë të pabanueshme. Edhe banesa e Dervish Hysenit në Thumanë ka pësuar dëmtime të rënda. Zonja e shtëpisë tregon se çdo mobilje e pajisje ka mbetur e bllokuar brenda dhe ajo ka frikë t’i nxjerrë nga aty, për shkak se muret mund të bien nga momenti në moment. Edhe aty, të zotët e shtëpisë jetojnë në çadër.
Rama takohet me Erdogan ne Turqi
Rama takohet me Erdogan ne Turqi
Giorno fa
Kryeministri Edi Rama vazhdon turin e takimeve me liderë të shteteve pas tërmetit katastrofik që goditi vendin tonë më 26 Nëntor. Së fundmi, kreu i qeverisë shqiptare është takuar me Presidentin turk Erdogan gjatë një vizite në Turqi. Erdogan ka premtuar se do të ndërtojë 500 banesa në Shqipëri për të prekurit nga tërmeti.
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 08 Dhjetor 2019, ora 00:15
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 08 Dhjetor 2019, ora 00:15
2 giorni fa
WEB: tvklan.al/ Facebook: facebook.com/tvklan
Kenga Magjike 2019 - Nata finale (7 Dhjetor 2019)
Kenga Magjike 2019 - Nata finale (7 Dhjetor 2019)
2 giorni fa
#KengaMagjike2019 #kendojpertendertuar #TvKlan Një natë magjike me artistë shqiptarë dhe të huaj. Nën prezantimin e Ardit Gjebrea dhe Adrola Dushi vjen edicioni i 21-të në ekranin e Televizionit Kombëtar Klan. Është “Kënga Magjike” - më e motivuar se kurrë. www.tvklan.al
Eneda Tarifa, fituesja e Kenga Magjike
Eneda Tarifa, fituesja e Kenga Magjike
2 giorni fa
Fituesja e edicionit të 21 të festivalit më të madh të këngës moderne është Eneda Tarifa, me këngën “Ma zgjat dorën”. “Ju falenderoj nga zemra për të gjithë suportin e vazhdueshëm që i keni bërë këngës, suportin profesional, suportin rastësor që ndodhi për atë që ndodhi. Mos harrojmë që jemi për një mision, mos harrojmë që ky festival i dedikohet shtëpive të rrënuara prej tërmetit dhe neve të gjithë bashkë keni bërë të pamundurën që të ndërtojmë qoftë edhe një shtëpi, sepse kjo është mundësi jonë si artistë. Prandaj një duartrokitje të gjithë artistëve të mrekullueshëm që pranuan në një kohë kaq të vështirë të bëjnë një spektakël të tillë, të bëjnë Këngën Magjike. Tani unë e kam shumë të vështirë që të flas, sepse jam e mbushur me emocione, por mendoj që duhet t’i bëj dy falenderime. Falenderimi i parë dhe shumë i rëndësishëm shkon për një dorë të mrekullueshme muzikore që e gëzon gjithë shqiptaria, Flori Mumajesi faleminderit! Falenderimi i dytë është për të gjithë artistët, por mbi të gjitha për balerinët e mi që vijnë enkas për këtë projekt. Dhe sigurisht Ardit Gjebrean”, tha e emocionuar këngëtarja Eneda Tarifa. Në vendin e dytë u rendit Fifi, e cila mori pikët maksimale nga publiku, mbështetja e të cilit u ndje edhe në sallën e Pallatit të Koncerteve. Ndërsa në vendin e tretë u rendit këngëtarja Anxhela Peristeri. Kënga Magjike erdhi këtë vit ndryshe. Për herë të parë pas 20 vitesh, nuk u ndanë çmime dhe nuk pati nominime. Të vetmet çmime ishin ato për dy kategoritë e reja të këtij viti, New International Artist dhe Best Big International, si dhe për artistin e ri më të mirë. Kështu, Çmimi Best New Artist shkoi për Khuba, New International Artist shkroi për grupin italian Sisma dhe Best Big International shkoi për artisten nga Maqedonia e Veriut, Tamara Todevska. Fituesja e Kënga Magjike u vendos nga publiku, juria dhe votimi i artistëve për njëri tjetrin. Këngët, skenografia, ndriçimi të ndërthurura mirë me njëra-tjetrën sollën në këtë finale një spektakël madhështor. 45 artistë kënduan për të ndërtuar në këtë edicion të 21-të, të festivalit Kënga Magjike. Të ardhurat e mbledhura nga biletat do të shkojnë për të mbështetur të prekurit nga tërmeti i 26 Nëntorit./tvklan.al
Kengetarja nga Maqedonia e Veriut vleresohet me çmimin Best Big International
Kengetarja nga Maqedonia e Veriut vleresohet me çmimin Best Big International
2 giorni fa
Artistja nga Maqedonia e Veriut, Tamara Todevska u vlerësua me çmimin Best Big International. "Jam shumë e lumtur që jam këtu. Faleminderit për ftesën. Ky çmim është për familjen time, për bashkëshortin tim dhe për të gjithë ata që më duan, për Maqedoninë e Veriut dhe për të gjithë ju, faleminderit për mbështetjen tuaj", tha Për Best Big International, një prej dy kategorive të reja të këtij edicioni të Kënga Magjike, konkurronin 5 artistë të huaj. Më herët, në kategorinë tjetër të re New International Artist u vlerësua grupi italian Sisma. Ndërsa çmimi Best New Artist shkoi për artistin nga Kosova, Khuba.
Khuba rremben çmimin Best New Artist
Khuba rremben çmimin Best New Artist
2 giorni fa
"Nuk di çfarë të them, faleminderit shumë. Faleminderit që na dhatë shansin për me qenë në këtë skenë, me ju të gjithë bashkë", tha artisti nga Kosova. Dy ishin artistët që konkurruan për këtë kategori, Khuba dhe Marjona Metohu. Përpara se ata artistët të ngjiteshin në skenë e më pas juria t'i dorëzonte çmimin fituesit, Ardit Gjebrea zbuloi edhe shakanë që u kishte bërë atyre, duke u thënë se nuk kishin kaluar në finale. "Ndër 16 artistët e kualifikuar juria ka zgjedhur 2 kandidatura mes të cilëve ndodhet fituesi, sepse janë dy. Në momentin e parë atyre iu komunikova që nuk janë votuar dhe nuk do të kalojnë në finale", tregoi Gjebrea.
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 07 Dhjetor 2019, ora 19:30
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 07 Dhjetor 2019, ora 19:30
2 giorni fa
WEB: tvklan.al/ Facebook: facebook.com/tvklan
Pas 20 vitesh ndryshon "Kenga Magjike"
Pas 20 vitesh ndryshon "Kenga Magjike"
2 giorni fa
Kënga Magjike ka mbërritur në natën e saj finale. Që në nisje të saj, Ardit Gjebrea dhe bashkëprezantuesja e tij Adrola Dushi, zbuluan se këtë edicion gjithçka është ndryshe. “Në këtë edicion ka nisur ndryshimi i madh dhe më shumë se çdo herë do ta ndjejmë në këtë mbrëmje. Pas 20 vitesh nuk do të ketë më çmime, nuk do të ketë më nominime. Ndërsa publiku dhe juria kanë marrë fuqi për të vendosur finalistët e sotëm, bashkë me votimin e artistëve për njëri tjetrin. Dhe më duhet të them se nëse disa finalistë janë këtu, për këtë duhet t’ju jenë juve mirënjohës”, tha Ardit Gjebrea. Këtë finale do të ketë vetëm 4 çmime, fituesin e festivalit dhe 3 çmime të tjera. “Sonte kemi vetëm 4çmime, 3 prej të cilave i vendos juria dhe çmimin e madh e vendosim të gjithë së bashku”, zbuloi Adrola Dushi. 45 artistë kënduan për të ndërtuar në këtë edicion të 21-të, të festivalit Kënga Magjike. Të ardhurat e mbledhura nga biletat do të shkojnë për të mbështetur të prekurit nga tërmeti i 26 Nëntorit./tvklan.al
Termeti, PD propozon 5 masa per rimekembjen e biznesit
Termeti, PD propozon 5 masa per rimekembjen e biznesit
2 giorni fa
Pas takimeve me biznesin e prekur nga tërmeti në Durrës, kryedemokrati Basha propozon 5 masa me efekt të menjëhershëm në këtë sektor, që sipas tij, është dëmtuar materialisht dhe financiarisht. Ai thotë se kjo paketë do të shmang dimrin ekonomik dhe social në të gjithë vendin. “1. Përjashtim nga taksa e pronës dhe nga të gjitha taksat dhe tarifat vendore gjatë periudhës së rindërtimit për të gjithë operatorët ekonomikë me aktivitet në zonat e prekura. 2. Përjashtimin nga tatim fitimi për të gjitha subjektet që e ri-investojnë fitimin për të rikuperuar dëmet e tërmetit. 3. Pezullimin e kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore për periudhën deri në rikuperimin e dëmeve dhe pagesat e shtyra të kryhen me këste pas periudhës së rikuperimit. 4. Përjashtimin nga TVSH për të gjitha materialet, lëndët e para, mjetet kapitale që përdoren për rikuperimin e dëmeve. 5. Pezullimin dhe fshirjen e pagesave të faturave të energjisë dhe të ujit gjatë kohës së gjendjes së fatkeqësisë natyrore”. Basha i bën gjithashtu thirrje sistemit bankar të riskedulojnë këstet e kredive në periudhën e rindërtimit për operatorët ekonomikë në zonat e prekura. Sipas tij kjo paketë është ndihma më e mirë që mund t’i jepet sipërmarrjes për rimëkëmbjen e shpejtë të ekonomisë në zonat e goditura. Tv Klan
"Qe jam vajza e nje deputeti nuk eshte arritja ime..."
"Qe jam vajza e nje deputeti nuk eshte arritja ime..."
2 giorni fa
Aleksia Peleshi u bë e njohur 4 vjet më parë në rrjete sociale dhe në media si e bija e deputetit Niko Peleshi, pasi u shfaq në kopertinën e një reviste italiane, por duket se pak nga pak po krijon edhe emrin e saj. 18-vjeçarja së fundmi ka shkruar librin e saj të parë, i cili ka në qendër poezi të ndryshme dhe është në gjuhën angleze. Një vajzë shumë bukuroshe, e cila gjithashtu ka provuar edhe modelingun, e ftuar sot tek "Rudina", ajo zbuloi edhe marrëdhënien me të atin. "E kam si shok të ngushtë, të gjithë hallet, problemet e mia i flas me të. " Fakti që është vajza e një deputeti, për Aleksian nuk përbën arritje. Ajo shpjegon edhe arsyen përse nuk është shfaqur më parë publikisht në media. "Nuk iu kam dhënë rëndësi dhe nuk kam dashur të shfaqem publikisht për këtë arsye, sepse që jam vajza e një deputeti nuk është arritja ime, është e babait. Ok bravo i qoftë, por kjo nuk ka të bëjë me mua dhe përderisa në atë kohë nuk kisha arritur asgjë, nuk kisha për çfarë dilja, nuk kisha për çfarë të flisja. Tani po, mund të flas për diçka që e kam bërë me forcat e mia".
Rudina - Pjata tradicionale shqiptare "kuq e zi"! (07 dhjetor 2019)
Rudina - Pjata tradicionale shqiptare "kuq e zi"! (07 dhjetor 2019)
2 giorni fa
www.tvklan.al Emision info-argetues nga Rudina Magjistari ne KLANHD & TVKLAN
Rudina - "Epiphany", libri i pare me poezi e Aleksia Peleshit (07 dhjetor 2019)
Rudina - "Epiphany", libri i pare me poezi e Aleksia Peleshit (07 dhjetor 2019)
2 giorni fa
www.tvklan.al Emision info-argetues nga Rudina Magjistari ne KLANHD & TVKLAN
Vajza e deputetit qe deshiron te behet ushtarake
Vajza e deputetit qe deshiron te behet ushtarake
2 giorni fa
Aleksia Peleshi është 18 vjeçe. Ajo ishte vetëm 14 vjeç kur u shfaq në kopertinën e një reviste italiane. Tiparet e bukura dhe veshja popullore bënë bujë në të gjitha mediat. Ajo është marrë me modeling, ndërsa tani duket se i është përkushtuar letërsisë, pasi së fundmi ka shkruar librin “Epiphany”, një libër me poezi që kanë në qendër tema të ndryshme të ndërlidhura. Aleksia merret gjithashtu me judo, ndërsa për dy vite ka qenë e aktivizuar në kickbox. E ftuar këtë të shtunë tek “Rudina”, vajza e deputetit Niko Peleshi zbuloi edhe dëshirën e saj për të qenë pjesë e Forcave të Armatosura, apo e Forcave Speciale. “Jam maturante dhe duhet ta vendos. Besoj se do të vazhdoj për biznes global, por po mendoj që para se të nis universitetin, pra pas gjimnazit, të bëj 1 ose 2 vjet pushim sepse dua të bëj një trajnim që të futem te Forcat e Armatosur, ose Forcat Speciale. Që e vogël kam pasur shumë shpirt luftarak, dhe dua më shumë ta bëj sepse dua ta ndjej që po bëj diçka për të tjerët, për popullin, për vendin dhe kjo do të më ndihmojë të ndihem më e arritur dhe më e plotësuar”. E pyetur përse këtë fushë, Aleksia thotë se “në këtë mënyrë e provoj më shumë në kurrizin tim. Se ok mund të marr iniciativa sociale, por duke qenë pjesë e ushtrisë i provon vështirësitë vetë dhe kjo është ajo që kërkoj.”/tvklan.al
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 07 Dhjetor 2019, ora 15:30
Edicioni i Lajmeve Tv Klan 07 Dhjetor 2019, ora 15:30
2 giorni fa
WEB: tvklan.al/ Facebook: facebook.com/tvklan
Rivleresimi i banesave, tatim-fitimi vetem 3 %
Rivleresimi i banesave, tatim-fitimi vetem 3 %
2 giorni fa
Në Kuvend është depozituar me shpejtësi një projektligj për rivlerësimin e pasurive të patundshme. Propozimi është bërë nga kreu i komisionit të Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj, në konsultim edhe me Ministrinë e Financave. Burime për televizionin Klan bëjnë me dije se akti pritet të diskutohet dhe miratohet nga parlamenti në seancën plenare të 19 Dhjetorit në mënyrë që të hyjë në fuqi në janar të vitit të ardhshëm. Ligji i jep mundësi të gjithë individëve dhe sipërmarrësve që të bëjnë rivlerësimin e banesave në bazë të vlerës së tregut ose të çmimit të hartës fiskale që disponon Agjencia e Kadastrës, kundrejt pagesës së tatimit mbi fitimin vetëm 3%, nga 15% që është në ligj. Në momentin që një shtëpi e blerë 20 vjet më parë ka kushtuar 10 mijë euro, dhe sot vlen 60 mijë, me ligjin aktual duhet të paguhet 15% e 50 mijë eurove, një vlerë prej 7500 eurosh, ndërsa me tatimin 3% paguhet 1.5 mijë euro , dhe nëse banesa shitet në të ardhmen nuk rëndon tatim-fitimi. Nisma pritet të gjenerojë 40 milionë dollarë të ardhura shtesë për buxhetin e shtetit, ndërsa në bazë të vlerësimeve të qeverisë do të jenë 50 mijë pasuri të cilat do të përfitojnë nga ulja e tatimit mbi fitimin. Periudha e rivlerësimit do të nisë nga hyrja në fuqi e ligjit deri më 30 Gusht të 2020-s. Tv Klan
Sonte finalja e Kenges Magjike
Sonte finalja e Kenges Magjike
2 giorni fa
Me përkushtimin deri në detaj, festivalin më të madh të muzikës moderne, Ardit Gjebrea arriti ta kthente në ndërkombëtar. Ndërsa sot, pak orë para finales së madhe të Këngës magjike, na zbulon një tjetër etape të saj. Ndonëse me vështirësi të shumta emocionale pas tërmetit që tronditi gjithë Shqiptarët, atë që ishte misioni i këtij edicioni “Këndo për të ndërtuar” janë duke e çuar drejt fundit, në formën më të mirë. Pas mbylljes së konkurrimit në dy netë që përforcuan suksesin e këtij festivali, vetëm disa këngë kaluan në finale, pas votimit të jurisë, vetë këngëtarëve dhe publikut. Në pritje të finales, muzika, tekstet dhe interpretimet kanë arritur të përfshijnë këdo. Për Olsi Bylykun suksesi qëndron në mesazhin që ka një këngë. E nëse suksesi qëndron tek mesazhi, duket se Khuba është një pretendent i fortë. “Ndryshe” vjen si një përjetim personal i artistit të ri, tashmë në finale. U njoh me Këngën Magjike, nga Klaudia Pepa, por Fabrizio Prolli, koreograf dhe balerin italian, na vërtetoi që kush e prek magjinë e skenës së këtij festivali, nuk mund t’i ndahet më asaj. Këtë vit, ai interpreton me grupin e tij në këngën “Ma zgjat dorën” të Eneda Tarifës. “Kënga magjike vitin e kaluar na ka habitur. Nuk e njihnim këtë festival. Por gjetëm një profesionalitet të teknikëve, të kameramanëve, atyre që punojnë me ndriçimin, të vetë Arditit që nuk e njihnim dhe që na ka lënë pa fjalë”, tha ai. Gjithë ekipi i Këngës Magjike është angazhuar në provat e fundit për ta elektrizuar edhe këtë natë finale skenën madhështore të Pallatit të Kongreseve, në këtë edicion të 21-të, që vjen drejtpërdrejtë në ekranin e Televizionit Kombëtar Klan.
Humanizmi i vajzes me sindromen down
Humanizmi i vajzes me sindromen down
2 giorni fa
I kishte kuruar dhëmbët te stomatologu Burim Buzhala në Ferizaj. Eloida Alija nga po i njëjti qytet, me sindromën Down ishte lidhur aq shumë me doktorin saqë ky i fundit ka propozuar që ta punësojë atë me orar të shkurtuar. Ky shembull ishte ndjekur edhe në rajon. Pos doktorit zemërgjerë, edhe Eloida apo Ela si e quajnë në ordinancë ka dëshmuar se ka një shpirt human. Pas tërmetit në Shqipëri ajo i ka propozuar doktorit që të jap gjysmën e pagës së saj për familjet e të prekurve atje. Por ajo e kishte sfiduar Buzhalën në mënyrë që shuma e donacionit të rritet. Pos asistente në këtë ordinancë stomatologjike në kohën e lirë Ela merret edhe me pikturë. Ndërsa humanizmin e ka në shpirt. Ajo ditë më parë ka dhuruar flokët e saj donacion për vajzat e prekura nga kanceri. Tv Klan
Ekstradohet nga Italia i dyshuari per vrasjen e biznesmenit
Ekstradohet nga Italia i dyshuari per vrasjen e biznesmenit
2 giorni fa
Arrestohet në Itali një nga autorët e dyshuar të vrasjes së biznesmenit Vasil Dervishaj, krim i ndodhur në Qershorin e vitit të kaluar në Vlorë. Në pranga ka rënë Ergest Avdiu nga Memaliaj pasi Gjykata e Rrethit Vlorë kishte caktuar ndaj tij masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja me paramendim” dhe “armëmbajtje pa leje. Dervishaj u ekzekutua pranë banesës së tij, në lagjen ”Pavarësia”. 29-vjeçari u qëllua me armë zjarri në momentin teksa po zbriste nga makina. Në këtë ngjarje dyshohet se morën pjesë dy persona. Prokuroria ka ngritur dyshime se krimi ka ndodhur për prishjen e pazareve për blerjen e një biznesi. Viktima Vasil Dervishaj ka qenë i dënuar për trafik të lëndëve narkotike. Tv Klan
Shtyhet mesimi me 13 Dhjetor te Politekniku dhe Mjekesia
Shtyhet mesimi me 13 Dhjetor te Politekniku dhe Mjekesia
2 giorni fa
Shtyhet sërish nisja e procesit mësimor për Universitetin e Mjekësisë dhe atë Politeknik në Tiranë. Tërmeti i 26 Nëntorit ka shkaktuar dëme edhe në godinat e universiteteve në vend. Universiteti i Mjekësisë dhe ai i Politeknikut në Tiranë nuk do të nisin procesin mësimor në 9 Dhjetor, por në 13 Dhjetor. Godinat e këtyre universiteteve kanë pësuar dëme të lehta, por sipas drejtuesve të tyre ato duhet të verifikohen nga Instituti i Ndërtimit. Në shkresën e firmosur nga rektori Arben Gjata kërkohet që Instituti i Ndërtimit të kryejë kontrollet dhe më pas certfikimin e godinës. Më shumë dëmtime kanë pësuar departamenti i Anatomisë, farmacisë dhe Fakulteti i Stomatologjisë. Në njoftimin e Universitetit Politeknik thuhet se vendimi për shtyrjen e procesit mësimor u mor pasi rektorati shqyrtoi raportin teknik të vlerësimit të dëmtimeve në ndërtesa hartuar nga grupi i ekspertëve të ngritur me Urdhrin e Përbashkët të Rektorit dhe Administratorit. Ndërprerja e procesit mësimor për 5 ditë i jep kohë institucionit për kryerjen e riparimeve të nevojshme për të mundësuar zhvillimin normal të procesit mësimor. Tv Klan
Protesta te dhunshme ne Kili
Protesta te dhunshme ne Kili
2 giorni fa
Nisën paqësore për rritjen e tarifave të metrosë, por protestat në Kili kanë përfunduar në trazirat me të dhunshme që ka përjetuar vendi, plaçkitje dhe zjarrvënie. Protestuesit janë përplasur me policinë, duke hedhur sende të forta ndaj efektiveve të cilët i janë përgjigjur me gaz lotsjellës dhe ujë me presion. Këto janë pamjet e kryeqytetit mbrëmë. Gjatë gjithë natës protestuesit thuajse i kanë vënë flakën gjithçkaje. Demonstruesit thonë se kjo është një përpjekje për të ulur pabarazinë në vendin e Amerikës së Jugut, në kohën që qeveria ka premtuar një varg reformash për të shuar kërkesat e protestuesve, nga rritja e pagës minimale deri në përmbysjen e pensioneve. Demonstratat mbi pabarazinë sociale kanë lënë të paktën 26 njerëz të vdekur dhe 13,000 të plagosur, sipas prokurorëve dhe organizatave të të drejtave të njeriut. Tv Klan
Hetimi i presidentit Trump
Hetimi i presidentit Trump
2 giorni fa
Shtëpia e Bardhë njofton se nuk do të marrë pjesë ne seancat dëgjimore të hetimit ndaj Presidentit amerikan DONALD trump, të planifikuara për javën e ardhshme në Dhomën e Përfaqësuesve ne Kongres. Në një letër drejtuar kryetarit të Komitetit Gjyqësor Jerrold Nadler, këshilltari i Shtëpisë së Bardhë Pat Cipollone e quajti hetimin e demokratëve “plotësisht të pabazë”. Letra nuk përjashton në mënyrë eksplicite pjesëmarrjen, por disa zyrtarë, që kërkojnë të mbeten anonim, thanë për mediat amerikane se administrata nuk ka arsye të marre pjesë në një proces “të padrejtë” dhe sipas tyre me një rezultat të paracaktuar tashmë dhe pa mundësinë për të thirrur dëshmitarë. Në letër thuhet gjithashtu se hetimi ka shkelur parimet themelore të procesit të rregullt ligjor dhe drejtësinë themelore, teksa kërkohet mbyllja e tij pa humbur kohë. Presidenti Donald Trump dyshohet se ka i bërë presion Ukrainës në mënyrë që ajo ta ndihmonte politikisht. Telefonata e dyshimtë me shkëmbime favoresh dyshohet se është bërë mes Trump dhe presidentit të Ukrainës Zelenski dhe për demokratët ky është shpërdorim pushteti. Afati që administrata kishte për të vendosur nëse do të dërgonte në seancat dëgjimore një përfaqësues përfundoi të premten. Kurse Komiteti po harton artikujt e fajësimit të Trump për ta hedhur më pas në votim në Dhomën e Përfaqësuesve ndoshta në fillim të Janarit. Tv Klan
Franca ne kaos
Franca ne kaos
2 giorni fa
Franca ndodhet në kaos. Grevat dhe protestat që kanë pushtuar vendin kanë paralizuar jetesën. Të shumtë janë qytetarët që ankohen, kryesisht studentët dhe apo dhe turistët që janë të shumtë në çdo stinë të vitit. Kjo ishte situata në metronë e Parisit sot në mëngjes. Njerëz që shtyhen për të gjetur një vend ne tren pasi i radhës në rastin më të mirë do të jetë në orë të vona. Mijëra njerëz po protestojnë në Francë kundër reformës së pensioneve të presidentit te vendit Emmanuel Macron. Tv Klan
Perfitojne bonusin e qirase 660 familjet e para ne Durres
Perfitojne bonusin e qirase 660 familjet e para ne Durres
2 giorni fa
Miratohet bonusi i qirasë për 660 familjet e para në Durrës. Vlera e pagesës së qirasë mujore do të jetë në varësi të madhësisë së familjes, tipit të banesës dhe nivelit të çmimit mesatar në treg. Sipas shtabit të emergjencave, në tiranë rezultojnë 810 banesa dhe 69 pallate të t pabanueshëm. Më shumë se 3300 qytetarë të evakuuar nga banesat e tyre. Po ashtu janë edhe 32 shkolla të dëmtuar vetëm në Tiranë. 12 grupe me inxhinierë të huaj dhe vendas po verifikojnë bashkinë Kamëz, ku rezulton se 1 shkollë dhe 4 kopshte kanë dalë jashtë funksionit. Pesë grupe pune në Kavajë po verifikojnë objektet për dëmet nga tërmeti i 26 Nëntorit. Ndërsa në Rrogozhinë, 4 grupe pune po kryejnë verifikimin e banesave dhe pallateve. Shtabi i emergjencave vijon me rigorozitet monitorimin e cilësisë së furnizimit me ujë të pijshëm në zonat e prekura. Tv Klan
Rama inspekton parkun e Porto Romanos
Rama inspekton parkun e Porto Romanos
2 giorni fa
Nga një vend plehrash e mbetjesh zona e Porto Romanos do të rikthehet në një park që do të mirëpresë vogëlushët në 1 Qershor të 2021. Premtimin e bëri kryeministri Rama gjatë inspektimit të punimeve, ku gërmadhat e tërmetit po hidhen si bazament për këtë park. Një pjesë e inerteve të pallateve të shkatërruar nga tërmeti do të përdoren edhe si bazament për guroret e Krujës, ndërkohë që të gjitha mbetjet e Durrësit, Krujës e Vorës do të transportohen në landfillin e Tiranës. Pasi pa nga afër këtë park, kryeministri Rama u ndal edhe në Manëz të Durrësit, ku janë akomoduar në kabina 27 familje pas dëmtimeve që u shkaktoi tërmeti tragjik i 26 Nëntorit. Inspektimet i vijoi edhe në Kashar ku u hapën dyert për 50 shtëpi të reja pas tërmetit të Shtatorit. Edhe në fshatin Dedej të Vorës 24 banesa janë drejt përfundimit pas dëmtimeve që pësuan nga tërmeti i 21 Shtatorit. Kryeministri Rama pa nga afër edhe shtëpitë që po rindërtohen nga e para në Marqinet. Tv Klan
Check-in - Uzbekistan (07 dhjetor 2019)
Check-in - Uzbekistan (07 dhjetor 2019)
2 giorni fa
www.tvklan.al Emision nga Albana Nanaj
Moren peng maqedonasin per 250 mije euro, arrestohen 2 persona
Moren peng maqedonasin per 250 mije euro, arrestohen 2 persona
2 giorni fa
Dy persona janë vënë në pranga dhe një tjetër është proceduar në gjendje të lirë pasi akuzohen se morën peng një 23-vjeçar nga Maqedonia duke i kërkuar shumën prej 250 mijë eurosh. Ngjarja ka ndodhur pasditen e së premtes në kryeqytet, ndërsa janë arrestuar Albert Xhoka 41 vjeç dhe Sokol Masha 42 vjeç. Nën kërcënimin e armës ata rrëmbyen 23-vjeçarin Davor Velefski duke i kërkuar shumën e parave. Për këtë ngjarje po hetohet në gjendje të lirë Subi Ethemi 50-vjeç nga Maqedonia me akuzën “Moskallëzim krimi”. Burime për TV klan thonë se policia mori informacion se në një makinë tip “BMË” po qarkullonin persona të armatosur. Forcat e rendit i kanë bërë shenjë makinës të ndalojë, por drejtuesi i mjetit nuk është bindur. Pas disa minutash ndjekje, makina është bllokuar pranë kodrave të liqenit të Farkës, ku dhe u arrestuan autorët dhe u lirua pengu. Këta të fundit gjatë marrjes në pyetje pretenduan se nuk ishte pengmarrje, por kërkuan nga i riu kthimin e një borxhi prej 250 mijë eurosh. Mbi të arrestuarit rëndojnë akuzat “Heqje e padrejtë e lirisë” dhe “Shtrëngimit me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”.
Cela: Eshte shkelur ligji me ndertimet
Cela: Eshte shkelur ligji me ndertimet
2 giorni fa
Vizitën e parë si Prokuror i Përgjithshëm, një ditë pas marrjes së detyrës, Olsian Çela e zhvilloi në Durrës, qytet që është dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 Nëntorit. Ai zhvilloi një takim me prokurorët që po kryejnë hetimet për dëmet që shkaktuan lëkundjet e tokës, që lanë pas 51 viktima. Pas mbledhjes, kryeprokurori tha se nga hetimet e deritanishme rezulton se individë të ndryshëm kanë shkelur ligjin me vetëdije dhe do të mbajnë përgjegjësi për jetët e humbura. “Ne të gjithë jemi koshientë çfarë ka ndodhur. Individë të papërgjegjshëm, duke kryer veprime te caktuara, me koshiencë të plotë kanë shkelur ligjin dhe si pasojë kanë vdekur shumë persona. Zbatimi i ligjit duhet të jetë korrekt dhe i prerë dhe do të kemi rezultate të qarta për hetimin.” Por a do të ketë arrestime për jetët e humbura? Kryeprokurori paralajmëron se përgjegjësisë nuk do t’i shmangen ndërtues e zyrtarë. “Ka njerëz të cilët kanë shkelur ligjin, ka njerëz të cilët kanë humbur jetën, që janë plagosur, përgjegjësia do të jetë maksimale për këdo që do të mblidhen prova nga prokurorët se janë kryer vepra penale nuk do të ketë hezitim për asnjë rast. Përgjegjësia do të shkojë atje ku është, te ndërtuesit e zyrtarët kudo që provohet se ka elementë të përgjegjësisë penale nuk do të ketë hezitim për asnjë rast”. Kryeprokurori vlerësoi Prokurorinë e Durrësit për hetimet e deritanishme dhe mohoi zërat për prishje të provave gjatë shembjes së banesave të dëmtuara. “Hetimi është përqendruar në objektin e hetimit, nuk kemi shqetësime, të jemi te qetë e të besojmë të heqim dorë nga lajmet që janë shpesh edhe të pavërteta, nuk kam të dhëna që po ndodhin fakte të tillë për zhdukje apo prishje provash”. Çela tha po ashtu se nga hetimet rezulton se ligji për ndërtimet në fuqi ka mangësi. Ndërsa drejtuesja e prokurorisë së Durrësit Anita Jella, deklaroi se ka kërkuar asistencë teknike nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë me ekspertë dhe inxhinierë për veprimet hetimore. Pas Durrësit, kryeprokurori Olsian Çela zhvilloi një tjetër takim në Prokurorinë e Krujës, e cila gjithashtu po heton pasojat tragjike që shkaktoi tërmeti në Thumanë dhe dëmet e tjera në banesa në këtë rrethin e Krujës. Hetimet po kryhen për ndërtim të pa ligjshëm dhe shpërdorim detyre. Tv Klan
Tritol lokalit te Kopshti Botanik
Tritol lokalit te Kopshti Botanik
2 giorni fa
Një sasi tritoli ka shpërthyer në ambientet e jashtme të një lokali pranë Kopshtit Botanik në Tiranë, por fatmirësisht pas pasojë në njerëz. Ngjarja e rëndë ka ndodhur pak para mesnate, në rrugën “Shyqyri Brari”. Sasia e vogël e lëndës shpërthyese ishte vendosur në derën e lokalit. Ekspertët kanë dyshime se, autorët kanë pasur si qëllim të paralajmëronin pronarin e biznesit, pasi sasi e lëndës plasëse ka qenë mjaft e vogël. Biznesi është në pronësi të Muhamet Hoxhës. Ai ka deklaruar para hetuesve se nuk ka dyshime se kush mund ta ketë kërcënuar duke thënë se nuk ka konflikt me askënd. Policia ka sekuestruar kamerat e sigurisë dhe po punohet për identifikimin e autorëve. Tv Klan
Miradije Hoti
Miradije Hoti - 52 secondi fa
I kom marr inat EDI Rames për Mbylljen e TV nuk paska pik Faji Shiko ket Shtazë me vend qe Ti Flet Fjal te embla kjo ja hap Barkun me plagë Stop moj Gazetare STOP se na Trondite NE si nuk kem te Vdekur ne ket Tragjedi Termeti Jo KY si esht I SterMbushur ne Lot 😭😭😭😭😭😭😭
Klan tv Official
Klan tv Official - 6 minuti fa
Hahaha lajmet ë vitit 2000 mos ja nin se tash nuk jeni kurgjo Ma mire Se at her 6000 vjet tash 2019 Por kur tja krass une luftes me milion milion njerizi ka vra e Maskru krejt Balkanin kom Kalle fillim e fundit njerm per ket popull shqiptaret shkret pak ka vra srbije shqiptarit flliq Mutti
Miradije Hoti
Miradije Hoti - 9 minuti fa
Ooo MOS e pyt Bre se Un Vet sun poi duroj Lotet 😭😭😭 Po ky si I Ka Prinder e Vllain Pasha Besen e Zotit e kan Te Veshtir te Perballojn Dhimbjen 😭😭😭😭😭😭😭😭si Kan për Te Afermitet e Tyre ZOTI e Forcoft e I dhen Kurajo për Ta Perballuar Dhimbjen 😭😭😭😭😭😭😭😭😭 Ju Shpreh Ngushtllime per Familjaret qe Humben JETEN ne Tragjedin e TERMETIT me 26/11/2019
Edlira Hoxha
Edlira Hoxha - 34 minuti fa
O Visjan 👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏vetem kur del ti 🤣🤣🤣🤣🤣🤣na knaqe
Mirage Martini
Mirage Martini - 40 minuti fa
LAT Nam o miq te dashur jemi bere me keq se ata ne Arabi ne jem ilir shqipetar dhe jo Arab e Islam. Syt nga Europa nga zhvillimi jo nga Islamic e prapambetja ju lutem vllezer
elidiana gjana
elidiana gjana - 41 minuto fa
Gang gang biq geng geng biq
andrea andrea12
andrea andrea12 - 43 minuti fa
Mikro cipi per Mua eshte dominanc diktature / s' ka veze ne dyqan / ne burge / 😉😂😅😧😤😮😑😴 / ke grua te bukur / AJO nuk do , se do burrin / Po prape ti , Une , ju , GAZETAR qe keni gra te bukura ne burge/ pastaj DJALLI nuk i tundun grate tona / Por i torturon , i poshteron / I perdhos / dhe te lodhura i perdhunon. / PASTAJ skllaveroemi dhe kalojme ne specje kafshore , si DONGRYKESKRASMET Si LUANXHOXHAJLAERTCELIKU si SHRFQTBAKO , si Ylli HASANI. Si Altin Shehu e te tjer. - Mikro -cipe te korupsionit - si Neperka Monika Kryemadhi. PERSHENDETJE PAMFLET nga ..POPULLI A .M !!?? ..
Edlira Hoxha
Edlira Hoxha - 58 minuti fa
a mundet me lon nji adres ose nr tel ,jetoj ne zvizer dua te lidhem me familjaret
Inter 2323
Inter 2323 - Ora fa
Sh program i bukur
topalli123ify
topalli123ify - Ora fa
Nano hape tv dhe shiko elvis nacin dhe degjo veten pastaj e shef sa kokebosh je
Anita Aluku
Anita Aluku - Ora fa
Po nuk eshte mire te parashikoni sepse beni njerezit me fiksime. Do leni njerezit pa gjume...mund ti beni me stres dhe panik.
Brainwashing isreal
Brainwashing isreal - Ora fa
Akoma je e mire sikur ke qene. Engjell I vogel
Ali Baba
Ali Baba - Ora fa
Kan dasht lek ai se keshtu esht sistemi
VALENTINA PRiFTI
VALENTINA PRiFTI - 2 ore fa
Demokracia paska Saliun qe percakton termetin sipas Kipes. ...
VALENTINA PRiFTI
VALENTINA PRiFTI - 2 ore fa
Pse ky Rakipllari eshte gjithmone kunder. Kaq i mencur qenka ky? Une jam ok per verejtje por jo gjithmone dhe shpesh tendecioze. Rama eshte gjigant. Me Ramen do behet shqiperia. Pa diktature ne nuk ecim para. Pse Franca nuk ka diktature. He nene ,nene....! Ku kini pare ju qe te flisni nga goje c'fare nxirni nga b***a
Haxhi Plasja
Haxhi Plasja - 2 ore fa
Shen thomaj po vizìton zonen.😆
mehli Hoxha
mehli Hoxha - 2 ore fa
Dhe bes kallaku
mehli Hoxha
mehli Hoxha - 2 ore fa
Yll fifi
Blerina Lici
Blerina Lici - 2 ore fa
O zot sa gjynaf nuk ka gje me te keqe kur i shikon kto vidjojt esht e pa mundur te mos mbushen syt me Lot 😭😭😭
London GB
London GB - 2 ore fa
Zoti paralajmron se Ka vdekur dashuria e njerezve dhe e kane shnderruar ne pasuri dhe eshte Fundi....njerezit po hajne Njeri-tjwtrin Sot!
Lulzim Sadiku
Lulzim Sadiku - 2 ore fa
Avokat je ftuar te tregosh perralla apo te ndihmosh zonjen qe ka hall?!
GR GAMING YT
GR GAMING YT - 2 ore fa
O zot jepi forc se dhimbja nuk ka kufi
Blerina Gjoka
Blerina Gjoka - 2 ore fa
Per te gjitha nenat e reja ju lutem degjojeni sepse po flet shum sakte zonja
OXHAKU p
OXHAKU p - 2 ore fa
SHQIPTARI MASHTROHET PER NJË TË PUTHME,ATO ISHIN TË PUTHME MASHTRUSE SHITEN SHUM LIRË.tung
Blerina Gjoka
Blerina Gjoka - 2 ore fa
Po ne jemi cfare hame po ne ftojme gjithcka urojm sepse njeriu eshte force njeriu zoteron energji qe kalojne te fmijet cdo femije i zgjuar ka te fshehur nje nene te zonje
Benutz123 Nutzen
Benutz123 Nutzen - 3 ore fa
KEMET TUJLYP SO GALANJA
《S- Rex》
《S- Rex》 - 3 ore fa
Ju lutem kush e sheh kete koment te me bej subscribe se do te ja kthej prap😊
Emiljano Vlore
Emiljano Vlore - 3 ore fa
Elvis t ruajt zoti me familje je per kryeminister o nano o pler po ti je pa dinjitet o pler naci allall ta beft zoti
Blerta Roci
Blerta Roci - 3 ore fa
Kta njerez duhen ndihmuar te paret te pakten te ken nje cati ku te kalojne dhimbjen e tyre mos te rrin der me der
Blerta Roci
Blerta Roci - 4 ore fa
Ah mer djal e kuptoj dhimbjen tende se e di cdo te thote te humbesh njerezit e tu zoti te dhent force e kurajo per tu ngritur ne kemb 😢😢😢
Leda Mata
Leda Mata - 4 ore fa
Ah Zot jepu force ketyre njerzve te gjor,me dhem shpirti kur ju degjoj te vuani kaq shume😥😥😥😥😥😥😥♥️♥️♥️♥️🙏🙏🙏
Pajtim Dushku
Pajtim Dushku - 4 ore fa
Ngushllime
GT Shqip
GT Shqip - 4 ore fa
Ti qe e sheh kete coment dhe me ben Subscribe kanalin tim Zoti te plitesofte cdo deshire 🇦🇱🙏😊
G Mux
G Mux - 4 ore fa
Whats the first song ? Si e kam emrin kenga e pare qe knon?
Bujar Braka
Bujar Braka - 5 ore fa
Nuk Meret qeveria ne kte form oBash, po' futu ne parament e diskutoni si persona civile per hallet e probemet e popullit ,dhe per me keq tani qe ndodhi kjo tragjedi me termetin.
Vjollca Ulqinaku
Vjollca Ulqinaku - 7 ore fa
😂😂😂😂😂😂🤗🤗
Amarilda Koka
Amarilda Koka - 8 ore fa
O LULI TE MBULLOFTË BALTAMOS FOL ME PIKA PO MEPUNË KONKRETE O FATI SHQIPTARËVE DHE I SHQIPËRISË
Vjollca Mataj
Vjollca Mataj - 8 ore fa
Zoti te forcoft more djal ty she te gkith atyre qe humben mjerzit e tyre ne kete fatkeqsi,Mos e mundo me te tilla pyetjemoj zonj veri vetem vetem ne nje moment ne vending e tij
S kbh
S kbh - 8 ore fa
o more qen cka po rit tonin se sje asgje ore Kalbesir Nano cka po din ty more injorant kush po te frigohet ndegjo emrin tend Mustafa 👹☠
Drita Celaj
Drita Celaj - 8 ore fa
omg e mbaj mend kur kjo i tregonte njerezve si ben te breakfast me veze te pa zier mire ne une dmth veze e srubullt kur une ate veze kisha 26 vjet qe e kisha ne ne new york cfare injorance...desha te theksoj a ndihmuan keta njerez ne demet qe la termeti i 26 nentorit..
Lulzim Ibrahimi
Lulzim Ibrahimi - 9 ore fa
Elvis naqi osht njeri imadh 👍🏻 njeri i kulturuar rrespekt
laert shullazi
laert shullazi - 10 ore fa
Juria te han mutin juri futja kot
Miranda Yzeiraj
Miranda Yzeiraj - 10 ore fa
Pllac Pllac me ate camcakiz
Adrian Hajdinaj
Adrian Hajdinaj - 10 ore fa
Nji Bravo cupit . Esht Hera e pare qe ka goditur vertet nji dokumentar per njerez vertet Klasik dhe te medhenje sic esht gjergj Luca . Gjergji esht vertet nji gjigand ...nji njeri qe esht Kalon cdo epoke . Respekte gjergj Luca nji Gentleman
Miri bela Xhafa
Miri bela Xhafa - 11 ore fa
Ore kete pun eka zoti në dor Pradaj bjen termet për njerzve O zot na ruaj 🙏
UÇK-JA E PEJES
UÇK-JA E PEJES - 12 ore fa
BESOM QE TE MA TREGOJ DIKUSH KUSH MBET I MIR PER EDI RAMEN NUK MBET KEND PA SHAJT KY
ermal merkaj
ermal merkaj - 12 ore fa
hahhaaa albano bodgo do ishte burri perfekt per bleonen hahahaa
Nderim Latifi
Nderim Latifi - 13 ore fa
Shçiptarët jan nana e Vakive në Franc Shçiptarët bëhen ma francez se Francezet në Israel Shçiptarët jan ma çifut se vet çifutet në saudi shçptarët jan ma arab se arabët në Palestin janë më palestinez se palestinezet me pak fjalë jemi popullë bythëlëpirës vetem si mia fut njeri tietrit mendoim po të kisha mundësi mi Ringjallë të vdekurit Ata Burrat e Odav do thonin putine kokni ba ma shkie se shkiet e ma grek se greket ma kurt se kurtet ma turç se turçë Harruam traditat kostumet e kulturen ton ne turprohemi nga e kaluara turprohemi si arritem ti Rezitoim gjitha perandorive dhe ta formoim rendin e ri botëror sido çoftë do ta kuptoni kush jan shçiptaret kur vi në vlorë e tiau spiegoi siç duhët vleren e Besës së Artë çë e ruan më së miri e nderuara nënë Zonja e Rëndë Shçipëria si e kam parë Katedralen Notre Dam çë u Kallë e kuptova çë Shçipërin Do ma Godasin Fatkeçsitë derisa ta sundoi rendin e ri Botëror në krye me Bosinë e Berishës së Kuçe çë se din as vetë çë ësht Princi i 9 Familieve Ilire e i 15 Fiseve Ilire ngelem Duke e turpêru vetë vehten për pak lekë sa tamaçarë popull jem po skem fajë frika nga pushtuesit na ka tmerru
Edona Agojci
Edona Agojci - 13 ore fa
O zot 😢😭
Ana Zanaj
Ana Zanaj - 14 ore fa
Po kete cader po kerkojn spo kerkojn lek esht normale qe kan frik
Shpendi Ch Sg
Shpendi Ch Sg - 14 ore fa
ore femit kure i vizitoj ne spital ju a premtoj fanellen e ronaldos me firm, keshtu qe rama mbajti premtimin!! me cudite fakti se si curit i paska hik ki information
Ergenc Karamanoglu
Ergenc Karamanoglu - 14 ore fa
ky nanoja qeka njeri i smur.........
Mario _1995
Mario _1995 - 14 ore fa
Te gjith genjejn per interesat e veta.
Ervin Kapxhiu
Ervin Kapxhiu - 15 ore fa
Ne fakt ti dukesh nga surrati qe je cfare ke ngrene.
aladin
aladin - 15 ore fa
dhe pa-loqja ishte mangut? Doli ky dreq robi perseri?
Shpendi Ch Sg
Shpendi Ch Sg - 15 ore fa
Harovet te cekni se JOSH eshte portal i pd-se qe kohe pas kohe ka shpernda dezinformata ka shajt ramen cdo te diten dit
aladin
aladin - 15 ore fa
kur ishte lulashi ne fuqi mileti ishin te pasur? Si nuk ka turp ky hajdut ordiner? Sa per 8 dhjetorin kujt i plasi? Kujt i shkonte ndermend te ndiqte gomarin lulkash dhe cmendarakun sali?
Beqir Zavalina
Beqir Zavalina - 15 ore fa
05:37 ..06:00..10:05 .super pamje eliona..alamet bythe
Rina Katerina
Rina Katerina - 15 ore fa
Boycott Zone e Lire!Emision propagandistik kundra interesit Shqiptar/ kombetar! Boycott Zone e Lire!
Rina Katerina
Rina Katerina - 15 ore fa
Shkoni ne Serbi dhe ne Greqi dhe beni te tilla deklarata para publikut...Diten tjeter, si emisioni si dhe i ftuari do jeni ne zyren e prokurorise te pergjigjeni per deklaratat qe beni! Emisioni dhe i ftuari, perhapin panik ne shoqeri pa fakte shkencore dhe pa prova!
Beqir Zavalina
Beqir Zavalina - 15 ore fa
1:50 albano 😂😂😂😂😂😂😂😂
Bejt Bejta
Bejt Bejta - 16 ore fa
Ca leshi je ore kok lesh nje femije nuk mund ta mbash me financa femijen tend edel para kamerave lutedh cfar burri jeti o turp i botes ti prandaj edhe gruaja teka hikur se eka par se cfar burri je
Esmeralda Deliallisi
Esmeralda Deliallisi - 16 ore fa
po ate te 26 nentorit e parashikoi ?
Beqir Zavalina
Beqir Zavalina - 16 ore fa
E kape ??? S'e kape!! Vari lesht vashdojm ec
Er GamingTv
Er GamingTv - 16 ore fa
Shume keq eshte albano me floket
Beqir Zavalina
Beqir Zavalina - 16 ore fa
4:35 mmmmmmmm🍑🍑🍑🍑🍑
Cavaliero Milano
Cavaliero Milano - 16 ore fa
Qa moter qimi ky syzia thot doli per show po ti moter qim do salen se sdol nje her ne terren hall me dal hall mos me dal popull kot mir ju thot kazana rrac e pabes jemi nuk e mbeshtesin nuk thojn ralitetin po bejn lloqe kavaje turp tju vie aj ka be' ta bamen ne hotel me te harme e te pime e duke ju than do ju bej ne shpiat qa me ba ma ai skena pas kryeminister naj te till
Mario Kaja
Mario Kaja - 17 ore fa
pa fjale ... rspekte dhe urime te perzemerta !!!
Wesly Clark
Wesly Clark - 17 ore fa
Kokerra e mashtruesit e hajdutit
Shtet Hajdutash
Shtet Hajdutash - 17 ore fa
Or zotni, je gjith ai djal fajin nuk kta termeti por llaci i dobet. Tavanin gjith lageshti e ke, eshte normale qe stakohet llaci, krisje muri ske, prandaj futju punes dhe rregulloj vet e mos kerkoni qiqrra ne hell. Tashti ec o burra shteti tna ndertoj shpiat per qef se fajin e ka termeti, nje rrug e dy pun. Mos u merzisni se tgjitha kto borxhet do ti pagujn niprat e mbesat ton, dhe korkoni pensione mbas 15 vjetesh se buk me hong sdo keni po vepruat keshtu.
Skener Shanaraj
Skener Shanaraj - 17 ore fa
Edi rama Big Boss.☝️☝️☝️
Արամ
Արամ - 17 ore fa
Ja bi ju sebi za ženu
Skener Shanaraj
Skener Shanaraj - 17 ore fa
E more elvis Burri,me tiliqvare MAGARI ki pun
Dorian Marzlich
Dorian Marzlich - 17 ore fa
Kritita ime eshte,se ju e keni bere cikel te mbyllur politik vetem reth 3 partive gjith si media,Pa dhene shprese per shqiptaret se mund te jene disa njerez te ndershem qe mund ti qeverisi mire! Ketu une nuk arrij ta kuptoj a jeni te paguar apo te paafte,sepse kjo qe beni ju sigurisht qe e kuptoni qe jeni duke u thene shqiptarve qe ikni nga ketu sepse ky vend nuk behet. Jane 850000 shqiptare qe sipas nje sondazhi nuk perfaqesohet nga askush sot, nga asnje parti. Drejtoheni shoqerine te krijohet nje parti e re politike qe ti perfaqesoje keta njerez qe jane gati gjysma elektoratit. Curri me mire te mbeshtetesh kte shume njerezish te paperfaqesuar sesa te qendrosh tek cikli i mbyllur sepse nuk do jesh vetvetja aty pervecse nje ushtar i thjeshte i ciklit!
ali malaj
ali malaj - 17 ore fa
hahahaha luluja nje cop mashtrusi
Gezim Plepi
Gezim Plepi - 17 ore fa
Ti je bossss Respekte per keta lloj njerezish
Halide Selmani
Halide Selmani - 17 ore fa
Zoti ta shtoft forcen ty e dashur, mos u dorzo kurr hatri vajzes, me bashkshortin u takofshi ne boten tjeter Ishallah, o zemra pom dhem per ty e vajzen 😭😭
Enlishman In Newyork
Enlishman In Newyork - 17 ore fa
O idiote singel dmth vetem pa burr pa dashnor pa te dashur. Single nuk do me thene beqare. Injorante
Gazmir Cullhaj
Gazmir Cullhaj - 17 ore fa
Nuk e kuptoj cfar lloj kafshe jeni qe vazhdoni dhe ben pytje pa lidhje vetem per ta ngacmuar me shum dhimbjen e dikujt! Po shikoni dhe ndimoni keto njerze qe ne te vertete kane nevoje per ndime!🙏
Florin Shehu
Florin Shehu - 18 ore fa
Kur degjon historine nga kjo Vjollca sikur te ishte ngjarje e vertete. Me rop shpie me rop shpie aktor burgu
Miradije Hoti
Miradije Hoti - 18 ore fa
Basha ku Ishte PSE nuk Jep Maximumin nuk osht Vend I Huaj Po Qaty Po Jetoni Te Gjith ALLAHU ☝️ Ju Dhasht Mendjen e Kokes
Nina Nina
Nina Nina - 18 ore fa
Tash u kujtut hmmm von eshte askush nuk del para ligjit kshtu qe harroje lixhin ku ka lixh shqipri se
Miradije Hoti
Miradije Hoti - 18 ore fa
A Ju Kur Gjeni nuk zbritni nga qafa e Tjetrit Jeni Shum Lajkaqar Thuti qe nuk keni as Buk ne sofer se Jo qe Gjdo kush Ju ka Dhen Me Mundesit e Veta sa per T'Mos u Ber Lypcar.
Lulvera123 Mavraj123
Lulvera123 Mavraj123 - 18 ore fa
Elvisi esht Doktor me profesion shum te madh kunder Teje Nano
FACIAL FEMINIZATION SURGERY -FACIALTEAM
FACIAL FEMINIZATION SURGERY -FACIALTEAM - 18 ore fa
Si ësht e mundur nje zonje kaq shembullore me kaq vlera dhe morale ka rrit nje monster pedofili te kalbur e te qelbur si Petri bozo ??? Cili ësht sekreti !?. Nuk e besoj dot.
Shkoder Shkoder
Shkoder Shkoder - 18 ore fa
Basha je per tu shumzuar me 00000
Fatmir Gorreja
Fatmir Gorreja - 18 ore fa
O LULI KE SHKUAR PER LESH...
Zaira Micale
Zaira Micale - 18 ore fa
Do bjere ne fier 20 balle, ne korcaret jemi njerez te mire
Suhan Berisa
Suhan Berisa - 18 ore fa
Hal o djemajl gashi ci mumija
Zaira Micale
Zaira Micale - 18 ore fa
Arestoini te dy ,
Zaira Micale
Zaira Micale - 18 ore fa
Analfabet ti nuk je zoti ,,,,,,!!,!
Ensari Ensari
Ensari Ensari - 18 ore fa
Albin kurti e meriton te jete president i shqiperis se madhe nese do behet shqiperi e madhe
Peter Hazzan
Peter Hazzan - 18 ore fa
This is so sad,, I knew him and his brother when they were younger.
mariglem Sinani
mariglem Sinani - 18 ore fa
ja prap legeni ti ke then keshtu ke then ashtu ta them per seriozitetin tim pa kuptim injoranti majmuni .
vin san
vin san - 19 ore fa
23 vjeç kjo llarja ngjan si 35.
Fellenxa Memetaj
Fellenxa Memetaj - 19 ore fa
Jete te gjate ISHALLAH!
mariglem Sinani
mariglem Sinani - 19 ore fa
asnje nuk e kap me llafe kete legenin hahahaha
maria dimitri
maria dimitri - 19 ore fa
Keshtu dilni o vellezer shqiptare !!! Mos kini frik nga keta sllave te qelbur !!!
Elisabeta kico
Elisabeta kico - 19 ore fa
Alia Zora
Alia Zora - 19 ore fa
Edi rama esht vetem nje pler asgje mashum