Report TV
Report TV
  • 72 753
  • 315 354 972
  • Iscritto il giorno 28 ott 2011


Video
Report TV -Rama: Të prekurit nga tërmeti shtëpi me qira deri në maj të 2021
Report TV -Rama: Të prekurit nga tërmeti shtëpi me qira deri në maj të 2021
15 ore fa
Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se ka persona të cilët po shkatërrojnë shtëpitë e tyre me qëllim që të bëhen pjesë e paketës së rindërtimit të shtëpi, teksa ua bëri të qartë që për këtë po tregohet shumë kujdes. Kreu i qeverisë bëri me dije gjithashtu që të prekurit nga tërmeti do të qëndrojnë në shtëpi me qira deri në maj të vitit 2021, që do të thotë ky është afati deri kur priten që të ndërtohen lagjet e reja ku do të bëhet strehimi i tyre. "Po i bien murit me varre se thonë do na bëjnë shtëpi të re. Shqipëria ka banesa që janë në situatë kritike më shumë se kaq. Programi bëhet për ata që kanë humbur strehën ose rrezikojnë jetën nga banesa e tyre. Këto janë shtëpi pak a shumë dhe ne vijomë regjistrimin të atyre banesave që nuk i kemi bërë ende, ose regjistrimin e atyre që janë bërë pa të drejtë. Për qiratë, Bashkitë duhet të bëjnë kontratën që mos të vijnë dhe të thojnë "kemi rritur qiranë" dhe kontratën e garancisë që deri në maj 2021 marrim përsipër strehimin tënd", tha Rama. R
Report TV -Rama: Kemi gati draftin e ligjit special të rindërtimit! Aplikacion për transparencën
Report TV -Rama: Kemi gati draftin e ligjit special të rindërtimit! Aplikacion për transparencën
15 ore fa
Qeveria ka gati draftin e ligjit special të rindërtimit, ndërsa po përgatitet edhe aplikacioni për transparencën. "Po punojmë për një aplikacion për transparencën dhe besoj që në mbledhjen e ardhshme pas një jave do të prezantojmë. Kur të mblidhet komiteti do të prezantojmë. Këtu ka disa shpjegime për aplikacionin. Po përgatitet ligji special për rindërtimin për të krijuar një kuadër ekskluziv për të gjitha aspektet që kanë të bëjnë me rindërtimin. Një draft të parë e kemi gati, po bashkëpunojmë me komisionin e ligjeve për ta cuar drejt miratimit. Këtu kemi se cfarë përfshin; banesa të reja, për rindërtim, rindërtimi i të shemburave, rimëkëmbja ekonomike, banesat nga donatorët. Kemi 386 dosje projektesh për rindërtim. Dosje për fondacionet dhe donatorët për të shkuar në mënyrë të organizuar" tha ai.
Report TV -Rama: Në 16 Dhjetor raporti i parë për dëmet nga tërmeti tragjik
Report TV -Rama: Në 16 Dhjetor raporti i parë për dëmet nga tërmeti tragjik
15 ore fa
Kryeministri Edi Rama deklaroi se në datë 16 dhjetor do të kemi raportin e parë për dëmet, që do të jetë paraprak, pasi finali pritet që të dalë në fund të janarit të 2020 për të shkuar në konferencën e donatorëve. "Nuk ka ende nuk raport paraprak të dëmeve përfundimtare. Një grup me ne Bankën Botërore dhe OKB është duke punuar, në 16 dhjetor synohet të dalë raporti i parë paraprak. Do të ketë një raport paraprak, një të dytë dhe një final në fund të muajit janar për t'i hapur rrugë konferencës së donatorëve" tha ai.
Report TV -BILANCI: 460 objekte për tu shembur në qarkun e Durrësit, kryeson Shijaku
Report TV -BILANCI: 460 objekte për tu shembur në qarkun e Durrësit, kryeson Shijaku
15 ore fa
Nga inspektimi i kryer deri më tani në terren nga grupet e ekspertëve shqiptarë e të huaj. Në Qarkun e Durrësit janë verifikuar deri më tani në total, 6048 objekte. Teksa deri më tani në qarkun e Durrësit janë shembur 43 objekte, nga verifikimet që janë bërë, mbeten për tu shembur edhe 460 godina. Ndërkohë është mbyllur procesi i shembjeve në Thumanë, ku në total në këtë zonë u prishën 10 objekte, njëra shkollë, dhe të tjerat pallate. E njëjta situatë edhe në Bubq ku procesi është mbyllur me shembjen e vetëm dy objekteve, 1 shkollë dhe një pallat 2 katësh.
Behar Gjoka: Të ndalet rrënimi i kalave të Skënderbeut, Stelushit e Petralbës në Mat
Behar Gjoka: Të ndalet rrënimi i kalave të Skënderbeut, Stelushit e Petralbës në Mat
15 ore fa
Kalaja mesjetare e Stelushit në Mat, që ka në themelet e saj një fortesë ilire, është një nga monumentet më të rëndësishme që lidhet me epopenë e lavdishme të Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut. Edhe pse është shpallur monument kulture, rreth 56 vjet më parë, ky simbol i qëndresës së arbërit në shekullin e 15-të, po humbet çdo gur të historisë.
Report TV -Spiropali :'Opozita duhet të ulet në tryezën e rindërtimit!'
Report TV -Spiropali :'Opozita duhet të ulet në tryezën e rindërtimit!'
15 ore fa
Në studion e lajmeve të Report Tv, ministrja e Shtetit, Elisa Spiropali, ka deklaruar se opozita shqiptare të ulet në tavolinë me mazhorancën dhe të japë opsionet e saj për sa i përket rindërtimit pas tërmetit të rënë më 26-nëntor. Sipas Spiropalit tashmë është koha që të bashkohen për këtë fatkeqësi që i ra Shqipërisë, pasi edhe shqiptarët u bashkuan duke u solidarizuar me të prekurit nga tërmeti. Ndër të tjera zëdhënësja e qeverisë ka thënë se mazhoranca nuk ka si synim që të përfitojë politikisht, por duhet që opsionet që opozita mund të ketë, të parashtrohen në tryezë dhe të punohet për një zgjidhje të përbashkët. " I kemi bërë thirrje edhe opozitës. Nuk duam të përfitojmë politikisht. Përkundrazi opozita përfiton që të japi opsionet e saj në tryezë. Kjo të jetë një përpjekje e përbashkët. Siç u bënë bashkë shqiptarët në këtë rast fatkeqësie, siç ishin kosovarët që erdhën të parët aty. Nuk kemi pse të mos e gjejmë fjalën me opozitën. Kjo është koha për tu bashkuar. Edhe shqiptarët besoj që presin për këtë. " tha Spiropali. Ndërkohë Spiropali ka folur edhe për hetimet e hapura për ndërtuesit dhe cilësinë e ndërtimeve në zonat më të prekura nga tëremti, duke thënë se Prokuroria duhet të bëjë punën e saj dhe përgjegjësit të mbajnë përgjegjësi. "Jo të gjitha ndërtimet sjellin rrezikshmëri. Jo vetëm fotografimi e hetimi. Prokuroria duhet të bëjë punën në mënyrë që të gjithë ata që kanë gisht ta mbajnë përgjegjësinë e tyre. Kur bëhet fjalë për rrezik jete nuk mund të luajmë me këtë. Por nuk mund ta përgjithësojmë. Falenderojmë edhe inxhinierët që kanë dalë në terren edhe për ata vullnetarisht." tha ndër të tjera Spiropali. Ndër të tjera Spiropali ka theksuar se puna në terren për normalizimin e situatës pas tërmetit po vijon. Ajo ka falenderuar të gjithë inxhinierët e huaj për këtë ndihmë të madhe që po i japin Shqipërisë. Sipas Spiropalit rreth 4200 qytetarë në Durrës dhe në Lezhë janë sistemuar nëpër hotele, ndërsa të gjitha strukturat janë në gatishmëri të tyre. "4200 qytetarët të Qarkut Durrës e Lezhë që janë sistemuar. Ka edhe të tjerë, por janë në lista pritëse. Jo vetëm Bubqi, Manza, Shijaku e kështu me radhë. Janë mjekët dhe infermierët në dispozicion të plotë. Falenderojmë ekspertët e huaj që janë ditë natë, Izraelitë, rumunë, italianë, spanjollë etj..." tha Spiropali. "Janë bërë 4300 kontrolle. Janë vaksinuar se është edhe një situatë e tillë. Po lëvizim shumë shpejtë nga faza e emergjencës tek rindërtimi. " shtoi më pas Spiropali. "Është bërë vlerësimi në tre zona në Tiranë, Kombinat, 5 Maji, dhe ish uzina e Autotraktorëve. E rëndësishme është të ngrihen banesa të sigurta dhe me infrastrukturë. T'i shtojnë qytetit një zgjatje. Të jenë model edhe për lagjet e tjera. Duam edhe të analizojmë mënyrën e ndërtimit edhe për ata që kanë patur shkelje" tha ndër të tjera Spiropali.
Report TV -Të premten derbi që 'pret' kokën e trajnerëve  Ahmataj thuajse i ikur
Report TV -Të premten derbi që 'pret' kokën e trajnerëve Ahmataj thuajse i ikur
15 ore fa
Derbi i kryeqytetit Partizani-Tirana do të jetë ndeshja hapëse e javës së 15 të Superligës e cila do të luhet të premten në orën 19:00. Sipas të gjitha gjasave, pasi dëshira e klubit të Partizanit por edhe e FSHF-së është e njëjtë, sfida do të luhet në impantin më të ri futbollistik ‘Air Albania’, duke i hequr stresin tifozëve për të gjetur një biletë. Përsa i përket skuadrave, për të disatën herë vijnë në pozita tepër të kundërta, pasi Partizani udhëheq kampionatin, ndërsa Tirana renditet e teta, pozicion që nëse kampionati mbaronte sot do të thoshte ‘play-of’ për rënien nga kategoria. Gjithsesi ndryshe nga shumë herë të tjera, Partizani dhe Tirana këtë të premte bashkohen në dy pika.
Report TV -Tiranë/ Dje u shemb e para, sot prishen edhe dy godina të tjera në Qytet Studenti
Report TV -Tiranë/ Dje u shemb e para, sot prishen edhe dy godina të tjera në Qytet Studenti
15 ore fa
Shembet në Qytet Studenti godina nr. 15 e cila banohej nga familjarë prej shumë vitesh dhe jo studentë, ndërsa tërmeti i 26 Nëntorit e nxori të pabanueshme si pasojë e dëmeve të shumta. Familjarëve në 3 godina përkatësisht ajo 15, 18, 19 me 140 familje ju njoftua se godinat janë të pabanueshme, duke i detyruar që të nxjerrin gjitha orenditë personale jashtë. Pas largimit të banorëve ka qenë radha e fadromave të cilat nisën shembjen e godinës. Fillimisht u planifikua shembja me eksploziv, por pas një vlerësimi të dytë u ndryshua vendimi. Shembja totale e të 3 godinave pritet që të zgjasë, pasi po bëhet me mjete të rënda. Të gjithë banorët që jetonin në këto 3 godina kanë përfituar nga bonusi i qirasë duke u zhvendosur në ambiente të tjera. Ndërkohë që në Qytet Studenti do të shemben edhe dy godina të tjera, nr. 18 dhe nr. 19, të cilat kanë pësuar dëmtime në strukturë. Në ndihmë të fadromave të IMT së bashkisë Tiranë ka qenë dhe zjarrfikësja e cila me anë të ujit bënte të mundur largimin e tymit si shkak i shembjes së godinave të rrënuara nga tërmeti i 26 nëntorit.
Report TV -Prindërit nuk çojnë fëmijët në shkollë, 40 prej tyre kërkesë ministres Shahini
Report TV -Prindërit nuk çojnë fëmijët në shkollë, 40 prej tyre kërkesë ministres Shahini
15 ore fa
TIRANË - Prindërit e nxënësve të fillores në "Emin Duraku" në Tiranë kanë refuzuar të çojnë fëmijët në shkollë me një kërkesë drejtuar Ministrisë së Arsimit për të bërë më parë ekspertimin e godinës nga inxhinierët pas dëmeve të pësuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Godina e shkollës “Emin Duraku” ka pësuar dëmtime aktualisht në pjesën ku zhvillojnë mësim klasat fillore, e për pasojë nxënësit e klasave fillore janë spostuar në pjesën ku bëjnë mësim nxënësit e 9-vjeçares.
Report TV -Efektivi 'alipinist' i RENEA s bie në greminë pranë Thethit, e shpëtojnë kolegët e FNSH
Report TV -Efektivi 'alipinist' i RENEA s bie në greminë pranë Thethit, e shpëtojnë kolegët e FNSH
15 ore fa
SHKODËR - Një efektiv i RENEA-s, forcave elitë të Policisë së Shtetit, ka rënë në greminë nga një lartësi e konsiderueshme në malin e Zorigjit, pranë Thethit, në orën 08:00 të mëngjesit. Efektivi Bledar Beluli ishte ngjitur për alpinizëm por fatkeqësisht ra në greminë duke pësuar dëmtime të mëdha thuajse në të gjithë trupin, në pjesën e legenit, brinjë, duar e këmbë. Pas orëve të tëra, efektivët e Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë nga Shkodra bënë t ëmundur nxjerrjen e kolegut nga gremina duke e transportuar në fshatin më të afërt, Ndërlysaj. Kanë qenë banorët e zonës të cilët kanë shkuar të parët pranë efektivit duke zbritur në greminë për t'i dhënë ndihmën e parë, e fatmirësisht edhe një doktor i Urgjencës së Shkodrës së bashku me një punonjës të policisë. Pranë tij ndezën edhe zjarr për t'i siguruar ngrohtësi.
Report TV -Lezhë/ Banorët e pallatit 5 katësh: Flemë ende në makina, inxhinierët erdhën..
Report TV -Lezhë/ Banorët e pallatit 5 katësh: Flemë ende në makina, inxhinierët erdhën..
15 ore fa
Kanë kaluar gati 2 javë nga tërmeti i 26 nëntorit, por ende nuk ka një vlerësim zyrtar nga inxhinierët për pallatin 5-katësh në lagjen "Gurra" të qytetit të Lezhës. Objekti është ndërtuar para viteve '90 dhe ka pësuar dëmtime serioze nga tërmeti. Banorët thonë se kanë frikë të qëndrojnë në apartamentet e tyre. Në këto kushte ata shprehen se detyrohen të flemë në makina apo tek të afërmit prej dy javësh. Ata thonë se ixhinierët e kanë verifikuar pallatin, por nuk kanë dhënë ende asnjë konkluzion nëse është apo jo i banueshëm. “Muret e pallatit janë çarë, kanë ardhur disa inxhinierë dhe e kanë parë por nuk kanë dhënë asnjë vlerësim. Po mendojmë vdekjen ore e sekond. Këto ditë kemi qëndruar tek të afërmit pasi kemi frikë të rrimë në banesë’, - pohuan banorët e pallatit. Bashkia Lezhë bën me dije se grupet e punës vijojnë inspektimet në terren dhe për çdo objekt po bëhet akti i konstatimit. Për pallatet që shkalla e dëmtimit është e lartë do bëhet bllokimi i tyre deri në një inspektim më të specializuar nga ekspertët e huaj.
Fluks kërkesash për shtëpi me qira në Tiranë, banorët e trembur nga tërmeti duan vetëm katet e para
Fluks kërkesash për shtëpi me qira në Tiranë, banorët e trembur nga tërmeti duan vetëm katet e para
15 ore fa
TIRANË - Rreth dy javë pas tërmetit të fuqishëm që goditi Shqipërinë dhe që shkatërroi me dhjetëra banesa e me mijëra u dëmtuan, janë rritur ndjeshëm kërkesat për apartamente dhe shtëpi me qira në Tiranë. Ndryshe nga më parë qytetarët kryesisht nga Durrësi dhe Thumana, kërkojnë shtëpi private ose apartamente në katet e para. “Kemi goxha kërkesa duke u nisur edhe nga rënia e tërmetit, kemi edhe rritje. Shumica e kërkesave vijnë nga zonat e prekura që nuk janë banor të Tiranës, vijnë të largohen nga atje. Kërkesat vijnë kryesisht për shpi private, por jo për vila luksoze si dhe kërkojnë katet e ulëta”, - thekson Ervin Demirxhiu. Agjenti imobilar Ervin Demirxhiu thotë se pas tërmetit 6.4 të shkallës rihter shumë kontrata janë prishur pasi klientët tashmë nuk duan katet e larta, kjo për shkak edhe të panikut të krijuar. “Preferohen shumë katet e ulëta. Kemi kontrata të mbyllura me katet e larta, dhe pas tërmetit janë prishur kontratat për shkak të lartësisë. Kanë preferuar ta prishin kontratën pasi apartamentet ishin lartë”, - deklaroi agjenti Imobilar. Demirxhiu, shprehet se nuk ka luhatje të ndjeshme në çmime, por kërkesat që vijnë nga qytetarët janë shumë më të ulëta nga ato çmime që ofron realisht tregu. Kjo sipas tij edhe për shkak se të dyja palët ishin të papërgatitura për këtë situatë. “Kemi një ngërç midis kërkesës dhe ofertës, sepse ato ishin të papërgatitur dhe vijnë me një çmim të ulët për atë që mund të përballojnë, dhe pastaj kemi ofertat që realisht janë goxha lartë. Çmimet për shpi private deri në 300-400 euro, pastaj për vilat më modern janë tjetër nivel”, tha ai. Po ashtu nga ana tjetër qytetarët janë tepër dyshues sa i takon shtëpisë apo apartamentit që do të marrin me qira, për këtë arsye sipas agjentit imobilar shpesh ata kërkojnë të kryhet edhe një herë kontrolli nga inxhinieri i ndërtimit.
Rama dhe Veliaj i dorëzojnë çelësat e banesës së re familjes Toshi të prekur nga tërmeti
Rama dhe Veliaj i dorëzojnë çelësat e banesës së re familjes Toshi të prekur nga tërmeti
15 ore fa
Një tjetër shtëpi e dëmtuar nga tërmeti i 21 shtatorit është rindërtuar tërësisht duke shënuar një premtim të mbajtur se familjet e prekura Vitin e Ri do e festonin në banesën e tyre të re. Kryeministri Edi Rama dhe Kryetari i Bashkisë së Erion Veliaj i dorëzuan ditën e sotme çelësat e shtëpisë tërësisht të re kryefamiljarit, Osman Toshi, i cili bashkë me familjen e tij në fillim të viteve ’90 u zhvendos nga Kukësi për në Tiranë për një jetë më të mirë. Tashmë familja pesë anëtarëshe ka lanë pas vuajtjet në banesën e vjetër 100-vjeçare duke u sistemuar në banesën e re me katër dhoma. Por krahas rindërtimit të banesës, Bashkia e Tiranës mori përsipër edhe mobilimin e plotë të saj duke filluar që nga mobiljet, pajisjet elektroshtëpiake etj. Kryeministri Rama vlerësoi ndërtimin e kësaj shtëpie dhe siguroi se të njëjtin fat do të kenë edhe familjet e tjera të dëmtuara. Menjëherë pas tërmetit, Bashkia e Tiranës paralelisht me dhënien e dëmshpërblimeve për familjet që kishin dëmtime të pjesshme, nisi dhe rindërtimin e banesave të shkatërruara tërësisht, kryesisht në zonat rurale ku edhe cilësia e këtyre ndërtesave linte shumë për të dëshiruar. Ishin me dhjetëra kompani të cilat iu përgjigjën thirrjes së kryebashkiakut Veliaj për të adoptuar një banesë, duke shënuar një nga operacionet më të suksesshme të rindërtimit të banesave para Vitit të Ri.
Report TV - Tërmeti/ Mjekët italianë në Lezhë: Do qëndrojmë derisa të kalojë situata emergjente
Report TV - Tërmeti/ Mjekët italianë në Lezhë: Do qëndrojmë derisa të kalojë situata emergjente
15 ore fa
Një staf mjekësh nga Italia kanë mbërritur në Lezhë në shërbim të banorëve të prekur nga tërmeti. Ambulanca dhe stafi i saj nga Firence e Italisë do të qëndrojnë në zonat rurale të Lezhës. Menazheri i transportit shëndetësor publik dhe i asistencës humanitare në zonën e Skandici në Itali thotë se së bashku me stafin e mjekëve do qëndrojmë në Lezhë deri në kalimin e situatës emergjente. "Kemi ardhur ketu për tju ardhur në ndihmë personave të prekur nga tërmeti.Do të operojmë kryesisht në zonat rurale të Lezhës aty ku dhe nevoja për sherbim shëndetësor ështëme e madhe.Do të qëndrojme ketu deri në kalimin e kesaj situate emergjente", tha Ermini Marco. Menaxher i transportit shëndetësor publik dhe asistencës humanitare në zonën e Skandici në Itali. Stafi i mjekëve Italian do të shërbejë si një qendër e levizshme shëndetësore në zonat ku janë vendosur çadra apo ka persona të sëmurë duke dhënë ndihmën e parë dhe siguruar medikamentet e nevojshme. Pjesë e këtij grupi është edhe Vat Marashi, mjeku shqiptar që jeton në Firencë i cili thotë se ata personma që kanë probleme të rënda do dërgohen jashtë vendit. “Do ndihmojmë me medikamente dhe vizita mjekësore personat e prekur nga tërmeti dhe nëse ka persona që kanë nevojë për shërbim më të specializuar do mundësojmë dërgimin e tyre në Toskana të Italisë.’ tha mjeku Vat Marashi. Kryetari i bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu thotë se lëvizja e tyre në zonat problematike është një ndihmë e madhe dhe mjaft impresionuese duke ju gjendur në nevoje njerzëve aty ku ata janë. “Në ndihmë ka ardhur një ekip me specialistë italianë që do lëvizë në zonat rurale ku janë vendosur edhe çadra. Si dhe do të kryejnë vizita edhe për banorët e prekur” tha Pjerin Ndreu, Kryetar i bashkisë Lezhë. Qendra shëndetësore e lëvizshme ka në përbërje 2 mjete dhe dy infermierë ndërsa është e pajisur me të gjitha aparaturat për dhënien e ndihmës mjekësore si dhe medikamentet bazë.
Report TV - Rama inspektime në Durrës, Basha takim me banorët e prekur nga tërmeti në Manëz
Report TV - Rama inspektime në Durrës, Basha takim me banorët e prekur nga tërmeti në Manëz
15 ore fa
Kur kanë kaluar dy javë nga tërmeti i 26-nëntorit, vijon mobilizimi për të kaluar këtë situatë të vështirë. Tërmeti i 26-nëntorit la pas 51 viktima dhe shkatërroi mijëra banesa e biznese. Ndërkohë kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ditën e sotme ka vizituar banorët e dëmtuar nga tërmeti në Manëz. Sipas Bashës këta banorë jetojnë në çadra dhe në kushte të mjerueshme. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, mëngjesin e sotëm ka vizituar banorët e dëmtuar nga tërmeti në Manëz. Sipas Bashës këta banorë jetojnë në çadra dhe në kushte të mjerueshme. Ndër të tjera kreu i PD, me anë të një reagimi shkruan se këto banorë ndjehen të diskriminuar pasi nuk u është siguruar strehimi njësoj si disa familjeve të tjera. Sipas Bashës zgjidhja është vlerësimi i shpejtë dhe marrja e parave për rikonstruksionin e shtëpive të dëmtuara. "Me dhjetra familje, fëmijë të mitur, të sëmurë e të moshuar jetojnë në kushte mizerabël në një kamp çadrash të mbytura në baltë në Manzë. Banesat e tyre u dëmtuan rëndë nga tërmeti duke i lënë në qiell të hapur. Shumë prej tyre u zhvendosën në çadra që nuk pengojnë dot shiun dhe të ftohtin.
Report TV - Spiropali: Opozita duhet të ulet në tryezën e rindërtimit, nuk synojmë përfitim politik
Report TV - Spiropali: Opozita duhet të ulet në tryezën e rindërtimit, nuk synojmë përfitim politik
15 ore fa
Në studion e lajmeve të Report Tv, ministrja e Shtetit, Elisa Spiropali, ka deklaruar se opozita shqiptare të ulet në tavolinë me mazhorancën dhe të japë opsionet e saj për sa i përket rindërtimit pas tërmetit të rënë më 26-nëntor. Sipas Spiropalit tashmë është koha që të bashkohen për këtë fatkeqësi që i ra Shqipërisë, pasi edhe shqiptarët u bashkuan duke u solidarizuar me të prekurit nga tërmeti. Ndër të tjera zëdhënësja e qeverisë ka thënë se mazhoranca nuk ka si synim që të përfitojë politikisht, por duhet që opsionet që opozita mund të ketë, të parashtrohen në tryezë dhe të punohet për një zgjidhje të përbashkët. " I kemi bërë thirrje edhe opozitës. Nuk duam të përfitojmë politikisht. Përkundrazi opozita përfiton që të japi opsionet e saj në tryezë. Kjo të jetë një përpjekje e përbashkët. Siç u bënë bashkë shqiptarët në këtë rast fatkeqësie, siç ishin kosovarët që erdhën të parët aty. Nuk kemi pse të mos e gjejmë fjalën me opozitën. Kjo është koha për tu bashkuar. Edhe shqiptarët besoj që presin për këtë. " tha Spiropali. Ndërkohë Spiropali ka folur edhe për hetimet e hapura për ndërtuesit dhe cilësinë e ndërtimeve në zonat më të prekura nga tëremti, duke thënë se Prokuroria duhet të bëjë punën e saj dhe përgjegjësit të mbajnë përgjegjësi. "Jo të gjitha ndërtimet sjellin rrezikshmëri. Jo vetëm fotografimi e hetimi. Prokuroria duhet të bëjë punën në mënyrë që të gjithë ata që kanë gisht ta mbajnë përgjegjësinë e tyre. Kur bëhet fjalë për rrezik jete nuk mund të luajmë me këtë. Por nuk mund ta përgjithësojmë. Falenderojmë edhe inxhinierët që kanë dalë në terren edhe për ata vullnetarisht." tha ndër të tjera Spiropali.
Report TV - Laç/ I vihet shiriti i kuq spitalit, pacientët transferohen në Lezhë!
Report TV - Laç/ I vihet shiriti i kuq spitalit, pacientët transferohen në Lezhë!
15 ore fa
Godina e spitalit të Laçit ka pësuar dëme nga tërmeti i 26 nëntorit, duke bërë që të vendoset shiriti i kuq, që tregon se objekti përbën rrezikshmëri dhe brenda tij nuk mund të qëndrojnë stafi apo pacientët. Pjesa më e madhe e personelit dhe të pacientëve janë transferuar në Spitalin e Lezhës gjatë ditës së djeshme. Në spitalin e Lezhës ndodhet edhe zëvendësministrja e Shëndetësisë, për të ndjekur nga afër procesin. Dëmtimet më të mëdha janë në pjesën tjetër të godinës së spitalit e cila ka qenë e amortizuar, tek pavionet, ku janë të shtruar pacientët të cilët janë transferuar në Lezhë.
Report TV - Ish-Guvernatori Fullani padit në Strasburg Këshillin Mbikëqyrës të BSH dhe Parlamentin
Report TV - Ish-Guvernatori Fullani padit në Strasburg Këshillin Mbikëqyrës të BSH dhe Parlamentin
15 ore fa
Ardian Fullani ish Guvernatori Bankës se Shqipërisë padit në Strasburg këshillin mbikëqyrës të Bankës dhe Parlamentin për shkarkimin. Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta mëson ekskluzivisht se padia është regjistruar dhe me 22 nëntor Strasburgu ka sjell pyetjet për Shqipërinë nëse janë respektuar procedurat ligjore. Pas shkarkimit Fullani fitoi në gjykatë edhe dëmshpërblim për 'shkarkimi të padrejte nga posti i guvernatorit'. Report Tv siguron pyetjet që Strasburgu i ka drejtuar qeverisë. Në ktë dokument që ka siguruar Report Tv thuhet se Fullani pretendon se për rastin e tij është shkelur neni 8 i Konventës, për shkak të dështimit të gjykatave vendase për ta rikthyer atë në detyrë dhe mos dhënien e dëmshpërblimit për dëmet e shkaktuara në reputacionin dhe nderin e tij. Tre pyetjet që Strasburgu i drejton qeverisë shqiptare: e para është se a mund të pretendojë Fullani se është viktimë e një shkelje të Konventës dhe të nenit 34, në lidhje me gjetjet e gjykatave vendëse ndaj tij. Pyetja e dytë nga Stasburgu është nëse i ka shteruar Fullani të gjitha mjetet juridike efektive siç kërkohen nga neni 35 1 i Konventës në lidhje me ankesën e tij për nenin 8? Ndërsa pyetja e tretë e shtuar nga Stasburgu është nëse ka patur një shkelje të nenit 8 1 të Konventës? "Pas fillimit të procedurës penale kundër aplikantit me akuzën e shpërdorimit të pushtetit, më 18 shtator 2014, Parlamenti shqiptar e largoi atë nga detyra si Guvernator i Bankës së Shqipërisë dhe një anëtar i Bordit Mbikëqyrës të tij. Më 23 dhjetor 2015, aplikanit përfundimisht u lirua nga akuza penale e ngritur ndaj tij. Pas lirimit, dhe pas veprimit të ankuesit për dëmet, më 12 korrik 2017, Gjykata Supreme e shpalli të paligjshëm largimin e tij nga detyra dhe vendosi që Banka e Shqipërisë t’i paguante kërkuesit pagat që do të merrte nga 18 shtatori 2014 deri në përfundimin e kushteve të tij, në nëntor 2018. Aplikanti u ankua se kishte shkelje të nenit 8 të Konventës, për shkak të dështimit të gjykatave vendase për ta rikthyer atë në detyrë dhe dhënien e tij dëmet jopasurore për dëmet e shkaktuara në reputacionin dhe nderin e tij.
Report TV - Shkodër, i bllokuar dhe i plagosur në greminë, pamje nga gjendja e efektivit të RENEA-s
Report TV - Shkodër, i bllokuar dhe i plagosur në greminë, pamje nga gjendja e efektivit të RENEA-s
15 ore fa
SHKODËR - Një efektiv i RENEA-s, forcave elitë të Policisë së Shtetit, ka rënë në greminë nga një lartësi e konsiderueshme në malin e Zorigjit, pranë Thethit, prej orës 08:00 të mëngjesit. Efektivi Bledar Beluli ishte ngjitur për alpinizëm por fatkeqësisht ka rënë në greminë duke pësuar dëmtime të mëdha thuajse në të gjithë trupin, në pjesën e legenit, brinjë, duar e këmbë. Kanë qenë banorët e zonës të cilët kanë shkuar të parët pranë efektivit duke zbritur në greminë për t'i dhënë ndihmën e parë, e fatmirësisht është edhe një doktor i Urgjencës së Shkodrës së bashku me një punonjës të policisë. Pranë tij kanë ndezur edhe zjarr për t'i siguruar ngrohtësi. Report Tv ka komunikuar me anë të një lidhje telefonike me njërin prej personave që ndodhet aktualisht pranë efektivit të RENEA-s. Pëllumb Guri thotë se efektivi Beluli ka rënë nga 200 metra lartësi dhe se gjendja e tij nuk është e mirë.Banori thotë se duhet ndërhyrje nga ajri për ta nxjerrë që aty, pasi ndodhen 5 orë larg çdo rruge të mundshme. Ndër të tjera, punonjësi i zonave të mbrojtura në Theth tregon se gjatë bisedave me efektivin e dëmtuar ka marrë vesh se ai kishte ngatërruar rrugën dhe kishte rrëshqitur në greminë në një moment kur ecte i vetëm në malet e Thethit. Drejt vendin të ngjarjes kanë shkuar forca të shumta të policisë. Ndërkohë që pritet edhe një ndërhyrje nga ajri.
Report TV - Anija italiane ngeci në Triport të Vlorës, nxirret nga Roja Bregdetare, flet kapiteni
Report TV - Anija italiane ngeci në Triport të Vlorës, nxirret nga Roja Bregdetare, flet kapiteni
15 ore fa
Një anije tip “Velier” ngeci në cekëtinë në Triport në Vlorë, por Roja Bregdetare, bashkë me Policinë Kuftitare, ka mundur që me anë të një vinçi të nxjerrin prej aty. Mjeti ishte me flamur italian dhe me ekuipazh një çift ukrainas dhe një rus, të cilët janë larguar për në vendin e tyre, duke lënë në anije vetëm kapitenin e anijes. Mësohet se shkak për incidentin është bërë mosorientimi i ekuipazhit çka bërë që në vend që të shkonin drejt portit të Vlorës, ata janë drejtuar gabimisht drejt Triportit. Raportohet se nuk ka dëme në njerëz apo materiale, ndërsa në një prononcim për Report Tv, kapiteni i anijes është shprehur se ata ishin para një jave nga Italia, por që për shkak të koordinatave të gabuara, janë orientuar gabim.
Report TV - Laç/ Spitali pësoi dëme nga tërmeti, ngrihet çadër - urgjencë
Report TV - Laç/ Spitali pësoi dëme nga tërmeti, ngrihet çadër - urgjencë
15 ore fa
Me vendosjen e shiritit të kuq në Spitalin e Laçit dhe deri në ndërhyrjen për të riparuar dëmet nga tërmeti i 26 nëntorit, jashtë ambienteve të spitalit është ngritur një çadër për të ofruar shërbimin e urgjencës. "Kemi evakuuar shumicën e shërbimeve në spitalin e Lacit, në Lezhë. Po ngrihen dy tenda mjekësore, kemi marrë disa nga godinat që po i përdorim në afërsi të spitalit të Laçit. Sot kemi një ambulancë që është duke kryer kontrolle në të gjithë banorët që ndodhen në çadra. Godina është nxjerrë për tu evakuuar deri në një rikonstruksion të pjesshëm apo në ndërhyrje në muraturë apo pjesë të tjera, pra nuk është për tu shembur. Më e rëndësishme është të ketë siguri për pacientët", shprehet Etjan Xhafaj - Përfaqësues i Komitetit Ndërministror për Emergjencat Civile, për Qarkun Lezhë.
Report TV - Dy javë pas tërmetit, rinis sot procesi mësimor edhe në zonat më të prekura
Report TV - Dy javë pas tërmetit, rinis sot procesi mësimor edhe në zonat më të prekura
15 ore fa
Dy javë pas tërmetit i 26 nëntorit që la pas 51 viktima, nxënësit dhe studentët sot do t'i rikthehen bankave të shkollës. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka njoftuar se sot do të rinisë procesi mësimor në zonat e prekura nga tërmeti në Tiranë, Durrës, Vorë dhe Kurbin. Ndërsa për sa u përket shkollave të tjera, që janë së paku 30 të tilla, Ministria e Arsimit bën me dije se janë marrë të gjitha masat e duhura për zhvendosjen e nxënësve në shkolla të tjera deri në një moment të dytë kur të krijohen kushtet për të zhvilluar procesin mësimor normalisht edhe në zonat më të prekura nga tërmeti. Procesi mësimor që u ndërpre për shkak të tërmetit të rënë më 26 nëntor, dhe sot ky proces do të rinisi edhe në dy qarqet më të prekura, atë të Durrësit dhe Tiranës. Ndërkohë të enjten e javës që lamë pas, rinisi mësimi në qarkun e Lezhës, ndërsa për qarkun e Durrësit, bashkinë Kurbin, Vorë dhe Tiranë, sipas ministrisë së Arsimit, mësimi do të nisë më 9 dhjetor, të hënën e sotme. Nga ana tjetër Rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni me anë të një urdhri të brendshëm njoftoi se procesi mësimor do të fillojë në datë 10 dhjetor. Ai shpjegoi, se vendimi është ndërmarrë pas informacionit nga administrata e UT, mbi sigurinë teknike të ambienteve në të cilat zhvillohet procesi mësimor. Universiteti i Mjekësisë dhe Universiteti i Politeknikut kanë shtyrë procesin mësimor edhe për javën e ardhshme. Sipas njoftimeve zyrtare të të dy universiteteve procesi mësimor është pezulluar deri më datën 13 dhjetor. Përsa i përket universiteteve, ministrja Shahini u shpreh se ato janë autonome dhe se kanë bërë verifikimet e tyre. Ndërsa për sa i përket Universitetit të Durrësit, ku ky qytet ishte një nga më të prekurit, mësimi do të rifillojë ditën e sotme. Në fillim të procesit mësimor do të mbahet edhe një konferencë në nder të 51 viktimave që shkaktoi tërmeti i 26-nëntorit, 24 prej të cilëve humbën jetën nën gërmadhat e godinave të shembura në Durrës.
Laç/ I vihet shiriti i kuq spitalit, pacientët transferohen në Lezhë! Vijon shërbimi në Urgjencë
Laç/ I vihet shiriti i kuq spitalit, pacientët transferohen në Lezhë! Vijon shërbimi në Urgjencë
15 ore fa
Godina e spitalit të Laçit ka pësuar dëme nga tërmeti i 26 nëntorit, duke bërë që të vendoset shiriti i kuq, që tregon se objekti përbën rrezikshmëri dhe brenda tij nuk mund të qëndrojnë stafi apo pacientët. Pjesa më e madhe e personelit dhe të pacientëve janë transferuar në Spitalin e Lezhës gjatë ditës së djeshme. Në spitalin e Lezhës ndodhet edhe zëvendësministrja e Shëndetësisë, për të ndjekur nga afër procesin. Mësohet se shërbimi në urgjencë do të ofrohet në spitalin e Laçit, pasi pjesa e Urgjencës nuk ka pësuar dëme. Dëmtimet më të mëdha janë në pjesën tjetër të godinës së spitalit e cila ka qenë e amortizuar, tek pavionet, ku janë të shtruar pacientët të cilët janë transferuar në Lezhë.
Report TV - Aksident me vdekje në Sarandë, këmbësori i pret rrugën makinës
Report TV - Aksident me vdekje në Sarandë, këmbësori i pret rrugën makinës
15 ore fa
SARANDË - Një person gjeti vdekjen në një aksident në rrugën nacionale Sarandë-Gjirokastër në vendin e quajtur Vrion. Kosta Kaçi rreth 75 vjeç ishte duke kaluar rrugën kur u përplas nga një ausomjet. Policia e mbërritur në vendin e ngjarjes ka nisur hetimet.
Report TV - Rama në Durrës, inxhinieri izraelit- banores: Duhet ta puthni banesën, ju ka mbrojtur!
Report TV - Rama në Durrës, inxhinieri izraelit- banores: Duhet ta puthni banesën, ju ka mbrojtur!
15 ore fa
Kreu i Qeverisë, Edi Rama ishte ditën e sotme në Durrës, ku pa nga afër, bashkë me inxhinierët që kanë ardhur nga Izraeli, disa godina të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Inxhinieri izraelit i ka treguar pajisjen kryeministrit Rama, me të cilët shikohet nëse pallatet kanë dëmtime me strukturën apo ka vetëm dëmtime me muret. Në një prej pallateve, kryeministri takuar banorët, ku inxhinieri izraelit ka theksuar se nuk ka asgjë shqetësuese me banesën e tyre, pasi ajo ka pësuar vetëm dëme materiale. Inxhinierët izraelitë kanë theksuar se edhe pse në pamje të parë një godinë mund të duket si e marrë fund, duhet të shihet struktura. Kryeministri Rama: Janë prishur mure, por struktura është shumë e qëndrueshme. Do të riparohen dëmet në mure. Inxhinieri izraelit: Kolonat janë të gjitha në rregull. Inxhinieri izraelit- banores: Jam me inxhinierët e mi këtu, pas kësaj katastrofe! Ju duhet ta puthni shtëpinë. Ju ka mbrojtur! Banorja: Isha vetëm atë natë, dhe dera ishte mbyllur dhe nuk u hap Inxhinieri izraelit: Të çarat nuk kanë problem, sepse struktura është shumë e fortë.
Report TV - Emisioni Shtypi i Ditës dhe Ju, gazetat dhe telefonatat 9 Dhjetor 2019
Report TV - Emisioni Shtypi i Ditës dhe Ju, gazetat dhe telefonatat 9 Dhjetor 2019
15 ore fa
Report TV - Emisioni Shtypi i Ditës dhe Ju, gazetat dhe telefonatat 9 Dhjetor 2019
Efektivi i RENEA-s bie në greminë, banori i zonës: Eshte i demtuar rëndë, nuk sjellin helikopter
Efektivi i RENEA-s bie në greminë, banori i zonës: Eshte i demtuar rëndë, nuk sjellin helikopter
15 ore fa
Report Tv ka komunikuar me anë të një lidhje telefonike me njërin prej personave që ndodhen aktualisht pranë efektivit të RENEA-s i cili u rrëzua mëngjesin e sotëm në një greminë në zonën e Thethit. Pëllumb Guri deklaroi për Report Tv, se efektivi i RENEA-s Bledar Beluli, ka rënë nga 200 metra lartësi dhe ka pësuar dëmtime të shumta, në pjesën e legenit, këmbëve, tek njëra dorë dhe tek brinjët. Sipas tij gjendja e efektivit të RENEA-s nuk është e mirë dhe duhet një ndërhyrje nga ajri për ta nxjerrë që aty, pasi ndodhen 5 orë larg çdo rruge të mundshme. Pëllumb Guri ndër të tjera ka deklaruar se për momentin në vendin e ngjarjes ndodhen rreth 10 persona mes tyre një efektiv i policisë dhe një doktor i emergjencës së Shkodrës. Ndër të tjera, punonjësi i zonave të mbrojtura në Theth tregon se gjatë bisedave me efektivin e dëmtuar ka marrë vesh se ai kishte ngatërruar rrugën dhe kishte rrëshqitur në greminë në një moment kur ecte i vetëm në malet e Thethit. "Gjendemi në një pjesë të alpeve të Shkodrës, në malet e Thethit. Bledari ka rënë prej 200 metrave, ka dëmtuar pjesën e legenit, të dorës, brinjët, është dëmtuar shumë rëndë. Unë jam punonjësi i zonave të mbrojtura në Theth, kam ardhur bashkë me disa banorë të zonës, ka ardhur një doktor i urgjencës së Shkodrës dhe një polic. Është terren super i vështirë. Deri tani kemi fol me gjithë ata njerëz. Na kanë thënë që do të sjellin helikopterin më pas na ka thënë se nuk ka për momentin. Jemi prej orës 8 të mëngjesit. " tha fillimisht Pëllumb Guri.
Report TV - U orientuan gabim, anija me flamur italian ngec në Triport të Vlorës
Report TV - U orientuan gabim, anija me flamur italian ngec në Triport të Vlorës
15 ore fa
Një anije tip “Velier” ka ngecur në cekëtinë në Triport në Vlorë, ndërsa Roja Bregdetare, po përpiqet për ta nxjerrë me vinç, pasi nuk mund të tërhiqet me anije sepse është shumë afër bregdetit. Mjeti ishte me flamur italian dhe me ekuipazh një çift ukrainas dhe një rus, të cilët janë larguar për në vendin e tyre, duke lënë në anije vetëm kapitenin e anijes. Mësohet se shkak për incidentin është bërë mosorientimi i ekuipazhit çka bërë që në vend që të shkonin drejt portit të Vlorës, ata janë drejtuar gabimisht drejt Triportit. Raportohet se nuk ka dëme në njerëz apo materiale.
Report TV - Rifillon mësimi, Veliaj te Shkolla Kosova: Më e mira është përpara
Report TV - Rifillon mësimi, Veliaj te Shkolla Kosova: Më e mira është përpara
15 ore fa
Tirana ka lënë pas ditët e vështira të tërmetit dhe i është rikthyer jetës normale. Në një kohë që rreth 1000 familje të prekura janë sistemuar në banesat e reja, falë bonusit të qirasë të Bashkisë së Tiranës, në të gjithë kryeqytetin ka filluar normalisht procesi mësimor, ndërkohë që stafi pedagogjik dhe psikologët kanë punuar me nxënësit për ta kaluar këtë moment. Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj ishte mëngjesin e sotëm në shkollën “Kosova”, ku theksoi se Tirana ka nisur rimëkëmbjen. “Sot është ndierë pak si dita e parë e shkollës, pas një shkëputje prej tërmetit dhe fazës së emergjencave. Rekomandimi i çdo psikologu në botë është se pas një fatkeqësie natyrore, sa më shpejt rifillon jeta normale, aq më shpejt rimëkëmbet një qytet. Pasi kemi mbyllur palestrat, që deri dje u përdorën si qendra emergjence, sot u janë rikthyer nxënësve. Shoh se përveç 1-2 mungesave për gripin e stinës, shumica dërrmuese e nxënësve ka ardhur në shkollë, ka filluar ora e parë dhe do të doja që kjo zile e orës së parë të ishte një zile kujtese se jeta vazhdon, se duhet të fokusohemi në rutinën tonë, në normalizimin e gjendjes në Tiranë”, theksoi Veliaj. Ai tha se edhe në ato pak shkolla në kryeqytet që nuk janë hapur ende, do të meremetohen gjer në fund të dhjetorit. “Sot do të vazhdojmë jo vetëm me riparimin në ato pak shkolla, ku jam i sigurt që ka ende nevojë per meremetime të vogla që duhet të bëhen. Do mundohemi që t’i mbarojmë deri në fund të dhjetorit, që më pas viti i ri të rifillojë edhe aty, por në mbi 90% të shkollave në Tiranë kemi nisur rregullisht mësimin dhe pastaj për shkollat e tjera do jemi gati për t’u hapur në janar”, tha ai.
Report TV - Basha takohet me banorët e prekur nga tërmeti në Manëz: Po lihen në kushte mizerabël
Report TV - Basha takohet me banorët e prekur nga tërmeti në Manëz: Po lihen në kushte mizerabël
15 ore fa
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, mëngjesin e sotëm ka vizituar banorët e dëmtuar nga tërmeti në Manëz. Sipas Bashës këta banorë jetojnë në çadra dhe në kushte të mjerueshme. Ndër të tjera kreu i PD, me anë të një reagimi shkruan se këto banorë ndjehen të diskriminuar pasi nuk u është siguruar strehimi njësoj si disa familjeve të tjera. Sipas Bashës zgjidhja është vlerësimi i shpejtë dhe marrja e parave për rikonstruksionin e shtëpive të dëmtuara. "Me dhjetra familje, fëmijë të mitur, të sëmurë e të moshuar jetojnë në kushte mizerabël në një kamp çadrash të mbytura në baltë në Manzë. Banesat e tyre u dëmtuan rëndë nga tërmeti duke i lënë në qiell të hapur. Shumë prej tyre u zhvendosën në çadra që nuk pengojnë dot shiun dhe të ftohtin. Përveçse në kushte të rënda, ata ndihen të fyer dhe të diskriminuar. Sipas tyre disa familje janë strehuar në kontenierë, ndërsa të tjerë me fëmijë disa muajsh dhe të sëmurë janë lënë në çadra, ku shiu dhe balta ka përmbytur dhe ato pak gjëra që kanë. Përveç braktisjes, këta banorë po përballen çdo ditë edhe me trajtim të diferencuar. Është kriminale të bësh dallime të tilla mes njerëzve të goditur njësoj e pa dallim nga tragjedia. Duhet urgjentisht që banorët që janë në kampin e llucës të strehohen në konteinerë ose në shtëpi me qira.
Report TV -  Mbi 100 studentë ndihmuan banorët e prekur nga tërmeti
Report TV - Mbi 100 studentë ndihmuan banorët e prekur nga tërmeti
15 ore fa
Tërmeti i 26 nëntorit, bëri bashkë të gjithë shqiptarët në përballimin e kësaj tragjedie. Që në momentin e parë, një grup i madh vullnetarësh, të organizuar apo në mënyrë individuale shkuan menjëherë në zonat e prekura nga tërmeti, duke ju ardhur në ndihmë banorëve.Blendi Çuçi në cilësinë e ministrit fuqiplotë për adresimin e pasojave të tërmetit të 26 nëntorit ka informuar se një pjesë nga grupi i madh i vullnetarëve në terren kanë qenë edhe studentë të Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës. “Menjëherë pas tërmetit të 26 nëntorit, një grup i madh vullnetarësh në mënyrë individuale ose të organizuar kanë qenë në terren në ndihmë të banorëve të prekur nga tërmeti, pjesë e tyre edhe studentë të Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës”, thotë Çuçi. Sipas tij, rreth 130 studentë shërbyen në Durrës, Manzë, Ishëm, Sukth, Kullë, Kurbin etj. “Ky angazhim është mesazhi më i mirë i rimëkëmbjes së shpejtë”, -shkruan ai.
Report TV -'Po të bashkojmë fuqitë, ne e ngremë Shqipërinë në këmbë', Rama publikon apelin e Erdogan
Report TV -'Po të bashkojmë fuqitë, ne e ngremë Shqipërinë në këmbë', Rama publikon apelin e Erdogan
Giorno fa
Kryeministri i vendit Edi Rama me anë të një statusi në rrjetet sociale ka shpërndarë fjalimin e presidentit turk, Erdogan ku shprehet se Turqia do të bëjë aq sa të mundet për të ndihmuar Shqipërinë pas pasojave të tërmetit. Në videon e publikuar nga Rama, Erdogan thotë mes tjerash: “Po të bashkojmë fuqitë, ne e ngremë Shqipërinë në këmbë”. Në këtë fjalim, Erdogan u referohet shqiptarëve si vëllezër, ndërsa thotë se dy vendet tona janë mike. “Konferenca Islamike ka 50 anëtarë. Ne po të kapemi dorë për dore, po të bashkojmë fuqitë, nuk ka rëndësi sasia, shumë apo pak, ne e ngremë Shqipërinë në këmbë. Kuptohet që dëshirat janë të mira. Por dëshirat po të mbeten vetëm fjalë fluturojnë. Mjalti po nuk hyri në gojë, nuk ëmbëlsohet goja. Ky mjaltë duhet ngrënë, ose ta ndajmë edhe me vëllezërit tanë këtë mjaltë. Ne këtë duhet të bëjmë, të ndajmë mjaltin së bashku. Bota Islamike është ajo që do ta hedhë hapin më të rëndësishëm. Ne si Turqi po punojmë, por e dimë që nuk është e mjaftueshme. Ne do punojmë, do të vazhdojmë. Zoti Kryeministër i ka dërguar letra dhe kërkesa shumë vendeve. Shpresojmë të marrin përgjigje pozitive këto kërkesa, sepse ne e kemi ndjerë dhimbjen e këtij tërmeti vite më parë në Turqi”, thotë mes të tjerash Erdogan.
Report TV -Veliaj Dhjetori do të jetë muaji i punësimit për të prekurit nga tërmeti
Report TV -Veliaj Dhjetori do të jetë muaji i punësimit për të prekurit nga tërmeti
Giorno fa
TIRANË- Kreu i Bashkisë Erion Veliaj u bëri thirrje të gjithë bizneseve që në prag të festave të fundvitit t’u ofrojnë mundësinë e punësimit të gjithë atyre të prekurve nga tërmeti. Duke folur gjatë takimit falënderues me të gjithë punonjësit socialë dhe vullnetarët për ndihmën e pakrahasueshme që dhanë në këto ditë të vështira, Veliaj theksoi se ky dhjetor do të jetë edhe një muaj punësimi. “Dua të thërrasim një konferencë të të gjithë bizneseve kryesore të Tiranës dhe ti themi, dhurata që ju do ti bëni këtij qyteti për Vit të Ri edhe për Krishtlindje është punësimi i “x” njerëzve. Pra ne duhet të japim tani edhe listën e njerëzve në fshat dhe në qytet që ju ra tavani, që u ra shtëpia, që e kanë shtëpinë e pabanueshme. Nëse ne arrijmë ta kthejmë këtë krizë në një oportunitet dhe në një mundësi do të jemi realisht fitimtarë”, tha Veliaj.
Qendra e Emergjencave: Jo të gjithë pallatet e pabanueshëm do të shemben
Qendra e Emergjencave: Jo të gjithë pallatet e pabanueshëm do të shemben
Giorno fa
LEZHË -Përfaqësues i Komitetit Ndërministror për Emergjencat Civile, për Qarkun Lezhë, Etjen Xhafaj ka bërë me dije bilancin aktual dhe verifikimet e bëra pas dëmtimeve të tërmetit të 26 Nëntorit. Sipas Xhafajt jo të gjitha pallatet që janë shpallur të pabanueshëm do të shemben, pasi do të ketë një proces të dytë rivlerësimi, gjatë të cilit do të mendohet edhe për ndonjë ndërhyrje të mundshme. Më pas Xhafaj shpjegon se procesi i verifikimit ka vijuar në terren me 6 grupe nga Kosova. Ndërkohë nesër do të ketë një trajnim dhe një rishpërndarje të re të grupeve të vlerësimit nga të treja bashkitë në territor. Gjithashtu është marrë një vendim i Këshillit Bashkiak Lezhë për të vijuar me bonusin e qirave për qytetarët e Lezhës. " Jemi këtu sot për të raportuar edhe njëherë ecurinë e ditës nga Qendra Operacionale e Shtabit të Emergjencave Civile në qarkun e Lezhës. Së pari, duam të tërheqim vëmendjen e të gjithë qytetarëve, të cilët janë duke lëvizur të gjithë pajisjet e tyre apo orenditë nga pallatet. Jo të gjithë pallatet të cilët janë përcaktuar si të pabanueshëm, do të shemben. Pra, do të ketë një proces të dytë rivlerësimi, gjatë të cilit do të vlerësohet edhe ndërhyrja e mundshme. Ka raste ku do të ndërhyhet strukturalisht, për gjithë të tjerat do të ketë një vendim specifik nga këshillat bashkiakë të të tre bashkive për të specifikuar atë që do të ndodhë. Dhe pastaj do të mundësohet edhe afrimi me këto godina i qytetarëve, të shoqëruar nga Policia dhe instancat e tjera ligjore dhe shtetërore për të mundësuar tërheqjen e orendive dhe mjeteve të tyre. Sot ka vijuar vlerësimi dhe ricertifikimi i sigurisë së godinave masive në terren me 6 grupe nga Kosova. Nesër do të ketë një trajnim dhe një rishpërndarje të re të grupeve të vlerësimit nga të treja bashkitë në territor. Gjithashtu është marrë një vendim i Këshillit Bashkiak Lezhë për të vijuar me bonusin e qerave për qytetarët e Lezhës. Nesër do të ketë mbledhje të Këshillave Bashkiakë, si nga Këshilli Bashkiak i bashkisë Kurbin ashtu dhe nga Këshilli Bashkiak i Mirditës për të marrë vendime në lidhje me këto. Gjithashtu, Këshilli Bashkiak i bashkisë Kurbin do të shqyrtojë edhe njëherë situatën në lidhje me pallatet e dëmtuara. Sa u përket institucioneve publike dhe shërbimeve, sot është bërë evakuimi i një pjese të spitalit të Laçit, në bashkinë Kurbin, në drejtim të spitalit të Lezhës. Kemi reaguar menjëherë duke shtuar shërbimet ambulatore dhe gjithashtu duke mbajtur të hapur në qytetin e Laçit shërbimet e emergjencës. Është shumë e rëndësishme që të kemi mirëkuptimin e qytetarëve dhe bashkëpunimin si me grupet e vlerësimit, ashtu edhe me ekipin tjetër të të gjithë ndihmës shtetërore dhe të Shtabit të Emergjencave Civile. Faleminderit!" tha ndër të tjera Etjen Xhafaj.
Report TV -Dhe dy ditë afat, ende asnjë kandidaturë për kreun e SPAK-ut
Report TV -Dhe dy ditë afat, ende asnjë kandidaturë për kreun e SPAK-ut
Giorno fa
Kur kanë mbetur edhe dy ditë që prokurorët anëtarë të Strukturës së Posaçme Anti-Korrupsion, e njohur ndryshe si SPAK të garojnë për të qenë në krye të këtij institucioni, pranë KLP-së ende nuk është paraqitur asnjë kandidaturë. Në mbledhjen e datës 25 Nëntor Këshilli i Lartë i Prokurorisë i cili miratoi edhe listën me emrat e 8 prokurorëve anëtarë të SPAK, caktoi që data 10 Dhjetor të jetë afati i fundit që garuesit të dorëzojnë aplikimet e tyre pranë këtij institucioni. Më pas Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të miratojë metodologjinë për përcaktimin e kandidatit fitues, ku prokurorët garues do t’i nënshtrohen një seance publike dëgjimore ku do të paraqesin edhe platformën e tyre. Një nga prioritetet që ka drejtuesi i SPAK, me marrjen e detyrës, pritet që të zgjedhë edhe drejtuesin e Byrosë Kombëtare të Hetimit, strukturë kjo e cila do të jetë e varur nga SPAK-u, në hetimin e dosjeve të bujshme, e kryesisht ato që kanë të bëjnë me vepra të rënda penale, si pjesë e grupit të strukturuar kriminal.
Mbyllen provat gjenerale, edhe pak orë na ndajnë nga rikthimi i festivalit të 11-të në Bunk'Art1
Mbyllen provat gjenerale, edhe pak orë na ndajnë nga rikthimi i festivalit të 11-të në Bunk'Art1
Giorno fa
TIRANË- Në “Bunk’Art1, i konceptuar si ambienti ideal për të rikrijuar atmosferën e Festivalit të 11-të, përgatitjet për tri netët e shfaqjes, nuk kanë të reshtur, duke startuar në provat gjenerale. Protagonistët e organizatorët shfaqin entuziazmin dhe dëshirën për t’i rijetuar si dikur ato tri netët magjike që mbushën me shpresa dhe ëndrra lirie kryeqytetin dhe rininë e vendit. Ndërsa festivali do të ristartojë, duke nisur nga kjo e hënë, në datat 9, 10 dhe 11 dhjetor, skenografia, siç e pati bërë në vitin 1972 Edi Hila është gati.
Report TV - Shpëtoi jetë në Durrës - Si stërvitet heroi me katër putra
Report TV - Shpëtoi jetë në Durrës - Si stërvitet heroi me katër putra
Giorno fa
Tërmeti i 26 nëntorit na njohur me heronj të heshtur, me të cilët u prezantuam në një moment të vështirë, por që nisëm t'i donim dhe t'u ishim shumë mirënjohës. Një prej tyre ishte edhe 'Brandi', qeni policor që zbuloi njerëz nën rrënojat e tërmetit.
Report TV -Mashtrim miliona lekë me TVSH në, ekstradohet nga Danimarka greku
Report TV -Mashtrim miliona lekë me TVSH në, ekstradohet nga Danimarka greku
Giorno fa
Ekstradohet nga Danimarka drejt vendit tonë, një 46 vjeçar grek, për të cilin Gjykata e Shkodrës ka caktuar masën “Arrest me burg” në mungesë për disa vepra penale, si “krijim i skemave mashtruese lidhur me tatimin mbi vlerën e shtuar kryer në bashkëpunim”, “fshehje e të ardhurave“, “mospagim i taksave dhe tatimeve” dhe “falsifikim i dokumenteve”. Bëhet fjalë për Dimitrios Thomoglou, administrator i kompanisë “General Impex”, i cili nga mospagimi i taksave i shkaktoi miliona lekë dëme shtetit shqiptar. Ndërkohë, në qershor të këtij viti, Policia e Shkodrës arrestoi bashkëpunëtorin e tij, 39-vjeçarin nga Tirana, Kreshnik Mustafaraj, pronar i një firme tregtimi të miellit, person ky i cili kishte blerë firmën tek greku. Kurse për noterin me inicialet GJ.K., të dyshuar si të përfshirë në këtë skemë mashtrimi, më herët është caktuar masa e pezullimit të ushtrimit të detyrës, si dhe “detyrim paraqitje” për Afrim Bicin, administrator i një tjetër subjekti që ka fshehur të ardhurat.
Report TV -Greqia hap hetim për vrasjen e ekstremistit minoritar Kacifas në Bularat
Report TV -Greqia hap hetim për vrasjen e ekstremistit minoritar Kacifas në Bularat
Giorno fa
Greqia ka hapur hetim për vrasjen e ekstremistit minoritar Kostandin Kacifa në 28 Tetor të vitit kaluar në fshatin Bularat të Gjirokastrës. Sipas medieve greke, prokuroria e vendit fqinj do të kërkojë informacion dhe të dhëna nga drejtësia shqiptare mbi detajet e operacionit. Gjithmonë sipas medieve greke ende nuk është vërtetuar se Kacifas është vrarë nga Forcat Speciale shqiptare. Hetimi është hapur me akuzën se vrasja ka qenë e qëllimshme dhe në bashkëpunim, ndërsa do të thirren ekspertët grekë të mjekësisë ligjore. Grekët justifikohen për nisjen e hetimeve duke theksuar se autoritetet shqiptare nuk po u përgjigjen kërkesave të vazhdueshme të familjes Kacifas mbi rrethanat e vdekjes së 35-vjeçarit. Prokurori grek e ka nisur punën me marrjen e dëshmive nga familjarët e minoritetit grek dhe mjekut ligjor. Hetuesi do të kërkojë nga autoritetet shqiptare detaje të policëve të përfshirë në operacion.
Dita e Rinisë, Basha: Nderim përjetë heronjve të 8 Dhjetorit dhe Azem Hajdarit
Dita e Rinisë, Basha: Nderim përjetë heronjve të 8 Dhjetorit dhe Azem Hajdarit
Giorno fa
Lideri demokrat Lulzim Basha, në ditën e Rinisë ka përkujtuar lëvizjen e 8 Dhjetorit 1990 me në krye Azem Hajdarin, ndërsa ka falenderuar të gjithë të rinjtë që kanë kontribuar përgjatë këtyre ditëve në ndihmë të të prekurve nga tërmeti. Basha thotë se dhimbja e banorëve të cilët shteti i ka harruar është zbutur nga të rinjtë që i vijnë në ndihmë. "Ky 8 dhjetor, Dita e Rinisë na bën krenarë për rininë tonë. 29 vite më parë të rinjtë u ngritën të parët në Lëvizjen e Dhjetorit që solli demokracinë; sot pas tragjedisë që goditi vendin, të rinjtë ishin të parët që u erdhën në ndihmë njerëzve dhe të parët që nisën mbledhjen dhe shpërndarjen e ndihmave. Këtë 8 dhjetor shpreh mirënjohjen time të thellë për të gjithë të rinjtë që në këto ditë sprovash dhe dhimbjesh u shndërruan në shpresë dhe forcë për çdo shqiptar. Edhe dita e sotme i gjeti të rinjtë duke ndihmuar qindra familje të dëmtuara nga tërmeti në zonën e Kurbinit. Dhimbja e këtyre banorëve të cilët shteti i ka harruar dhe braktisur, është zbutur nga të rinjtë që u vijnë në ndihmë duke vendosur gjithcka në dispozicion të të dëmtuarve. Kjo tragjedi zhveshi nga propaganda gjendjen e vërtetë të vendit, të Shqipërisë së varfër, të vjedhur dhe abuzuar. Por sot ky angazhim dhe solidaritet i të rinjve është drita e shpresës që po ndriçon Shqipërinë, është frymëzimi ynë që ta kalojmë si një familje e madhe këtë situatë të rëndë sot e ta nxjerrim së shpejti Shqipërinë nga mjerimi, ta çlirojmë nga kthetrat e korrupsionit që nuk kursen as jetën e qytetarëve e ta bëjmë realitet thirrjen dhe destinin që të rinjtë nisën 29 vjet më parë, Shqipërinë si gjithë Europa. Nderim përjetë heronjve të 8 dhjetorit 1990 me në krye Azem Hajdarin që u ngritën mbi frikën dhe me kurajo e vizion diktuan rënien e diktaturës dhe lindjen e demokracisë shqiptare. Mirënjohje për çdo të ri që në këto ditë te errëta për vendin, ka ndezur dritën e shpresës dhe solidaritetit kombëtar. Zoti e bekoftë rininë shqiptare dhe Zoti e bekoftë Shqipërinë!", shkruan Basha.
Report TV - Emisioni Shtypi i Ditës dhe Ju, gazetat dhe telefonatat 8 Dhjetor 2019
Report TV - Emisioni Shtypi i Ditës dhe Ju, gazetat dhe telefonatat 8 Dhjetor 2019
Giorno fa
Report TV - Emisioni Shtypi i Ditës dhe Ju, gazetat dhe telefonatat 8 Dhjetor 2019
Report TV -39 godina të shembura! Ekspertët ua çojnë banorëve aktet e konstatimeve në hotele
Report TV -39 godina të shembura! Ekspertët ua çojnë banorëve aktet e konstatimeve në hotele
Giorno fa
Zyra e Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore raporton se deri tani janë 39 objekte të shembura në Durrës dhe në Krujë, gjithashtu ka bërë edhe një bilanc të banesave të inspektuara në terren. Sipas Zyrës së Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore janë 4200 banorë që janë të akomoduar në hotele dhe po u dorëzohen nga ekspertët akt-konstatimet e objekteve për shtëpi dhe apartamente të cilat janë të banueshme. "Banorët nuk vijnë në institucione për të mësuar mbi rezultatin e akt-konstatimit, por shkojnë vetë ekspertët në hotelet ku janë akomoduar" thuhet në raport.
Report TV - Konferenca e investitorëve myslimanë, Rama takohet në Turqi me Recep Tayip Erdogan
Report TV - Konferenca e investitorëve myslimanë, Rama takohet në Turqi me Recep Tayip Erdogan
Giorno fa
Rama u takua me presidentin e Turqisë Recep Tayip Erdogan. Turqia ishte ndër vendet e para që ofroi ndihmë për Shqipërinë në orët pas tërmetit. Presidenti turk Erdogan tha se shteti turk do të ndërtojnë 500 banesa për familjet të cilat tërmeti i la në qiell të hapur. Vetë kreu i qeverisë ka deklaruar se është në komunikim me agjencinë shtetërore të strehimit të Turqisë që premtimi i Erdogan për 500 shtëpi të fillojë të realizohet aty ku është dhe blloku më kompakt dhe hapësira më e mundshme për të vepruar tani është Laçi.
REPORT TV, VERI JUG - XHEVRIJE SEFERAJ, VAQARRI PAS TËRMETIT
REPORT TV, VERI JUG - XHEVRIJE SEFERAJ, VAQARRI PAS TËRMETIT
2 giorni fa
Tërmeti tragjik i 26 nëntorit la gjurmë të hidhura në të gjithë vendin, por fill pas tij, njerëzit i janë kthyer sërish punës dhe ligjeve të tjera të jetës. Ndiqni nga afër reportazhin e realizuar në njësinë administrative të Vaqarrit, Bashkia e Tiranës, ku tërmeti preku mbi 300 shtëpi dhe objekte, 50 prej të cilave u klasifikuan të pabanueshme. Ndalesë në fshatin Lalm, aty ku nuk ka asnjë të larguar nga fshati dhe qëndrim në banesën e familjes Seferaj. Pas tërmetit, të zotët e shtëpisë përpiqen ta lenë pas ngjarjen e hidhur dhe i janë rikthyer sërish punës. Zotëria me punë në Tiranë ndërsa zonja e tij, Xhevrija, kopshtare dhe blegtore shumë e mirë e familjes. Sipas saj, jeta vazhdon dhe kërkon sërish të njejtin përkushtim si më parë. Emisionin "Veri Jug" me moderator Agim Pipën mund ta ndiqni çdo të dielë në orën 14:30 në ekranin e Report Tv
Report TV - Rama në konferencën e investitorëve myslimanë:Kërkoj dritën në sytë tuaj
Report TV - Rama në konferencën e investitorëve myslimanë:Kërkoj dritën në sytë tuaj
Giorno fa
TURQI- Në një fjalim sa miqësor aq edhe zyrtar me qëllim për të përcjellë mesazhin e duhur përballë investitorëve turq në Stamboll, kryeministri Edi Rama ka kërkuar ndihmë për të përballuar dëmet e pallogaritshme nga tërmeti i 26 Nëntorit. Përmes fjalës së tij Rama falënderoi presidentin e Turqisë Recep Tayip Erdogan pas deklaratës së do të ndërtojë 500 banesa për personat që kanë ngelur pa strehë pas tërmetit. Rama tha se pallatet e dëmtuara në Durrës kalojnë nga dhjetë familje për secilin dhe për pasojë ndërtimi i banesave të tyre kërkon një kosto të madhe financiare, që siç tha ai, janë njerëzisht të papërballueshme pa ndihma nga miqtë dhe solidariteti mbarëkombëtar nuk është i mjaftueshëm. Duke cituar fjalë të urta nga njerëz të mençur të botës islame, Rama e quajti Turqinë një mik të çmuar në këto ditë të vështira për Shqipërinë, ndërsa u shpreh se katrastrofa që po kalojmë duhet të kthehet në forcë dhe dhimbja në frymëzim. "Dua të besoj se edhe me ndihmën tuaj do arrijmë të bëjmë për Durrësin atë që Turqia bëri për Izmirin", tha Rama. Më herët Rama u takua me presidentin e Turqisë Recep Tayip Erdogan. Turqia ishte ndër vendet e para që ofroi ndihmë për Shqipërinë në orët pas tërmetit. Presidenti turk Erdogan tha se shteti turk do të ndërtojnë 500 banesa për familjet të cilat tërmeti i la në qiell të hapur.
Report TV - Korça ndez dritat e festave, qytetarë dhe turistë pushtojnë qytetin
Report TV - Korça ndez dritat e festave, qytetarë dhe turistë pushtojnë qytetin
Giorno fa
Mbrëmjen e së shtunës Korça çeli 'Festivalin e Dritave' duke përcjellë tek qytetarët edhe turistët atmosferën e bukur të festave të fundvitit. Pas numërimit mbrapsht nën zërin e fëmijëve dhe pjesëmarrësve u ndezën njëkohësisht të gjitha dritat e qytetit për të çelur kështu pragun e festave të fundvitit. Turistë vendas e të huaj, qytetarë edhe fëmijë përjetuan një mbrëmje ndryshe. Atmosfera i ka dhënë qytetit një tjetër dimension mes magjisë se dritave dhe ngjyrave. Kryetari i Bashkisë Sotiraq Filo ka shprehur solidarizimin e qytetarëve të Korçës dhe institucioneve ku përmes një koncerti bamirësie në sheshin e pazarit të vjetër fondet e mbledhura do të shkojnë për familjet e prekura nga tërmeti. Ndërkohë që një kalendar i pasur aktivitetesh do e shoqërojë Korçën përgjatë gjithë muajit të festave duke synuar që serish Parisi i vogël të mbetet epiqendra për turistët
Report TV -Veliaj:Sot u mbyll palestra e fundit! Jo më zi, qendra rinore te 3 lagjet për të prekurit
Report TV -Veliaj:Sot u mbyll palestra e fundit! Jo më zi, qendra rinore te 3 lagjet për të prekurit
Giorno fa
TIRANE-Kryetari i bashkisë së kryeqytetit Erion Veliaj ka prezantuar sot Strategjinë Vendore për Rininë 2019-2023 në bashkëpunim me Kongresin Rinor në kuadër të 8 Dhjetorit. Veliaj vlerësoi aktivizimin e të rinjve vullnetarë në momentin e vështirë pas tërmetit tragjik, ndërsa njoftoi se sot është mbyllur edhe palestra e fundit e emergjencës te shkolla 9-vjeçare 'Betim Muço' ku ishin strehuar të prekurit. Ai kërkoi që të rikthehet jeta normale duke besuar te impulsi që do i japë që nesër rifillimi i shkollës. Kryebashkiaku theksoi se në tre lagjet e reja që janë planifikuar në Tiranë për të prekurit nga tërmeti do të ndërtohen qendra rinore, komunitare, etj. "Tani duhet të kemi një moment rimëkëmbje, jo vetëm me ndërtesa, por e jetës normale, aktiviteteve të fundvitit. Kombet që ngrihen shpejt janë me të ardhme. Ne nuk jemi viktima. Kanë qenë djem dhe vajza të këtij qyteti që kanë dhe po ndihmojnë kanë dashamirësinë dhe respektin tonë. Me këtë emergjencë, cdo krizë është edhe një mundësi për t'i bërë gjërat më mirë dhe për të mësuar nga e kaluara. Sot është një ditë e rëndësishme për Tiranën, kemi mbyllur edhe qendrën e fundit të emergjencës te 'Betim Muço', por jo se ka mbaruar emergjenca.Nuk mund të vijojmë të jetojmë tërë kohën në rrethim, luftë dhe zi. Mendoj se duhet ti kthehemi rutinës tani dhe në këmbë. Jam i lumtur që filluan kopshtet dhe çerdhet këtë javë dhe që rinis shkolla nesër. Jemi një shoqëri dramatike që na kap paniku. Ka shumë problem nëse histeria dhe drama kaplon shkollat. U kërkoj rikthimin në normalitet nesër. Inxhinierët kanë parë shkollat, te ato që kanë probleme e kemi marrë vendimin. 4 shkolla do i ribënim, tërmeti e rikonfirmoi se nuk mbajnë më. Te 'Sami Frashëri' do të bëjmë disa meremetime dhe lyerje. Planin që miratojmë sot për përfshirjen në komunitet ta aplikojmë. Po filloi jeta pa panik nesër kemi hequr një pjesë të madhe të ngarkesës. Kur pashë që filloi në normalitet me bebet. Disa nga mësuesit vendosin kujën para se të kuptojnë. Po i ngatërruam rolet jemi shoqëri disfunksionale.
Report TV - Rama në konferencën e investitorëve myslimanë:Kërkoj dritën në sytë tuaj
Report TV - Rama në konferencën e investitorëve myslimanë:Kërkoj dritën në sytë tuaj
Giorno fa
TURQI- Në një fjalim sa miqësor aq edhe zyrtar me qëllim për të përcjellë mesazhin e duhur përballë investitorëve turq në Stamboll, kryeministri Edi Rama ka kërkuar ndihmë për të përballuar dëmet e pallogaritshme nga tërmeti i 26 Nëntorit. Përmes fjalës së tij Rama falënderoi presidentin e Turqisë Recep Tayip Erdogan pas deklaratës së do të ndërtojë 500 banesa për personat që kanë ngelur pa strehë pas tërmetit. Rama tha se pallatet e dëmtuara në Durrës kalojnë nga dhjetë familje për secilin dhe për pasojë ndërtimi i banesave të tyre kërkon një kosto të madhe financiare, që siç tha ai, janë njerëzisht të papërballueshme pa ndihma nga miqtë dhe solidariteti mbarëkombëtar nuk është i mjaftueshëm. Duke cituar fjalë të urta nga njerëz të mençur të botës islame, Rama e quajti Turqinë një mik të çmuar në këto ditë të vështira për Shqipërinë, ndërsa u shpreh se katrastrofa që po kalojmë duhet të kthehet në forcë dhe dhimbja në frymëzim.Më herët Rama u takua me presidentin e Turqisë Recep Tayip Erdogan. Turqia ishte ndër vendet e para që ofroi ndihmë për Shqipërinë në orët pas tërmetit. Presidenti turk Erdogan tha se shteti turk do të ndërtojnë 500 banesa për familjet të cilat tërmeti i la në qiell të hapur. Vetë kreu i qeverisë ka deklaruar se është në komunikim me agjencinë shtetërore të strehimit të Turqisë që premtimi i Erdogan për 500 shtëpi të fillojë të realizohet aty ku është dhe blloku më kompakt dhe hapësira më e mundshme për të vepruar tani është Laçi.
Report TV - Korça ndez dritat e festave, qytetarë dhe turistë pushtojnë qytetin
Report TV - Korça ndez dritat e festave, qytetarë dhe turistë pushtojnë qytetin
Giorno fa
Mbrëmjen e së shtunës Korça çeli 'Festivalin e Dritave' duke përcjellë tek qytetarët edhe turistët atmosferën e bukur të festave të fundvitit. Pas numërimit mbrapsht nën zërin e fëmijëve dhe pjesëmarrësve u ndezën njëkohësisht të gjitha dritat e qytetit për të çelur kështu pragun e festave të fundvitit. Turistë vendas e të huaj, qytetarë edhe fëmijë përjetuan një mbrëmje ndryshe. Atmosfera i ka dhënë qytetit një tjetër dimension mes magjisë se dritave dhe ngjyrave. Kryetari i Bashkisë Sotiraq Filo ka shprehur solidarizimin e qytetarëve të Korçës dhe institucioneve ku përmes një koncerti bamirësie në sheshin e pazarit të vjetër fondet e mbledhura do të shkojnë për familjet e prekura nga tërmeti. Ndërkohë që një kalendar i pasur aktivitetesh do e shoqërojë Korçën përgjatë gjithë muajit të festave duke synuar që serish Parisi i vogël të mbetet epiqendra për turistët
Laç, 30 banorë ende në çadër: Shteti s'ka ardhur! Famullitari: Kemi frikë ta bëjmë meshën brenda
Laç, 30 banorë ende në çadër: Shteti s'ka ardhur! Famullitari: Kemi frikë ta bëjmë meshën brenda
Giorno fa
Dhjetëra banorë të Laçit të ngelur të pastrehë nga tërmeti i 26 nëntorit, vijojnë ta kalojnë natën në një çadër të vendosur pranë ambieteve të kishës katolike nga një grup vullnetarësh. Ata thonë se qëndrimi në çadër është mjaft i vështirë në këto ditë të ftohta, duke shtuar se ndjehen të braktisur nga autoritet shtetërore. 'Jemi të sëmurë, dy prindërit e kalamajve. Në çadër rrimë, nuk kemi ku të rrimë, ndihma nuk kemi marrë, nuk e dimë nga i kanë çuar". "Jemi dy javë jashtë, na ka ndihmuar kisha me rroba dhe të tëra. Për ndihma nuk ka ardhur asnjë të na shohë" thanë ata. Këta qytetarë ushqehen pranë kishës katolike, ndërsa ju janë siguruar ndihma të vazhdueshme falë sensibilizimit të vullnetarëve që kanë marrë përsipër përkujdesjen ndaj tyre. "Këtu janë 60 persona, 30 banorë flenë këtu, u shërbejmë nga mëngjesi në darkë" tha Elton Laska, vullnetar.Dëmtime nga tërmeti ka pësuar edhe kisha e "Shën Mhillit" në Laç. Muret kanë pësuar shkarje në disa vende dhe celebrimi ritualeve fetare shihet mjaft i frikshëm. "Shihen edhe dallohen edhe këtu, në fund të kishës, në anën tjetër dhe bazamentin e kishës janë kryesoret. Unë besoj se nuk është vetëm frika ime, por pak e frikshme është me celebruar meshën brenda" tha Ndue Toplana, famullitar i Kishës së "Shën Mhillit". Tërmeti ka lënë pa strehë qindra banor në Bashkinë e Kurbinit, një pjesë e të cilëve flenë në çadra apo dhe makina prej gati 2 javësh.
Report TV - E dëmtoi tërmeti, shembet godina e parë në Qytet Studenti
Report TV - E dëmtoi tërmeti, shembet godina e parë në Qytet Studenti
Giorno fa
Shembet në Qytet Studenti godina nr. 15 e cila banohej nga familjarë prej shumë vitesh dhe jo studentë, ndërsa tërmeti i 26 Nëntorit e nxori të pabanueshme si pasojë e dëmeve të shumta. Pasi familjarët, 220 persona nxorën të gjitha orenditë jashtë, fadroma nisi shembjen e godinës. Fillimisht u planifikua shembja me eksploziv, por pas një vlerësimi të dytë u ndryshua. Shembja totale pritet që të zgjasë, pasi po bëhet me mjete të rënda. 220 personat që banonin në këtë godinë kanë përfituar nga bonusi i qirasë duke u zhvendosur në ambiente të tjera. Ndërkohë që në Qytet Studenti do të shemben edhe dy godina të tjera, nr. 18 dhe nr. 19, të cilat kanë pësuar dëmtime në strukturë.
Iu vu shiriti pas tërmetit të 26 Nëntorit, Kalaja e Krujës hap dyert për vizitorët
Iu vu shiriti pas tërmetit të 26 Nëntorit, Kalaja e Krujës hap dyert për vizitorët
Giorno fa
KRUJE- Pas dëmeve nga tërmeti i 26 Nëntorit, Kruja ka rihapur dyer e Kalasë dhe Muzeumeve, atij Kombëtar dhe atij Etnografik. Pas verifikimit nga ekspertët zviceranë dyert e tyre janë hapur për të pritur sërish vizitorët. Pak ditë pas tërmetit, Kalasë së Krujës iu vu shiriti i sigurisë dhe dhe u evakuzan bizneset dhe katër familje në zonën e rrezikut deri me marrjen e vendimit se çfarë do të bëhet me shkëmbin dhe kullën, e cila ndër shekuj është rikonstruktuar disa herë pas dëmeve të shkaktuara nga tërmetet në Shqipëri. Kulla e Kalasë së Krujës ose siç quhet ndryshe Kulla e Sahatit është ndërtuar në shekullin e 12, ku shërbente si kullë vrojtimi. Ndër shekuj Kulla ka pësuar dëmtime të rënda si pasojë e tërmeteve. Pjesa e sipërme e saj i është nënshtruar një rikonstruksioni në shekullin e 17 pasi u shemb si pasojë e një tërmeti. Gjithashtu kjo kullë iu nënshtrua një rikonstruksioni tjetër në vitin 1981 kur u dëmtua nga tërmeti apokaliptik që shkaktoi dëme të pallogaritshme kryesisht në zonën e Lezhës dhe Shkodrës, në 1979. Madje në një nga filmat shqiptar të kohës së monizmit, "Gjurmë në kaltërsi" në një fragment shihet Kalaja e Krujës dhe kulla duket e përgjysmuar.
Report TV -Veliaj:Sot u mbyll palestra e fundit! Jo më zi, qendra rinore te 3 lagjet për të prekurit
Report TV -Veliaj:Sot u mbyll palestra e fundit! Jo më zi, qendra rinore te 3 lagjet për të prekurit
Giorno fa
TIRANE-Kryetari i bashkisë së kryeqytetit Erion Veliaj ka prezantuar sot Strategjinë Vendore për Rininë 2019-2023 në bashkëpunim me Kongresin Rinor në kuadër të 8 Dhjetorit. Veliaj vlerësoi aktivizimin e të rinjve vullnetarë në momentin e vështirë pas tërmetit tragjik, ndërsa njoftoi se sot është mbyllur edhe palestra e fundit e emergjencës te shkolla 9-vjeçare 'Betim Muço' ku ishin strehuar të prekurit. Ai kërkoi që të rikthehet jeta normale duke besuar te impulsi që do i japë që nesër rifillimi i shkollës. Kryebashkiaku theksoi se në tre lagjet e reja që janë planifikuar në Tiranë për të prekurit nga tërmeti do të ndërtohen qendra rinore, komunitare, etj. "Tani duhet të kemi një moment rimëkëmbje, jo vetëm me ndërtesa, por e jetës normale, aktiviteteve të fundvitit. Kombet që ngrihen shpejt janë me të ardhme. Ne nuk jemi viktima. Kanë qenë djem dhe vajza të këtij qyteti që kanë dhe po ndihmojnë kanë dashamirësinë dhe respektin tonë. Me këtë emergjencë, cdo krizë është edhe një mundësi për t'i bërë gjërat më mirë dhe për të mësuar nga e kaluara. Sot është një ditë e rëndësishme për Tiranën, kemi mbyllur edhe qendrën e fundit të emergjencës te 'Betim Muço', por jo se ka mbaruar emergjenca.Nuk mund të vijojmë të jetojmë tërë kohën në rrethim, luftë dhe zi. Mendoj se duhet ti kthehemi rutinës tani dhe në këmbë. Jam i lumtur që filluan kopshtet dhe çerdhet këtë javë dhe që rinis shkolla nesër. Jemi një shoqëri dramatike që na kap paniku. Ka shumë problem nëse histeria dhe drama kaplon shkollat. U kërkoj rikthimin në normalitet nesër. Inxhinierët kanë parë shkollat, te ato që kanë probleme e kemi marrë vendimin. 4 shkolla do i ribënim, tërmeti e rikonfirmoi se nuk mbajnë më. Te 'Sami Frashëri' do të bëjmë disa meremetime dhe lyerje. Planin që miratojmë sot për përfshirjen në komunitet ta aplikojmë. Po filloi jeta pa panik nesër kemi hequr një pjesë të madhe të ngarkesës. Kur pashë që filloi në normalitet me bebet. Disa nga mësuesit vendosin kujën para se të kuptojnë. Po i ngatërruam rolet jemi shoqëri disfunksionale.
Report TV - Sot shembet me eksploziv një tjetër pallat Durrës, u shkatërrua nga tërmeti
Report TV - Sot shembet me eksploziv një tjetër pallat Durrës, u shkatërrua nga tërmeti
Giorno fa
Do të vijojë edhe ditën e sotme shembja me eksploziv, shpërthim të kontrolluar e ndërtesave që janë shkatërruar nga tërmeti, të vlerësuara nga ekspertët si të pabanueshme. Sot në orë 13:00 pritet që të shembet pallati 5-katësh në zonën e Durrësit nga IKMT-ja. Në ditët e fundit janë shembur disa banesa me shpërthim të kontrolluar në qytetin bregdetar, ndërsa do të vijojnë edhe në Tiranë te godinat që janë shpallur të pabanueshme.
Report TV - 8 Dhjetori/ Anuloi tubimin, Meta mesazh të rinjve: Merrni në dorë fatet e atdheut
Report TV - 8 Dhjetori/ Anuloi tubimin, Meta mesazh të rinjve: Merrni në dorë fatet e atdheut
Giorno fa
TIRANE- 8 Dhjetorin, ditën e Rinisë e kishte parashikuar si ditën kur do të zbriste në shesh për të kërkuar një Referendum popullor për ndryshimin e Kushtetutës, por tërmeti i 26 Nëntori përveç të tjerave ka ndryshuar edhe anxhendën politike të presidentit Ilir Meta. Pak ditë më parë ai anuloi këtë tubim për një datë tjetër të papërcaktuar, ndërsa sot e ka nisur ditën me një mesazh për të gjithë të rinjtë që janë angazhuar vullnetarisht përgjatë këtyre ditëve për të prekurit nga tërmeti i 26 Nëntorit. Ai thotë se ashtu si 29 vite më parë (sjell në vëmendje lëvizjen e Azem Hajdarit dhe studentëve të dhjetorit 1990), të rinjtë dhe të rejat të marrin në dorë fatet e atdheut për ta udhëhequr proceset demokratike për ndërtimin e një ardhmje të sigurtë dhe europianizmit të plotë të Shqipërisë. Me mijëra të reja e të rinj shqiptarë, të organizuar vullnetarisht brenda e jashtë vendit që në momentet e para të tërmetit tragjik të 26 nëntorit, po udhëheqin kauzën e solidaritetit për banorët e prekur rëndë nga kjo fatkeqësi natyrore e pabesë që goditi vendin. Përpjekjet e tyre të palodhura për mbledhjen e ndihmave materiale, fondeve dhe shërbimeve që po i ofrojnë komunitetit ditë-natë, janë sa emocionuese, po aq frymëzuese, dhe shembulli më konkret i Shqipërisë njerëzore për të cilën kemi nevojë më shumë se kurrë. Ndaj sot me rastin e 8 Dhjetorit, Ditës së Rinisë, dua të falënderoj me mirënjohje të thellë, emër për emër, çdo vajzë e djalë, që shërben si vullnetar në shërbim të komunitetit.
Tërmeti/ Konferenca e investitorëve myslimanë, Rama takohet në Turqi me Recep Tayip Erdogan
Tërmeti/ Konferenca e investitorëve myslimanë, Rama takohet në Turqi me Recep Tayip Erdogan
Giorno fa
TIRANE- Kryeministri Edi Rama është takuar ditën e sotme në Turqi me presidentin e Turqisë Recep Tayip Erdogan. "Me Erdogan do të jemi të dielën me konferencën e madhe të investitorëve në Stamboll, të besimit mysliman", deklaroi Rama dy ditë më parë.
Report TV - Përfshihet në flakë një magazinë në Fier, shkrumbohet një furgon dhe 1000 dengje bari
Report TV - Përfshihet në flakë një magazinë në Fier, shkrumbohet një furgon dhe 1000 dengje bari
2 giorni fa
FIER- Një magazinë në pronësi të Enver Hatijës në fshatin Suk të Fierit është përfshirë nga flakët gjatë mbrëmjes së djeshme. Për pasojë është shkrumbuar edhe një furgon me karroceri dhe rreth 1000 dengje bari. Në forcat zjarrfikëse si dhe përfaqësues të pushtetit lokal. Forcat zjarrfikëse kanë arritur të izolojnë banesën e cila ndodhet pranë magazinës ku ndodheshin dengjet e barit.
Gara ilegale dhe shoferë të dehur, në aksion me Policinë Rrugore (Emisioni "112" - Episodi 1)
Gara ilegale dhe shoferë të dehur, në aksion me Policinë Rrugore (Emisioni "112" - Episodi 1)
2 giorni fa
TIRANË - Report TV nis transmetimin e një emisioni javor që ndjek punën e Policisë së Shtetit, realizuar nga gazetari Antonio Çakshiri. Në këtë episod të parë, emisioni "112" fokusohet në garat ilegale përgjatë Unazës së Madhe në kryeqytet. Prej orës 22:00 deri në orët e para të mëngjesit të ditës tjetër ne kemi qëndruar për rreth 7 orë me efektivët e qarkullimit rrugor ndërsa ata kryenin aksionin për ndalimin e drejtuesve të mjeteve që tejkalonin shpejtësinë tejmase, kryenin gara ose ishin në gjendje të dehur gjatë drejtimit të makinës. Aksioni fillimisht nis në zonën e Unazës së Madhe nga mbikalimi i Saukut deri tek rrethrotullimi i "TEG". Ndërsa ndalohen disa drejtues mjetesh për shkelje të rregullave të qarkullimit, dy prej të cilëve kryenin gara të paligjshme duke rrezikuar edhe drejtuesit e tjerë në rruge, kujtojmë që pak javë më parë një 17-vjeçar humbi jetën si pasojë e garave me makina. Ndërsa shpejtësia e drejtuesit të filmuar nga kamerat e Report TV i shpëton edhe konstatimit nga radari, komisar Taulant Gjoka, shefi i parandalimit dhe sigurisë në trafikun urban, në automjetin e policisë vihet në ndjekje. Shoferi ndalohet dhe ndëshkohet për shkeljen e kryer. Në këtë aksion janë përdorur edhe efektivë të policisë rrugore që janë civilë, detyra e tyre është monitorimi i zonës ku do të vendosen dhe dokumentimi me video i mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor. Për ndalimin e makinave në të dyja kahet e rrugës janë angazhuar 14 shërbime policie. Përkatësisht një shërbim me radar dhe shërbimet që do kryejnë ndalimin në distancë në një nga rrugë daljet e autostradës duke mos i lënë mundësi largimi. Dy orë nga aksioni, në mesnatë efektivët në një nga pikat postbllok të Qarkullimit Rrugor, bëjnë një zbulim të papritur, buzë autostrade të përdorur si pista për gara klandestine, një grup me refugjatë ilegalë teksa ishin duke ecur në këmbë në anë të rrugës. Ata ndalohen dhe njoftohen shërbimet e rendit për t’i marrë e për t’i dërguar në kampin e refugjatëve. Të pyetur nga gazetari i emisionit "112" Antonio Çakshiri, refugjatë deklaruan se vinin nga Kurdistani, ndërsa në Shqipëri janë futur ilegalisht nga malet në kufirin me Greqinë, ata duan të shkojnë në Europë. Pasi u njoftuan strukturat e posatshme të policisë, efektivët e qarkullimit rrugor i rikthehen aksionit dhe detyrës së tyre. Aksioni vijon ndërsa vëmendja e policisë përqendrohet më shumë tek drejtuesit e mjeteve që drejtojnë makinën në gjendje të dehur. Teksa drejtohemi drejt zonës tjetër ku do zhvillohet aksioni, pikaset një shofer i çuditshëm ndërsa duket nga xhami se kishte këmbët tek pjesa e gjunjëve në timon dhe jo duart. Ndalohet dhe testohet për alkool por rezulton të jetë i pastër dhe lejohet të vazhdojë rrugën. Por këtë herë duke drejtuar makina me duar dhe jo me këmbë Rreth orës 2 pas mesnate, shërbimet stacionohen tek Pallati me Shigjeta ndërsa në sitë për teste alkooli kalon çdo drejtues mjeti që lëviz në atë pjesë të rrugës. Për rreth 2 orë efektivët e policisë testojnë për alkool 20 ose 30 drejtues ndërsa asnjë nuk rezulton në gjendje të dehur por me masë të vogël alkooli. Kur ora shënon 03:20 ndalohet një drejtues mjeti që në pamje dukej në gjendje të dehur por është testi i alkoolit ai që do e provojë. Ndërsa drejtuesit të mjetit i bëhet testi, ai deklaron se është mik i dikujt në polici por tashmë që në momentin e ndalimit asgjë nuk mund ta shpëtojë këtë shofer nga shoqërimi, pasi rezulton në masën 0.63mg/l alkool. Ndiqni emisionin e plotë në videon mësipër. Gazetar: Antonio Çakshiri
Report TV -Inxhinieret nga New York inspektojnë 62 shkolla në Tiranë dhe Durrës: Gati raporti
Report TV -Inxhinieret nga New York inspektojnë 62 shkolla në Tiranë dhe Durrës: Gati raporti
2 giorni fa
Një grup arkitektësh dhe inxhinierësh shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në New York, erdhën në Shqipëri për të inspektuar objekte e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. "Ne jemi një grup shqiptarësh profesionistësh në fushën e inxhinierisë. Baza jonë është New York-u. Kemi ardhur këtu me misionin për të ndihmuar vendin tonë me ekspertizën tonë profesionale për të inspektuar shkollat publike për të parë nëse tërmeti i ka dëmtuar shumë apo pak" ,tha Sokol Ruta, arkitekt. Ata kontrolluan 62 shkolla në qarkun e Tiranës. Raportin me të gjitha gjetjet për çdo shkollë, arkitektët iu dorëzuan institucioneve shtetërorë që do të vlejnë për të bërë ndërhyrjet e nevojshme për çdo shkollë. "Numri i shkollave është 62, arritëm të inspektojmë ku marrim mësim 25 mijë nxënës. Arritëm në konkluzionin që pak shkolla janë për t'u rindërtuar. Shumica e shkollave janë me dëme strukturore që variojnë nga dëme minimale në dëme të thella. Ne do të propozojmë disa zgjidhje. Do të plotësojmë një raport ton dhe do ia dorëzojmë Çuçi brenda ditës së nesërme", shtoi ai. Kjo ishte një nismë vullnetare nga këta të rinj të cilët erdhën nga Shtetet e Bashkuara të Amerikë për të kontribuar me eksperiencën e tyre.
Korçë/ Shoferi i Benzit humb kontrollin e përfundon në kanal, ndërron jetë në 37-vjeçari
Korçë/ Shoferi i Benzit humb kontrollin e përfundon në kanal, ndërron jetë në 37-vjeçari
2 giorni fa
KORCË-Një 37- vjeçar ka ndërruar jetë pasi ka humbur kontrollin e makinës tip Benz. Ai ka përfunduar në kanal në aksin nacional Korcë-Kapshticë, në afërsi të fshatit Rrembec Sipas raportimeve,makina mund të ketë zënë poshtë drejtuesin e mjetit, i cili banonte në fshatin Orman. Personi që ka ndërruar jetë është Mikel Bode. Nuk dhen ende shkaqet e aksidentit, por grupi hetimor është në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes dhe përcaktimin e shkaqeve të aksidentit.
Report TV -Nis largimi vullnetar i të prekurve nga tërmeti nga kampi në Prizren
Report TV -Nis largimi vullnetar i të prekurve nga tërmeti nga kampi në Prizren
2 giorni fa
KOSOVË- Në ish-kampin e KFOR-it, në Prizren ndodhen ende 300 qytetarë të Shqipërisë nga zonat e prekura të tërmetit. Faruk Daka, drejtor i Emergjencave Civile në Komunën e Prizrenit, njëkohësisht dhe menaxher i kampit, thotë se çdo ditë në kamp ndryshon shifra e të strehuarve, pasi shumë qytetarë po kthehen vullnetarisht në vendet e tyre në mënyrë të organizuar. “Ditë pas dite të strehuarit janë duke kërkuar kthimin e tyre në Shqipëri pasi gjendja duket e stabilizuar. Po i përcjellim në mënyrë të organizuar nga Prizreni në Durrës”, tha menaxheri i kampit të KFOR-it.
Basha plan me 5 pika për të ndihmuar bizneset
Basha plan me 5 pika për të ndihmuar bizneset
2 giorni fa
Pas takimeve të bëra me disa pronarë biznesesh në qytetin e Durrësit, zonën më të prekur nga tërmeti Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka hartuar një plan me 5 pika, sipas së cilit i vjen në ndihmë bizneseve në këtë periudhë të gjendjes së jashtëzakonshme. Basha shprehet se në këtë periudhë port- tërmeti, biznesi ka pësuar një gotije të madhe, me punonjës që nuk kanë shkuar në punë për shkak të panikut, dëme materiale, rroga dhe sigurimet që vahzdojnë të paguhen edhe pse puna është stopuar, për këtë arsye duhet një plan i mirëfilltë për t'iu ardhur në ndihmë. "1. Përjashtim nga taksa e pronës dhe nga të gjitha taksat dhe tarifat vendore gjatë periudhës së rindërtimit për të gjithë operatorët ekonomikë me aktivitet në zonat e prekura. 2. Përjashtimin nga tatim fitimi për të gjitha subjektet që e ri-investojnë fitimin për të rikuperuar dëmet e tërmetit. 3. Pezullimin e kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore për periudhën deri në rikuperimin e dëmeve dhe pagesat e shtyra të kryhen me këste pas periudhës së rikuperimit. 4. Përjashtimin nga tvsh për të gjitha materialet, lëndët e para, mjetet kapitale që përdoren për rikuperimin e dëmeve. 5. Pezullimin dhe fshirjen e pagesave të faturave të energjisë dhe të ujit gjatë kohës së gjendjes së fatkeqësisë natyrore", janë 5 pikat e planit të Bashës.
REPORT TV, PA PROTOKOLL - BILANCI I TERMETIT... SI NIS RINGRITJA?
REPORT TV, PA PROTOKOLL - BILANCI I TERMETIT... SI NIS RINGRITJA?
2 giorni fa
Emisionin "Pa protokoll" me moderatore Anduela Ndreun mund ta ndiqni çdo të premte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv
Sauk/ Tërmeti i la pa shtëpi, familja 7 anëtarëshe Sina nga çadra sistemohet në banesë me qira
Sauk/ Tërmeti i la pa shtëpi, familja 7 anëtarëshe Sina nga çadra sistemohet në banesë me qira
2 giorni fa
Tërmeti i 26 nëntorit dëmtoi rëndë banesën private të familjes shtatë anëtarëshe Sina në Sauk, e cila u detyrua që përkohësisht të strehohej në çadër. Por falë vendimit të Bashkisë së Tiranës të pak ditëve më parë për bonos qiraje 1-vjeçar, ajo tashmë është strehuar në një banesë . Në këtë mënyrë, fëmijët e saj jo vetëm që do të jenë një strehë të ngrohtë, por do të vijojnë që të ndjekin normalisht edhe procesin mësimor në të njëjtën shkollë ku ishin. Ata u vizituan sot nga kryeministri Edi Rama dhe Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj, të cilët siguruan familjen Sina se brenda vitit do të rikthehen në banesën e tyre e cila do u nënshtrohet punimeve. Kryebashkiaku Veliaj deklaroi se Tirana i është rikthyer normalitetit dhe se edhe ato familje që kanë qenë strehuar në palestra shkolla si te Ismail Qemali, etj, po sistemohen në banesa me qira.
Për kujtesën edhe katharsin, në BUNK’art 1 për tre net në Festivalin XI
Për kujtesën edhe katharsin, në BUNK’art 1 për tre net në Festivalin XI
2 giorni fa
Historia është dëshmitare e të shkuarës, hedh dritë mbi të vërtetat, kujtesën që duhet asimiluar së paku nga shumica, përndryshe nuk ka asnjë garanci se ajo që vjen më pas do të jetë progres. Bunk’Art 1, brenda misionit të vetë për të shfletuar të kaluarën, në momentet më kyçe të saj, për 3 net radhazi, në datat 9, 10 dhe 11 dhjetor ju kthen 47 vite pas, duke u ndalur në një nga ngjarjet më të bujshme të jetës artistike gjatë regjimit komunist. Festivali i XI-të, me 20 këngët që ngjallën zemërimin e sistemit e të vetë diktatorit Enver Hoxha, për shkak të elementëve borgjezë të pikasur, vjen i ngrirë në kohë, për të kuptuar më mirë historinë, siç thotë edhe vet ideatori e gazetari Carlo Bollino për të bërë një katharsis. “Bunk’art është pjesë e një projekti për kujtesën shqiptare, për të gjithë kohën, që me ardhjen e demokracisë është harruar në një farë mënyre. Ndërsa, unë mendoj se duhet bërë një farë katharsis, duhet që ta përjetojmë atë që ka ndodhur në një formë ndryshe, edhe për të hequr frikën, sepse vetëm nëpërmjet kujtesës ne mbrohemi nga fantazmat e së kaluarës”, shprehet ideator i festivalit Carlo Bollino.
'Heronjtë e heshtur' të Krujës që shpëtuan 7 jetë me mjete rrethanore nga rrënojat e tërmetit
'Heronjtë e heshtur' të Krujës që shpëtuan 7 jetë me mjete rrethanore nga rrënojat e tërmetit
2 giorni fa
Heronjtë e heshtur' të 26 nëntorit janë përsonat që rrezikuan jetën e tyre për të shpëtuar jetët e personave të mbetur në rrënoja. Pjesë e tyre janë edhe zjarrfikësit e qytetit të Krujës të cilët pavarësisht rrethanave dhe kushteve në të cilat ata ndodheshin, arritën të shpëtonin disa jetë.Bilanci i tërmetit 6.4 i shkallës riter që goditi Shqipërinë më 26 nëntor dhe shkaktoi një numër të madh viktimash në Durrës e Thumanë mund të ishte edhe më i madh, nëse ndërhyrja e disa institucioneve apo qytetarëve të ndryshëm nuk do të ishte në kohë. Pjesë e tyre ishin edhe zjarrëfikësit e rrethit të Krujës. Katër djem të ndodhur në punë si zakonisht, pas tërmetit të rënë në orën 3:54 minuta marrin telefonatën tragjike se në Thumanë ka godina të shembura e njerëz të lënduar, por kurrë nuk e mendonin se ajo natë do t’i përballte me një situatë, të cilën nuk e kishin përjetuar asnjëherë gjatë jetës së tyre.
20 miliardë lekë nga buxheti për rindërtimin e banesave   Cilat janë projektet që sakrifikohen
20 miliardë lekë nga buxheti për rindërtimin e banesave Cilat janë projektet që sakrifikohen
2 giorni fa
TIRANË- 200 milionë dollarë apo 20 miliardë lekë është fondi i parashikuar të alokohet nga qeveria për të nisur fazën e parë të punimeve për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti. Hapi tjetër që pritet të miratohet shumë shpejt është edhe krijimi i një fondi prej 1 miliard lekësh që do të jepet për bonusin e qirasë, për një vit, për familjet e prekura të cilat do të strehohen në apartamente.
Në kërkim të jetës së re,larg Thumanës! 'Na çoni edhe në një ferr, vetëm atje jo! S'na i mban
Në kërkim të jetës së re,larg Thumanës! 'Na çoni edhe në një ferr, vetëm atje jo! S'na i mban
2 giorni fa
Thumana nuk po mundet të gjejë qetësinë dhe sigurinë për të jetuar në shtëpitë që i rezistuan me dëme të vogla tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit që la 51 viktima, 24 prej të cilëve nën rrënojat e pallateve të shembura në Thumanën e varfër të Fushë-Krujës. Pallati ku u shua familja Greku dhe shumë të tjerë, ishte shpallur i pabanueshëm nga tërmeti i një viti më parë, në korrik. Trandafile Greku, kunata e Pëllumb Grekut që humbi jetën nën rrënoja me bashkëshoren Çeliken dhe djalin, Saimirin, thotë se njëri nga djemtë e kunatit emigroi në Francë nga frikë për të qëndruar në atë pallat dhe nga pamundësia për të marrë një banesë me qira diku tjetër. Thumana i kujton tragjedinë e familjes së saj, të kunatit, që thotë se e quante vëlla, arsye për të cilën nuk do të jetojë më në atë zonë. Më çoni edhe në një ferr thotë ajo e përlotur - vetëm të jetë larg atyre pallateve që u shkatërruan në 30 sekonda.
RINDËRTIMI/ Park i ri në Porto Romano! Rama: Në 1 qershor të 2021 këtu do jetë festa më e madhe
RINDËRTIMI/ Park i ri në Porto Romano! Rama: Në 1 qershor të 2021 këtu do jetë festa më e madhe
2 giorni fa
DURRËS- Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se në gërmadhat e tërmetit në Porto Romano do ndërtohet një Park i Madh për të mbyllur plagën mjedisore të fushës së plehrave. "Durrës, Porto Romano - Aty ku gërmadhat e tërmetit po kthehen në bazamentin e Parkut të Madh të qytetit, që më në fund do të mbyllë plagën e tmerrshme mjedisore të fushës gjysëmshekullore të plehrave", njoftoi Rama ditën e sotme.
Report TV -Nuk lëshonte kupon tatimor, mbyllet për herë të dytë 'Loli Pop' në Tiranë
Report TV -Nuk lëshonte kupon tatimor, mbyllet për herë të dytë 'Loli Pop' në Tiranë
2 giorni fa
TIRANE- Anti informaliteti mbyll për herë të dytë një Lolipop, një nga klubet më të frekuentuara në Tiranë, për shkak se nuk lëshonte kupon tatimor. Pas verifikimeve të kryera inspektorët tatimorë kanë konstatuar se ky klub fshihte fitimet duke kryer evazion fiskal. Për këtë arsye “Loli Pop” është gjobitur dhe i është bllokuar aktivitetit deri në momentin e shlyerjes së detyrimit.
'Ky është shejtani i madh, unë jam dyshi pas asaj', Rama batuta për ministren me banorët në Vorë
'Ky është shejtani i madh, unë jam dyshi pas asaj', Rama batuta për ministren me banorët në Vorë
2 giorni fa
Kryeministri Edi Rama vizitoi sot në Vorë, banesat e reja që po rindërtohen, pas dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 21 shtatorit. Në takimin me banorët, nuk kane munguar batutat, teksa Rama e ka quajtur ministren Balluku, “shejtani me i madh”, pasi sipas tij, nëse ajo e thotë një gjë e mbaron. BATUTAT: Rama: Kjo është shejtani më i madh. Po e tha e bën. Banori: Njësh është Rama: Po njëshi është kjo. Unë jam dyshi pas asaj Banori: Ka ardhur që pas tërmetit të shtatorit Rama: Ne ato të shtatorit nuk i kemi harruar janë në shënim puna vazhdon, por do pak durim kjo punë
Report TV -HETIMET për ndërtesat e shembura nga tërmeti/ Olsian Çela në Durrës
Report TV -HETIMET për ndërtesat e shembura nga tërmeti/ Olsian Çela në Durrës
2 giorni fa
DURRES- Vizitën e parë në cilësinë e kryeprokurorit, Olsian Çela e ka bërë në Durrës, ku dhe është një ndër zonat më të prekura nga tërmeti i 26 Nëntorit. Çela është stacionuar në Prokurorinë e Durrësit, për t'u takuar me 4 prokurorët që po merren me hetimet që po kryhen lidhur me dëmet nga tërmeti i cili mori 51 jetë njerëzish dhe la në qiell të hapur mijëra të tjerë. Çela ka folur jashtë ambienteve të Prokurorisë së Durrësit për hetimet mbi ndërtesat e shembura në Durrës pas tërmetit të 26 Nëntorit. Ai tha se përgjegjësia për këtë duhet të shkojë atje ku është, qofshin zyrtarë apo ndërtues Ndërsa drejtuesja e Prokurorisë së Durrësit Anita Jella ka deklaruar se në ditët në vazhdim do të ketë edhe qëndrime zyrtare lidhur me hetimet për ndërtesat e shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.
Tërmeti i la pa shtëpi, familja 7 anëtarëshe Sina nga çadra sistemohet në banesë me qira nga Bashkia
Tërmeti i la pa shtëpi, familja 7 anëtarëshe Sina nga çadra sistemohet në banesë me qira nga Bashkia
2 giorni fa
Tërmeti i 26 nëntorit dëmtoi rëndë banesën private të familjes shtatë anëtarëshe Sina në Sauk, e cila u detyrua që përkohësisht të strehohej në çadër. Por falë vendimit të Bashkisë së Tiranës të pak ditëve më parë për bonos qiraje 1-vjeçar, ajo tashmë është strehuar në një banesë . Në këtë mënyrë, fëmijët e saj jo vetëm që do të jenë një strehë të ngrohtë, por do të vijojnë që të ndjekin normalisht edhe procesin mësimor në të njëjtën shkollë ku ishin. Ata u vizituan sot nga kryeministri Edi Rama dhe Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj, të cilët siguruan familjen Sina se brenda vitit do të rikthehen në banesën e tyre e cila do u nënshtrohet punimeve. Kryebashkiaku Veliaj deklaroi se Tirana i është rikthyer normalitetit dhe se edhe ato familje që kanë qenë strehuar në palestra shkolla si te Ismail Qemali, etj, po sistemohen në banesa me qira.
3396 qytetarë të evakuuar nga dëmet e tërmetit në Tiranë, 810 banesa shpallen të pabanueshme
3396 qytetarë të evakuuar nga dëmet e tërmetit në Tiranë, 810 banesa shpallen të pabanueshme
2 giorni fa
Zv. ministrja e Brendshme Rovena Voda ka bërë një bilanc paraprak të dëmeve tërmetit nga verifikimet e deritanishme nw Qarkun e Tiranws. Voda tha se deri tani në Tiranë janë evakuar nga banesa 3396 qytetarë, ndërsa janë shpallur të pabanueshme 810 banesa.
Bashkia e Durrësit miraton bonusin e qirasë për 660 familje të prekura nga tërmeti
Bashkia e Durrësit miraton bonusin e qirasë për 660 familje të prekura nga tërmeti
2 giorni fa
DURRES- Pas Tiranës edhe Bashkia e Durrësit ka miratuar bonusin e qiras për 660 familjet e para që kanë aplikuar pranë bashkisë Durrësit, pas dëmtimit të banesave nga tërmeti i 26 Nëntorit. Zv. Ministrja e Brendshme Rovena Voda deklaroi se vlera e qirasë mujore do të jetë në varësi të familjes, tipit të banesës dhe nivelit të çmimit mesatar në treg.
Report TV - Emisioni Shtypi i Ditës dhe Ju, gazetat dhe telefonatat 7 Dhjetor
Report TV - Emisioni Shtypi i Ditës dhe Ju, gazetat dhe telefonatat 7 Dhjetor
2 giorni fa
Emisioni Shtypi i Ditës dhe Ju, gazetat dhe telefonatat 7 Dhjetor
Thyhen kolonat e vilës 4-katëshe në Spitallë, ende asnjë grup inspektimi! Pronari: Më mashtruan
Thyhen kolonat e vilës 4-katëshe në Spitallë, ende asnjë grup inspektimi! Pronari: Më mashtruan
2 giorni fa
DURRËS - I janë dashur 13 vjet për ta ndërtuar, po vila e familjes Xhurxhi në Spitallë të Durrësit ka pësuar dëme të mëdha nga tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit, dhe rrezikon të shembet. Për gazetarin e Report Tv, Arsen Rusta, kryefamiljari Ahmet Xhurxhi tregon se e ka ndërtuar gjithçka vet, pasi edhe në Greqi punon në ndërtim, por ka dyshime se mund të kenë abuzuar pa dijeninë e tij me cilësinë e çimentos, hekuri dhe inerteve që janë përdorur. Ai tha se i disponon faturat e blerjes së mallarave, ndërsa apelon që shteti të shkojë për të bërë verifikimin e vilës. Bashkëshortja e tij, Shame Xhurxhi thotë se vila është e rrezikshme dhe nëse bie rrezikon një shtëpi pas saj, dhe shkollën që ndodhet përbri.
Report TV -Radhë kilometrike në Morinë, probleme në sistemin doganor
Report TV -Radhë kilometrike në Morinë, probleme në sistemin doganor
2 giorni fa
Dhjetëra automjete të transportit të rëndë janë detyruar të presin për shumë orë në radhë në doganën e Morinës për të kaluar në Kosovë. Shkak janë bërë problemet në sistemin doganor prej mëngjesit të sotëm. Drejtuesit e mjeteve të transportit të mallrave, të revoltuar shprehen se ky nuk është rasti i parë që ata presin në radhë për orë të tëra, për të kaluar kufirin, pasi probleme të tilla sipas tyre janë bërë të shpeshta veçanërisht gjatë fundjavave.
Shahini: Po zhvendosim nxënësit e fundit nga shkollat që nuk do hapen në ambientet pritëse
Shahini: Po zhvendosim nxënësit e fundit nga shkollat që nuk do hapen në ambientet pritëse
2 giorni fa
Ministrja e Arsimit Besa Shahini përmes një video mesazhi ka falënderuar të gjithë mësuesit për punën e bërë gjatë kësaj jave për të pritur nxënësit nga zonat e prekura nga tërmeti. Shahini tha se tashmë po zhvendosen edhe nxënësit e fundit të shkollave që nuk do hapen në shkollat pritëse që në datë 9 Dhjetor të kthehemi sadopak në normalitet. "Të dashur mësues dua t'iu falënderoj për punën që keni bërë gjatë kësaj jave për të pritur nxënësit si në Durrës, Lezhë edhe Tiranë. Sot jemi në Durrës duke u munduar të zhvendosim edhe nxënësit e fundit të shkollave që nuk do hapen në shkollat pritëse. Besoj se me kontributin tuaj ne do jemi gati që me 9 Dhjetor t'i rikthehemi sadopak normalitetit dhe të mirëpresim nxënësit në bankat shkollore", tha Shahini.
'U vra gjithçka'...Durrësi pastron gjurmët e fundit të gjithçkave që kujton tërmetin tragjik
'U vra gjithçka'...Durrësi pastron gjurmët e fundit të gjithçkave që kujton tërmetin tragjik
2 giorni fa
DURRËS - Mjaftuan 30 sekonda të tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, për ta kthyer Durrësin në një qytet fantazmë që zuri nën gërmadha 24 jetë. Shtëpi të rrënuara, pallate të ‘zhveshur’ nga muret dhe trotuare të zbrazëta ishte tabloja e trishtë që mbizotëroi në qytetin bregdetar. Frika dhe paniku shoqëroi këtë qytetet për ditë të tëra pas goditjes së fuqishme të 26 nëntorit, teksa çdo lëkundje që e pasoi atë përjetohej me pasiguri për jetën.
Report TV -Giusy Ferreri, Mahmood edhe Eleni Foureira në Festivalin e Këngës në RTSH
Report TV -Giusy Ferreri, Mahmood edhe Eleni Foureira në Festivalin e Këngës në RTSH
2 giorni fa
Festivali i 58-të i Këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar ka nisur të marrë jetë. 20 artistët që do të garojnë në këtë festival, nga ku do të përzgjidhet edhe fituesi që do të prezantojë Shqipërinë në Eurosong 2020, në Rotterdam të Holandës, janë duke punuar për t’u përfaqësuar denjësisht në skenën e Pallatit të Kongreseve. Ndonëse, përzgjedhja e këngëtarëve nga juria që përfaqësohej nga Zhani Ciko, edhe dy anëtarët e tjerë, Dorian Çene edhe Soni Malaj, të cilët janë: 1. Albërie Hadërgjonaj; 2. Aldo Bardhi;3. Arilena Ara;4. Bojken Lako; 5. Devis Xherahu; 6. Eli Fara & Stresi; 7. Elvana Gjata; 8. Era Rusi; 9. Gena; 10. Genc Tukiçi dhe Nadia Tukiçi; 11. Kanita Suma; 12. Kamela Islamaj; 13. Kastro Zizo; 14. Olta Boka; 15. Renis Gjoka; 16. Robert Berisha; 17. Sara Bajraktari; 18. Tiri Gjoci; 19. Valon Shehu; 20. Ëendi Mancaku, nuk kanë kaluar në heshtje, regjisorja Vera Grabocka dhe prezantuesja e festivalit Alketa Vejsiu kanë vijuar punën, për të sjell pranë publikut surpriza të tjera. Prezantuesja e festivalit në një prononcim publik ka deklaruar se në vëmendje të madhe do të jetë jo vetëm muzika e traditës, gjuha edhe poezia shqipe, e sjell në mënyrë moderne, por edhe të ftuarit special vendas edhe të huaj.
Jella: Kemi kërkuar ekspertë nga Prokuroria e Përgjithshme dhe KLP! Shumë shpejt do kemi qëndrim
Jella: Kemi kërkuar ekspertë nga Prokuroria e Përgjithshme dhe KLP! Shumë shpejt do kemi qëndrim
2 giorni fa
Drejtuesja e Prokurorisë së Durrësit Anita Jella ka deklaruar se në ditët në vazhdim do të ketë edhe qëndrime zyrtare lidhur me hetimet për ndërtesat e shembura nga tërmeti i 26 nëntorit. Ajo tha se janë kërkuar ekspertë nga Prokuroria e Pëgjithshme dhe KLP për të ndihmuar në hetim. "Çështja është nën hetim dhe në ditët në vazhdim do kemi edhe qëndrime zyrtare. Kemi staf të mjaftueshëm. Është kërkuar ndihmë nga Prokuroria e Përgjithshme dhe KLP për ekspertë hetimi", tha Jella.
Tërmeti/Mbahet premtimi, Rama dhe Veliaj i japin çelsat e shtepise se re Momë Hides në Kashar
Tërmeti/Mbahet premtimi, Rama dhe Veliaj i japin çelsat e shtepise se re Momë Hides në Kashar
2 giorni fa
21 shtatorin e kaluar shtëpia e Fiqiri dhe Kimete Lamit në Mazrek të Kasharit u dëmtua rënde nga tërmeti, duke u bërë krejtësisht e pabanueshme. Dy muaj më pas, ashtu siç edhe kishte premtuar kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, falë edhe kontributit të biznesit, 5 anëtarët e kësaj familje kanë hyrë në shtëpinë e tyre të re, shumë herë më të bukur dhe më të fortë se e para. Kryeministri Edi Rama, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dhe biznesmeni Luan Bregasi i dorëzuan sot çelësat e shtëpisë së re gjyshes së familjes Hide Lami, e cila nga ana e saj i falenderoi që arritën të bënin realitet një ëndërr. Ndërkohë që Veliaj informoi kryeministrin se veç kësaj shtëpie janë edhe rreth 50 shtëpi të tjera që po bëhen nga e para dhe që ishin shkatërruar nga tërmeti i 21 shtatorit. “Këto janë të tërmetit të parë dhe janë 50 shtëpi se ishte dhe dëmi më i vogël. Pra, si Luani, janë edhe 49 bamirës të tjerë që kanë adoptuar nga nje shtepi qe po bëhen nga e para dhe që përfundojnë para vitit të ri”, tha ai. Nderkaq, Bashkia e Tiranes ka dhene zgjidhje edhe per shtepite e shpallura te pabanueshme nga termeti i 26 nentorit, duke siguruar bonus qeraje 1 vit per mbi 900 familje, deri ne zgjidhjen e strehimit te tyre.
Olsian Çela: Shkelësit e ligjit do mbajnë përgjegjësi, qofshin zyrtarë apo ndërtues!
Olsian Çela: Shkelësit e ligjit do mbajnë përgjegjësi, qofshin zyrtarë apo ndërtues!
2 giorni fa
Kryeprokurori i ri Olsian Çela ka folur jashtë ambienteve të Prokurorisë së Durrësit për hetimet mbi ndërtesat e shembura në Durrës pas tërmetit të 26 Nëntorit. Çela tha se përgjegjësia për këtë duhet të shkojë atje ku është, qofshin zyrtarë apo ndërtues, ndërsa shto se nga hetimi do dalin edhe probleme me legjislacionin. "Qëllimi i vizitës lidhet me situatën e krijuar pas tërmeteve. Është krijuar një grup hetimor për çështjen në fjalë. Vizita ishte me qëllim rritjen e koordinimit për të siguruar një hetim të shpejt dhe efiçent. Prokurorët janë të motivuar dhe mendoj se shumë shpejt rezultatet do të jenë të prekshme. Individë të papërgjegjshme kanë shkelur ligjin me koshiencë të plotë duke sjellë vdekjen e disa personave. Hetimi është përqendruar në objektin e hetimit. Duhet të jemi të qetë dhe të besojmë të heqim dorë nga lajmet e pavërteta. Nga hetimi po dalin probleme edhe me legjislacionin në fuqi. Ai do shpërbeje edhe për të propozuar ndryshime të rëndësishme në ligj. Ka njerëz të cilët kanë shkelur ligjin dhe përgjegjësia që do mbahet maksimale. Përgjegjësia do shkoje atje ku është qoftë tek zyrtarët qoftë tek drejtuesit. I është garantuar prokurorëve siguri i plotë", tha Çela.
Në kërkim të jetës së re, shumë larg Thumanës! 'Na çoni edhe në një ferr, vetëm në ato pallate jo!
Në kërkim të jetës së re, shumë larg Thumanës! 'Na çoni edhe në një ferr, vetëm në ato pallate jo!
2 giorni fa
Thumana nuk po mundet të gjejë qetësinë dhe sigurinë për të jetuar në shtëpitë që i rezistuan me dëme të vogla tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit që la 51 viktima, 24 prej të cilëve nën rrënojat e pallateve të shembura në Thumanën e varfër të Fushë-Krujës. Pallati ku u shua familja Greku dhe shumë të tjerë, ishte shpallur i pabanueshëm nga tërmeti i një viti më parë, në korrik. Trandafile Greku, kunata e Pëllumb Grekut që humbi jetën nën rrënoja me bashkëshoren Çeliken dhe djalin, Saimirin, thotë se njëri nga djemtë e kunatit emigroi në Francë nga frikë për të qëndruar në atë pallat dhe nga pamundësia për të marrë një banesë me qira diku tjetër. Thumana i kujton tragjedinë e familjes së saj, të kunatit, që thotë se e quante vëlla, arsye për të cilën nuk do të jetojë më në atë zonë. Më çoni edhe në një ferr thotë ajo e përlotur - vetëm të jetë larg atyre pallateve që u shkatërruan në 30 sekonda.
Rama kalon me vështirësi në klasën tjetër, batuta me fëmijët: Këtë derën e keni bërë për Braçen
Rama kalon me vështirësi në klasën tjetër, batuta me fëmijët: Këtë derën e keni bërë për Braçen
2 giorni fa
Kryeministri Edi Rama ka vizituar sot shkollën e Manzës e cila është kthyer në një qendër për fëmijët, ku dhjetra vullnetarë janë angazhuar për të bërë të mundur tejkalimin e kësaj situate. Rama shkëmbeu batuta me fëmijët të ndodhur aty. Ndërsa nuk mungoi edhe një batutë lidhur me gjatësinë e derës së një klase, për zv. kryeministrin Erion Braçe teksa po kalonte nga njëra klasë në tjetrën,
Report TV -Berat- Ambulanca me të sëmurin brenda përplaset me trajlerin dhe përfundon në kanal
Report TV -Berat- Ambulanca me të sëmurin brenda përplaset me trajlerin dhe përfundon në kanal
2 giorni fa
BERAT- Një ambulancë është përplasur paraditen e sotme me një mjet tip "Trailer" në rrugën Berat-Poshnje, në vendin e quajtur Otllak. Nga përplasja kanë mbetur të plagosur 5 persona, mes tyre një i sëmurë dhe 4 infermierë të cilët ndodheshin në ambulancë. Ata janë dërguar në spitalin Rajonal të Beratit, ku po marrin ndihmën e parë mjekësore dhe janë jashtë rrezikut për jetën.
Në kërkim për vrasjen e ndodhur në Vlorë një vit më parë, kapet në Itali dhe ekstradohet 32 vjeçari
Në kërkim për vrasjen e ndodhur në Vlorë një vit më parë, kapet në Itali dhe ekstradohet 32 vjeçari
2 giorni fa
ITALI- Kapet dhe ekstradohet nga Italia Ergest Avdiu i shpallur në kërkim për vrasjen Vasil Dervishaj, pronarit të një lokali të quajtur “Kafe Gimoka” në Vlorë, ngjarje e ndodhur në 4 qershor të vitit të shkuar. Ai ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Vlorë kishte caktuar ndaj tij masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale "Vrasja me paramendim" dhe “Mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municioneve”.Dervishaj u vra poshtë banesës së tij tek ish-kombinati i peshkut në lagjen ''Pavarësia''. Ai u qëllua me armë zjarri në momentin kur po bëhej gati që të zbriste nga makina e tij. Ai ishte pronar i një lokali dhe “Kafe Gimoka”-s, ndërkohë dhe një emër i njohur edhe për policinë e Vlorës, pasi kishte qenë i arrestuar më parë për trafik droge. Vrasja e tij, duket se e ka zanafillën në prishjen e pazareve për një biznes shit-blerje makinash në Fier, konflikt i cili më pas ka agravuar deri në ngacmim. Gruaja e tij i kishte thënë se Avdiu e kishte ngacmuar disa herë me radhë, gjë që kishte sjellë konflikt mes viktimës dhe autorit. Prokuroria ka ngritur dyshime se dhe viktima Dervishaj ka pasur armë në këtë ngjarje, pasi jo shumë larg makinës së tij, është gjetur një armë kallashnikov
Report TV -Një ditë pas marrjes së detyrës si kryeprokuror, Olsian Çela 'zbarkon' sot në Durrës
Report TV -Një ditë pas marrjes së detyrës si kryeprokuror, Olsian Çela 'zbarkon' sot në Durrës
2 giorni fa
DURRES- Një ditë pas marrjes së detyrës së Kryeprokuror, Olsian Çela do të jetë sot në Durrës për të vizituar zonat e prekura nga tërmeti, për të parë nga afër hetimet për ndërtesat e shembura.
Tërmeti/ Profesoresha japoneze për 'Pa Protokoll': Zgjidhje për të ardhmen, urë bashkëpunim
Tërmeti/ Profesoresha japoneze për 'Pa Protokoll': Zgjidhje për të ardhmen, urë bashkëpunim
2 giorni fa
Profesoresha Aya Kubota, nga Departamenti i Zhvillimit Urban në Universitetin e Tokyos, në një intervistë për emisionin 'Pa Protokoll' ka thënë se në zonat e prekur nga tërmeti i 26-nëntorit në Shqipëri duhet të skanohen dhe më pas të gjendet një zgjidhe për të ardhmen që tragjedi të tilla të mos përsëriten. Profesoresha japoneze, ndër të tjera thekson se ajo që duhet të themi në këto kushte edhe nga përvoja e japonezve me tërmetin është: Të kujdesemi për të prekurit jo vetëm, menjëherë pas tërmetit por për një periudhë afatgjatë. Kubota më pas ka shtuar se po përpiqet të krijoj një urë bashkëpunimi mes Universiteti të Tokios dhe qeverisë shqiptare.
Rama: Po hetohen 155 objekte në kategorinë e rrezikut! Të verifikohet çdo pronë me hipotekë
Rama: Po hetohen 155 objekte në kategorinë e rrezikut! Të verifikohet çdo pronë me hipotekë
2 giorni fa
TIRANE- Hotelet duhet të zbrazen pas vitit të ri. Kështu deklaroi kreu i qeverisë Edi Rama në mbledhjen e fundit në kushtet e jashtëzakonshmërisë. Rama tha se hapja dyerve duhet të jetë shumë e kujdesshme sepse duan të qëndrojnë në hotel për festa edhe nëse nuk kanë dëme nga tërmeti. Ai u shpreh se ka dy opsione për ata që i janë dëmtuar shtëpitë: të marrin paratë dhe të gjejnë një shtëpi me qira derisa të mbarojë ndërtimi i shtëpive, ose të futen në shtëpitë me qira që i gjen shteti, ndërsa u shpreh se për ta është parashikuar edhe një fond shtesë për transportin. Kryeministri deklaroi se do të nisë blerja e apartamenteve, ndërsa shtoi se do të negociohet me pronarët e apartamenteve stok për çmime të ulëta, pasi siç tha ai, ky nuk është rasti për të bërë tregti. Rama tha Fondi Shqiptar i Zhvillimit bashkë me bashkitë duhet të përgatisin një raport me zonat ku do ndërtohet për të bërë verifikimin me hipotekë të çdo prone dhe se raporti duhet të jetë gati javën e ardhshme. Ai u shpreh se Komiteti Kombëtar për Rindërtimin do të mblidhet ditën e hënë për ta ndarë punën me organizatat që të dislokohet fondi i tyre. Kreu i qeverisë deklaroi se po vijon mbledhja e dokumentacionit për hetimet për 155 objekte të futura në kategorinë e rrezikut.
Report TV -Rama: Do i kërkojmë Kuvendit të shtyhet periudha e emergjencës
Report TV -Rama: Do i kërkojmë Kuvendit të shtyhet periudha e emergjencës
3 giorni fa
Kreu i qeverisë Edi Rama tha se është përgatitur një kërkesë për shtyrjen e periudhës së gjendjes së jashtazakonshme që të kemi një fokus të detyrueshëm për të gjitha institucionet. "Kemi përgatitur edhe një kërkesë për Kuvendin për shtyrjen e periudhës së emergjencës që të kemi një fokus të detyrueshëm për të gjitha institucionet", tha Rama.
Rama: Shtëpi e kujdestare për Alesion që shpëtoi pasi u hodh nga kati i 5!
Rama: Shtëpi e kujdestare për Alesion që shpëtoi pasi u hodh nga kati i 5!
3 giorni fa
Kryeministri Edi Rama rikujtoi edhe njëherë afatin 15 Dhjetor për strehimin në banesa të atyre që kanë humbur familjarët nga tërmeti i 26 Nëntorit. Ai tha se për Alesio Cakonin, djalin 10-vjeçar që humbi babanë dhe motrën duhet gjendur një kujdestare, për shkak të gjendjes shëndetësore të nënës së tij. Rama u shpreh se të gjithë ata që kanë pasur shtëpinë në pallatet e shembura do sillen në Tiranë, pasi ata kanë përjetuar momente tmerri dhe nuk mund të qëndrojnë atje. "Data 15 është afati i fundit për të sistemuar në shtëpi ata që kanë humbur të afërmit. Edhe ata kalamajtë që ishin mbrëmë do shkojnë në shtëpi. Do kujdesemi për njërin prej tyre që e ka nënën në spital. Do i japim shtëpinë, do i vëmë një kujdestare. Daja jeton në Angli, mund të rrijë përkohësisht. Shtëpia do jetë në emrin e tij, ai është pronari i shtëpisë. Asnjë nga ata që e kanë pasur shtëpinë në pallatet e shembura do i sjellim këtu. Ata e kanë tmerr. Edhe ata që kanë humbur njerëz, edhe ata që nuk kanë humbur", tha Rama.
Hapja e dyrve tani të jetë e kujdesshme', Rama: Hotelet të zbrazen pas Viti të Ri
Hapja e dyrve tani të jetë e kujdesshme', Rama: Hotelet të zbrazen pas Viti të Ri
3 giorni fa
Hotelet duhet të zbrazen pas vitit të ri. Kështu deklaroi kreu i qeverisë Edi Rama. Rama tha se hapja dyerve duhet të jetë shumë e kujdesshme sepse duan të qëndrojnë në hotel për festa edhe nëse nuk kanë dëme nga tërmeti. Ai u shpreh se ka dy opsione për ata që i janë dëmtuar shtëpitë: të marrin paratë dhe të gjejnë një shtëpi me qira derisa të mbarojë ndërtimi i shtëpive, ose të futen në shtëpitë me qira që i gjen shteti. "Hotelet duhet të fillojnë të zbrazen pas vitit të ri. Hapja e dyerve tani duhet të jetë shumë e kujdesshme sepse mund të ketë disa që thonë hajde se po shkojmë në hotel të kalojmë Vitin e Ri aty. Në hotel tani janë 4000 e disa qindra persona që janë më të prekurit, jo të gjithë, por kjo tani është kapërcyer. Familjeve në hotele do i ofrojmë dy rrugë, rrugën e qirasë me lekë në dorë, merr fondin derisa ne të japim shtëpinë e re. Brenda atij fondi në Durrës dhe Thumanë ka dhe një ekstra për transportin. Rruga tjetër është t'ia ofrojmë ne. Kjo është shtëpia me qira futu. Ne i kemi alternativat prandaj nuk kanë pse të qëndrojnë në hotel. Familjet që do futen me qira të skanohen. Jo ata që nuk kanë lidhje me tërmetin drejtpërdrejtë. Ata të kthehen atje ku ishin", tha Rama.
Rama: Të përgatitet raporti me zonat ku do rindërtohet! Të verifikohet çdo pronë me hipotekë
Rama: Të përgatitet raporti me zonat ku do rindërtohet! Të verifikohet çdo pronë me hipotekë
3 giorni fa
Kryeministri Edi Rama tha Fondi Shqiptar i Zhvillimit bashkë me bashkitë duhet të përgatisin një raport me zonat ku do ndërtohet për të bërë verifikimin me hipotekë të çdo prone. Ai tha se raporti duhet të jetë gati javën e ardhshme. "Të përfshihet enti i banesave në procesin e rindërtimit i lidhur me fondin. Drejtuesi i Entit duhet të vihet në dispozicion të programit. Duhet të integrohet në programin e rindërtimit. Puna për ligjin e posaçëm për zbatimin e programit të rindërtimit po ecën në mënyrë që ai të kalojë në Kuvend në datë 19. Kemi përgatitur edhe një kërkesë për shtyrjen e periudhës së emergjencës që të kemi një fokus të detyrueshëm për të gjitha institucionet. Fondi me bashkitë duhet të përgatisë raportin me të dhënat në zonat ku do ndërtohet. KÇK ka bërë të veten kur ne kemi bërë punë të tjera dhe duhet verifikuar me hipotekë çdo pronë. Që të mos shohim në hartë një pronë shtet. Raporti duhet të jetë gati javën e ardhshme me të gjitha të dhënat", tha Rama.
Rama: Të hënën mblidhet Komiteti Kombëtar i Rindërtimit, të ndahet puna me organizatat
Rama: Të hënën mblidhet Komiteti Kombëtar i Rindërtimit, të ndahet puna me organizatat
3 giorni fa
Kreu i qeverisë deklaroi se Komitetit Kombëtar për Rindërtimin do të mblidhet ditën e hënë për ta ndarë punë me organizatat që të dislokohet fondi i tyre. 'Duhet bërë unifikimi i procedurës për dhënien e lejeve. Nuk duhet të humbasim kohë me mermetimet. Komiteti Kombëtar për Rindërtimin do mblidhet ditën e hënë. Duhet të ndajmë punën me organizatat solidare për të dislokuar fondin e tyre. Pjesën më të madhe të punës të rindërtimit në zona urbane dhe duke qenë se ata kanë eksperiencë me banesat eventuale, do ndajmë një princip dhe puna do monitorohet. Do përgatisim një kalendar. Duhet të jetë i qartë edhe plani i transparencës për donacionet, në mënyrë që pavarësisht ekzekutimit, administrimi dhe monitorimi të bëhen të përbashkëta", tha Rama.
toti al
toti al - 16 minuti fa
A ju qifsha motren jepi jepi se populli pagon,
Jenuz Shabani
Jenuz Shabani - 23 minuti fa
fullan ta qifsha hajdutin e mutit
G.B. M.E.
G.B. M.E. - 25 minuti fa
Po more buthq**ë akoma do rjepshë .
Agron Marku
Agron Marku - 31 minuto fa
Pse Edvini tallet e thot se jan stabilizuar te gjith
Ringo Ringo
Ringo Ringo - 40 minuti fa
Po Po kontribut pi lulit 😂🤣😂🤣🙈🤣😂🤣🙈
une ti
une ti - 47 minuti fa
m duket se do behet edi prap baba apo e kam gabim me barkun e rrumbullakët
E Bi
E Bi - 48 minuti fa
URIME PER EMISIONIN . VETEM SE I KENI HEQ KAQ SHUM LEK NGA DORA KTYRE TSHKRETEVE . SE DO ISHI DHI M LEK PO MOS ISHIN KAMERAT. DHE I KENI NXJERR CIK NGA VETJA ME KTW SJELLJEN SHEMBULLORE . SE 1 POLIC SHQIPTAR S THOT KURR TE LUTEM AS FALEMINDERIT 😂
ardian
ardian - 56 minuti fa
Tashti hallet e Shqiperise sigurisht do zgjidhen patjeter meqe policia me nje operacionin nje vjecar spektakolar me fame boterore duke pare nga vrima e celesit zbuloi se cfare bente nje Zog ne dhomen e tij te hotelit ....... Do te ishte mire sikur te punohej seriozisht e jo te behej sikur po punohet se gjithsesi rrogat qe merren jane pare te Shqiptareve e si plasi askujt se ca ben Zogu apo Zocka sepse njerezit kane probleme te verteta .
Sara Koka
Sara Koka - 57 minuti fa
Bravooo 🖤
Olsi Mertiri
Olsi Mertiri - Ora fa
Ky avokati nje rrot mulliri
albanian ever
albanian ever - Ora fa
Ca behet keshtu; 500 euro per ne tirane qeraja hajde bastarda hajde ku jeni ju ore ne Europe; dhe sa esht rroga aty 500 euro a edini cdomethene; dhe 1 plus 1 me 100 euro 150 euro ku jetoni ju ore ordinerà as ne europ nuk jan keto cmime që mos i arricit ti hani ishalla
arusha arushani
arusha arushani - Ora fa
sherim sa me te shpejt
art cafe
art cafe - Ora fa
Te pacim per gjithmone zoti Kryeminister. Je i mrekullueshem.
Moisi Guri
Moisi Guri - Ora fa
Fullani eshte grup me qeverit e 30 viteve ,ku bene levrimet e duhura per ta ,pasi kushtetuta garanton cdo punonjes qe nuk e kap as gjykata e strasburgut ,pasi basa eshte kushtetuta e Shqiperise ,ku ceshtjen e gjykan asnjeansi ku letrat te nxjerin fitus fullani ,x,y apo zeten ,keto pune studiohen mire dhe veprohet ,ku gjygjin e fiton te sigurte ,vrasesi ,vjedhsi ,shitsi,tjetersusi ku ja jep mbeshtetjen kushtetuta e shtetit tone.
rido hall
rido hall - 2 ore fa
Servilat e partis
kokekrisuri
kokekrisuri - 2 ore fa
Rus pidhi motres. Eugenio karin tim
Toni Toni
Toni Toni - 2 ore fa
kaq vite si nuk pash nga Berisha te ndertoj nje shtepi .te pakten .jo .vetem ka vrar ka poshtruar kete popull ..kriminel sali Berisha mos tu gjend varri.o plak .o djalli i shqipris .Zoti te rujt ty o Edi Rama .qe mendon per keto fukarejn..
Bardha 1
Bardha 1 - 2 ore fa
Ñuk.tu te ndigjoj ma e tmerrshe isha ju jep zoti forc nuk kam fjale mos i raft kujt
nero
nero - 2 ore fa
O mor edi qeni ti je idijot flliqrir e flliqt, e mjer Shqiprija ne dor te kuajt ke met.
Mirela Dundo
Mirela Dundo - 3 ore fa
Vertete qe ata i ka zene halli po dhe ne jemi popull i pa durueshem.nuk bohen keto pune me nji te shtypur butonin.duhan kohe.nuk eshte nji e dy po jane shume.por ibesoj dhe atyre te mjereve qe kan mbet pa shtrpi se e kane humb besimin..Shpresa ka mbet tani.
Antonella
Antonella - 3 ore fa
Cfar titulli temere kemesoro i pret rrugen makines jo makina 🤦‍♀️🤦‍♀️ vret kemesorin ....o zot...
Jakup Halilaj
Jakup Halilaj - 3 ore fa
Varferi extreme!!!!! Bravo Edi 👍
Nexhi Alla
Nexhi Alla - 3 ore fa
Investim privat pa respektuar kriteret
Mibera Loga
Mibera Loga - 3 ore fa
Arsya pse ai ka dal atje o zot cfar shteti shkoni shpetoni njeriun cfar pyetje ibeni katsteof shtet ngordhur
Lazer Kodra
Lazer Kodra - 3 ore fa
O kryeminister nuk eshte puna jote kjo ti do jeshe dhe te besh punen e kryeministrit por duket qe ti nuk ke ministra dhe as qeveri merr thesin dhe hypi avjonit shkurte del e bej lypsin neper bote pjesen e tjeter te kohes show ne TV komplimenti.
Antejoas Kelcyra
Antejoas Kelcyra - 3 ore fa
A pika ne byth ca shperthimi ishte ky per te ber pun gjoja pun muti kur i thon ikni mesoni jasht neper bot ikni mos rini kot kur nuk keni pun ik organizohuni me nderkombetaret te mesoni si shemben ndertesat se me shum po prishni 0un se sa po mdreqni
Tarras Ngurmaz
Tarras Ngurmaz - 4 ore fa
Ishte me qera ? Te vej me qera Apo do qe ti bej shteti shtepi ? Qiraxhinjve tu jepet tenda falas edhe te qihen ne tënd
Ringo Ringo
Ringo Ringo - 4 ore fa
Mut....a bene foto....tani shko çiju!!!! Pisss🤯🤮🤮🤮🤬✌️🖕💩🖕✌️
Ilda Baba
Ilda Baba - 4 ore fa
Qofshit bekue o cuna . Hallalle qumshi i Nones . Rrespskte cuna Azgan .🌄🌹🌄🌹🌄🌄🌹
Ilda Baba
Ilda Baba - 4 ore fa
Hallalle o Gjigande si gjithmon e mbajte fjalen .lume Aneta qe te ka Te Rroshe sa malet .🌄🌹🌄🌹
ciao celi
ciao celi - 4 ore fa
A shtet i vdekur
Matilda Cehu
Matilda Cehu - 4 ore fa
Po ike anej Do i perdor pse ca ke ti Ike anej me gjith ligje
shqipetar katolik
shqipetar katolik - 4 ore fa
Mjaltin e hani ju, dhe helmin na jep neve .ik mor mustaqe mi
london London
london London - 5 ore fa
Or mos i ktheni po djegeni ne fuchija me acid
Vendim Liza
Vendim Liza - 5 ore fa
Beni plane bashk me ramen qe te merni me shume ndihma nga BE beni loj te bukur shume njeri ben politik me hallexhit e tjetri mbledh fonde jasht shtetit po kush i ha keto o mashtrusa qe talleni me popullin qe e kini lene pa buk
Rejisi Plaku
Rejisi Plaku - 5 ore fa
Mos u merzitni se do junimoj luli
Albiii is king
Albiii is king - 5 ore fa
Ik more se qiva mafiozin robt ku ti. Kesh shkerdhata
Mejreme Shabani
Mejreme Shabani - 5 ore fa
O popull zgjidh tekeqen nga nuja e zingjirit zhduke fjalen banale kudoqeje mos perserit .sepse gjeneratat ereja qe dovin kan me kon metekqi qe jem. Por ngrihu nga balta endotur mos mbaj fjal banale ne gjuhen e gojes prit njeri tjetrin siq esht memir dhe embara dovi mbaj premtimin qete esht zhvillim per vendin. Dhe tekapur perdore me njerin tjetrin ashtu do ec vendi
Miklovan Kaja
Miklovan Kaja - 5 ore fa
Neser po vijme ne Greqi me Kallashnikov ne krah,sepse nuk eshte gje...kuptohet.Lavire qe shet gjakun e foshnjes tend
Cacca Pipi
Cacca Pipi - 6 ore fa
Erdogan kam udhezuar per ndertimin e 500 ndertimin amaramente e
Avdi Veselaj
Avdi Veselaj - 6 ore fa
Kush ka shpirt edhe ndjenja njerzore gjithmon ndihmon miku i mir pre dit te kqija por edhe shlir kutrjesh banu mik mosuban anmik se zoti nadenon qeshtu edhe nabon rafsh keni kujdes
Muslim Lifestyle
Muslim Lifestyle - 6 ore fa
Haha kurani e rakia kta jon gallat
Jo Jo
Jo Jo - 7 ore fa
Erdogan qeri dhe Ram qeri, nje terrorist tjetri drogost dhe HAJDUT.
River Of Death
River Of Death - 7 ore fa
Sa do te afrohesh me Europen ato jan racista kshuqe me mir me kta se jan shum te pasur, Shqiperia do ekonomi jo pritje vitesh!
N.W.A /IceCube
N.W.A /IceCube - 7 ore fa
Pjese nga filmi 8 mile i eminem
ardian
ardian - 8 ore fa
Do ishte mire te merreshin me ndonje krokodil apo peshkaqen e jo me nje zog harabeli .
mergim mergim
mergim mergim - 8 ore fa
Zotri haradinaj i fort me que me coptue dru ne mal por jo i fort ne politik se nuk e ka koken vedien dhe sjellja e tij arogant nuk i thon i fort por naiv kurti esht gjeni per te gjith politikant kosovsr dhe mos harroni nji kurt kemi ne politik qe duket ne sken i vendost fund
kurtney fewer
kurtney fewer - 9 ore fa
Populli shqiptar i cuditshem eshte, perpara renies se sistemit komunist 3 milione komunista pas renies se sistemit 3 milione demokrata, por ne census nuk rezultuan ndonjere 6 milione popullsi ne shqoper!
trz vlj
trz vlj - 9 ore fa
Mos harroni pse nuk jau ndertoj kurdeve ' por deshti ti qfaroj o shqiptar kollaj eshte me i rrej shqiptart , kte jane i teressat geo politike ' veq te shohin endrra politike he politike mos te ishte amerika e bekuar ???????....
Vera Begaj
Vera Begaj - 9 ore fa
Uuu u akoma ky djal ju tha shpirti asaj nene Te shkretat motra Ishalla gjendet O zot cfar dhimbje
ilir gega
ilir gega - 10 ore fa
Kur te shtrihet dora duhet respektu dhe falenderu,por ne 600 vjet turku na la vendin me te pa zhvillum ne europe,mos harrojm se vellezrit tane turq vet ishtin perandori.Pervec zhvillimit te vendit gjeja me e keqe qe na boni turku esht qe na la injorante.Dhe fai kryesor esht i atyre shqiptarve te shitur,tradhetara,hajdut njerez pa shtyll kurrizore qe na kan drejtu kto 600 vjet sic jan dhe kta sot.Dhe vetem keto 100 vjet kemi pare qe njoni shitste token dhe detin,tjetri vriste popllin e vet per nji fjal goje,kto te 30 vjecarit te funit masi na vodhen na hudhen dhe armet neper dur dhe na than me vra njoni tjetrin.Gjith bota i kishte bo embargo serbit ne shkonim i mbushnim tanket me nafte serbit qe te vriste shqiptaret e kosoves.A ka tradheti me te madhe se kjo!? Kjo esht e ngjashme me tradhtin e Hamzait,vetem nji qen si Berisha mund ta bote,ai qe na "solli" demokracin.
Kasandra Supernova
Kasandra Supernova - 10 ore fa
Nga eksperter hollandez filloj papagalli Jo Naimi Jo gaz muca gazetar papagall sikur sdim historine njerzit edhe ta lam ty ..mvjen shum keq me kta tipa we bohen gazetar qe skan dy pare mend edhe sdine as te formulujne nje informacion dhe cfare duhet te tregojne publikut...nejse shum per te ardhur keq..
Dardania
Dardania - 11 ore fa
E ja rrof koqet Albinit ,Milaim sharlatani
trz vlj
trz vlj - 11 ore fa
Or shok arrnautet skan nevojen tende 'interessat e turqis i dina . Mabaje popullin tend,po,po nese kur te ban shelnja rrush , prit nmagar sa te del bar,
Ergest Fezaj
Ergest Fezaj - 11 ore fa
30 vjet 2019 mir kryeministrin e kemi kar nga menja po I ka ba dhe keta te inukut kara si veten qia motren o shok qa nuk shef e degjon te gjifsha luften e par boterore dhe termetin ne mes pallatesh me shpia e banine ja plasin tritol.
Dhimitri Gusho
Dhimitri Gusho - 11 ore fa
Mirë ua bëjnë me këto masa formale. Në Kanada të ecësh me 155 ti fusin të katra rrotat në bythe.
superfast superslow
superfast superslow - 12 ore fa
Shume film 🎥 i bukur. 😂😂😂😂
çameria shqiperia
çameria shqiperia - 12 ore fa
Albin duhet me shku ne zgjedhje të reja, populli ja tregon qefin e Isa mustafës, as për delegat ska me met ven për Isa mustafa e leje ma président, krejt populli ka mja dhan votat LVV në krye me Albin Kurtin
puka iballja
puka iballja - 12 ore fa
Ikni mor klloshara u qifsha robt naloni makina ne mes te autostades o cobenj muti ytttt rrac e poshter kur boni ju sikur zbatoni ligjin hajduta muti
puka iballja
puka iballja - 12 ore fa
Ikni mor u qifsha robt kshu para kamres boni si burra te mire po me ju nxjerr naj 20 mi leksh kur nuk keni kamra ta merrni ne goj bythqima muti
helen osmani
helen osmani - 12 ore fa
Gjynah njerezit e shkrete akoma jane shume te shokuar.
helen osmani
helen osmani - 12 ore fa
Lum si ne qe kemi edhe njerez si Bexheti. Njeri i madh ne vepra, me pak fjale dhe me shume zemer. A po e merrni vesh se shqiptaret e Kosoves e kane zemren me te madhe se ne te Shqiperise. Kjo eshte ndihma qe I jep vellai vellait.
Toni Montana
Toni Montana - 12 ore fa
Ik mor shtet rropqir vk
Anthony Camaj
Anthony Camaj - 13 ore fa
Nuk te kena vlla morre. 500 vjet na keni vra a tash me te thirr vlla. Kurr.
Benedeta Bene
Benedeta Bene - 14 ore fa
😍❤
Albo US
Albo US - 14 ore fa
Thank you 🇹🇷 for helping my country.
Fadil Syla
Fadil Syla - 14 ore fa
Votoni breeee per Milsimin heren tjeter
missymarsi red
missymarsi red - 14 ore fa
Prostitutat e qelbura. Dhe hapen me leke 🍑.Pale i nxjerrin ne tv si modele suksesi .Nderkohe grate e mira e me shkolle rrine pa pune .Funderrinat.
Ela Koleci
Ela Koleci - 14 ore fa
O gazetare te lutem leri te flasini dhe te tjeret ti je shum e mire po leri teflasin dhe ata
Toni Shehu
Toni Shehu - 14 ore fa
Trimat nuk shkojn ne burg vrasin veten ai qe shko ne burg per jet i pelqe me u qi ne sum
missymarsi red
missymarsi red - 15 ore fa
😂😂😂komentet me poshte kaluar"Portokallise".Me lote...😂😂
AUXILIARIES AUX
AUXILIARIES AUX - 15 ore fa
Po ik o muslimut rropqir ti e pushtove dhe e roberove Shqiptarin.....ramamuti pa te lepin karin duket seshte i pari ne fakt ka shume para ti.
partia legalitetit
partia legalitetit - 15 ore fa
KY ËSHTË SALI BERISHA I VËRTETË..... Ky mashtrues spiun, Ai pas vitit 1990 luajti rolin si demokrat. Doktor, ta gëzoç 8 nëntorin/ Sali Berisha, komunist qysh 21 vjeç i pranuar më 8 nëntor 1968; 22 vjet sekretar i PPSH e 23 vjet i PD. Kliko linkun: pamfleti.net/doktor-ta-gezoc-8-nentorin-sali.../...
partia legalitetit
partia legalitetit - 15 ore fa
Lavdi për gjithë personat e rezistencës qëndrestar të diktaturës! Lavdi per dëshmorët e demokracisë që u dënuan me vdekje për agjitacion e propogandë dhe qe ishin kundër diktatures komuniste! Sepse këta dëshmor të vrarë nga rregjimi kriminal, janë herojt dhe historia e vërtetë e kombit tonë. Respekt për gjithë të burgosurit politik dhe personat e përndjekur nga shtei i diktatorve hoxha-berisha nga viti 1944-2019! Sepse këta kundërshtar janë forca e rezistencës kundër shtetit kriminal policor enverjan-berishjan. Sali Berisha dhe organizata e krimit tij nga viti 1992-2019, kjo bandë krimi e organizuar e komunizmit, kishte projektuar zhdukjen të gjitha gjurmëve kriminale të bëra nga diktatura komuniste. Krimineli-vrasës-hajdut Sali Berisha është një komunist-antidemokratik në Shqipëri dhe me ndikim për gjithë Ballkanin. Marshalli i komunizmit Sali Berisha me organin e korruptuar të drejtesise (me polci dhe prokuror e gjykatës të korruptuar), Ai nga viti 1992-2019, ka mbuluar dhe ka fshehur të gjitha krimet e rënda dhe kriminelet e diktaturës komuniste nga viti 1944-2019. Po marshalli i komunizmit Sali Berisha edhe në 2019, përsëri me partitë fallso- fantazmo të kualicionit të tij familjar, ai kërkon të pengoj reformat në drejtësi, ai kërkon të destabilizoj gjithë Shqipërinë. Marshalli i komunizmit Sali Berisha me ish kriminelet e diktaturës dhe me ish spiunët antikombëtar, ai nga viti 1992-2019 ka formuar në Shqipëri shtetin e terrorizmit-kriminal-policor-berishjan. Pa u zbardhur krimet e rënda të bëra nga diktatura komuniste alia-berishjane nuk ka liri dhe përparim demokratik në Shqipëri.
Ingrit Korreshi
Ingrit Korreshi - 15 ore fa
Drejtoju grekut o pisht grekut per Halle gjersa ndihesh grek o pusht muti
ALBANIA19 ALBANIA19
ALBANIA19 ALBANIA19 - 15 ore fa
mos i fol barbon bur si e ze gjumi
Genti Kodra
Genti Kodra - 16 ore fa
Shtet kurve
Genti Hamburg
Genti Hamburg - 16 ore fa
A ju qifsha robt kur boni si tnershem ju pidhrobsha
xhatani iseni
xhatani iseni - 17 ore fa
Respekt per zonjen por me vjen keq se harxhon koh te meret me njerz te ulet
Edlira Hoxha
Edlira Hoxha - 17 ore fa
O Edooooo💥💥💥💥💥💥💥💥💥♥️🇦🇱🇦🇱
Afrim Imeri
Afrim Imeri - 18 ore fa
Turkut i flasin veprat ndaj shqiptarve!
Vera Kurti
Vera Kurti - 18 ore fa
Rama , shendet dhe ty , ishalla te ndihmon zoti qe te ndihmosh sa tkesh munci !!! 👍👏
Dava May
Dava May - 18 ore fa
Ha po te jete Enver Hoxha nuke beni keshtu se e keni vendin ne burg dhe mire ja ba
Ruti K
Ruti K - 18 ore fa
Te rujt zoti ej none! Me shishe rakie ke mbietu
shqiponja
shqiponja - 18 ore fa
gju më gju me popullin prandaj jemi këtu ku jemi .Çdo popull ka qeverin që meriton .
Dini Krasniqi
Dini Krasniqi - 18 ore fa
Ju e ngrit me shum serbin se sa shiprin mos ja fut kot ore
Melsi Aliaj
Melsi Aliaj - 18 ore fa
Bravo, konstatim tejkalimi te shpejtesise pa radar. Si qemoti...
Festim Kertusha
Festim Kertusha - 18 ore fa
PD. Thesi. Pronave. Te. Vjedhura Bande. Ajdutes. Kazon. Rakie
Alberto Tombalini
Alberto Tombalini - 19 ore fa
Ik meso te lexosh gjuhen shqipe o komentatore e faqes.Edhe nje nxenes i klases se pare di te lexoje me mire se ti.
Xhoni Xhonii
Xhoni Xhonii - 19 ore fa
He mer moterqir ulu merr sapunin tani nburg se kur te dalesh do hash plumin o pidhmotre djal , gjaku sbohet uje
Marjan Semema
Marjan Semema - 19 ore fa
O ropt nvorr ty e kush tnin ty po leni ti varrosin robt iher o ju qifsha rracen u bat ju me punsu ku ishit deri para termetit tashi e gjetet ju me punsu
Vera Kurti
Vera Kurti - 19 ore fa
Duhet te binte ky termeti qe ta (njifnim) RAMEN ! Nuk e them per viktimat ♥
Vera Kurti
Vera Kurti - 19 ore fa
O none , me ty u gzum dhe ne shum , tu gzu shpirti !!! ♥
Akil Domi TV
Akil Domi TV - 19 ore fa
👍
Vera Kurti
Vera Kurti - 19 ore fa
( EDI ) ( NOE ) (Fandomas ) Trelanemas , prap prap ,,,
Klod Nako
Klod Nako - 19 ore fa
Po ctu desh ore tushman🤣🤣🤣
Vera Kurti
Vera Kurti - 19 ore fa
Bravo Edi 👍 Ajde ja 🙋
london city
london city - 20 ore fa
o krminel i tiranës dhe i shqipris ke prishur mijra shtëpi ke helmuar fmijë i ke nxjer në rugë të madhe ke vrarë ardit gjoklën për të fituar miljona euro në shar ke prishur më shumë se 10 tërmete të mara së bashku lekët e shpronsimeve i vodhe tiranën e shite kriminelve dhe tani po dërdëllis o kriminel o klish i sorosit .
Albania Ilirian
Albania Ilirian - 20 ore fa
Edhe cna plasi kari ne ca bene greqia ne jemi shtet tjeter.greqia te bej ne greqi keshtu.edhe keshtu ka bere gjithmon me shqipetaret.se turku po ja mer ishujt edhe rrine si morra .usht te qifsha ropt.bastarda greke.
Hasan Hasan
Hasan Hasan - 20 ore fa
Bravo Edi Erioni.